Active Beauty
Rychlá pomoc pro suchou pokožku

Rychlá pomoc pro suchou pokožku

Nejedná se o ojedinělý problém – téměř každého třetího dospělého trápí suchá a citlivá pokožka. Někdy jen v zimě, jindy po celý rok. Když dojde k narušení a poškození její ochranné vrstvy, začne pokožka vysychat. Klesá totiž činnost mazových žláz, takže pokožka se stává sušší a citlivější na okolní vlivy, ať už jde o změnu teplot, UV záření nebo vzduch z topení. V tu chvíli do ní také mohou snadněji proniknout zárodky různých nemocí. S velmi suchými ložisky se setkáváme zejména na typických místech, jako jsou rty, nohy nebo ruce.

Obličej

Ačkoliv obličej patří k částem těla, kterým při péči většinou věnujeme největší pozornost, může se i na něm objevit vysušená pleť. Zejména v oblasti čela a nad lícními kostmi. To nejlepší, co můžeme v takové chvíli pro svou pleť udělat, je dopřát jí bohatou dávku hydratace a důslednou ochranu před UV zářením i v zimních měsících. Pokud běžná péče vaší tvrdošíjné pokožce nestačí, můžete využít některé z domácích surovin a vyrobit si z nich pleťové masky s tvarohem nebo kyselinou ovocnou.

Rty

Právě v zimním období zápolí velká část lidí s drsnými rty, protože pokožka na nich nemá dostatečnou vlastní ochranu, která by jí pomohla v boji s rychlými změnami teplot. Ničemu nepřidá ani olizování rtů, protože odpařující se kapičky pokožku následně ještě více vysuší. Jestliže toužíte opět po heboučkých rtech lákajících k políbení, sáhněte po vyživujících balzámech se včelím voskem, panthenolem nebo propolisem.

Ruce

Těžko bychom asi hledali více namáhanou a náporu vnějších faktorů exponovanější část těla, než jsou ruce. Zdejší pokožka je velmi tenká a citlivá, rychle se vysouší a v nejhorších případech vede až k ekzému. Pokud chcete svým rukám trochu ulevit, nepřehánějte to s přílišnou hygienou. Agresivní čisticí a dezinfekční složky nejsou při běžném mytí potřeba. Sáhněte po produktech s mučenkou nebo bambuckým máslem. Občas můžete obrousit šupinky pomocí peelingu, ale i s ním šetřete.

Vlasy & pokožka hlavy

Ve chvíli, kdy žlázy na hlavě produkují málo mazu, ztrácí vlasy i pokožka pod nimi hebkost a přirozený lesk. Chemické látky v čisticích, pečujících a stylingových produktech vlasy navíc dráždí. Problémy může způsobit i denní mytí a fénování vlasů. Naopak velmi dobře udělají vlasům i pokožce hydratační balzámy a kúry. Občas dejte hlavě odpočinout i od čepice, aby se k pokožce na hlavě dostal čerstvý vzduch.

Paže & nohy

Na některých místech těla se nachází málo tukových tkání, což v těchto partiích ztěžuje regulaci mazu. Jako typické představitele můžeme jmenovat předloktí a holeně. Vyhnout se jejich vysušení můžeme tím, když nebudeme pokožku vystavovat příliš dlouhému působení horké vody během koupání či sprchování a zároveň ji dostatečně vyživíme. V tomto případě jsou nejvhodnější produkty s pH pod 5,5, pH neutrální je v tomto případě nedostačující. Ideální jsou produkty s rostlinnými oleji, jejichž lipidové složky se podobají přirozeným bakteriím pokožky.

Chodidla

Na rozdíl od ostatních částí těla nedisponují chodidla vlastními mazovými žlázami, které by pokožce zajišťovaly ochranný mazový film. Pokožka zejména na patách bývá velmi silná a pečující látky skrz ni jen ztuha pronikají do spodních vrstev. O to náchylnější je na vnik bakterií. V důsledku vysušení totiž vznikají drobné trhlinky, které se mohou stát vstupní branou pro plísně. Nejjednodušší řešení nabízí pečující produkty s ureou. Ty dokáží i tvrdou pokožku na patách změkčit a zpřístupnit ji pečujícím látkám.