Active Beauty
První český teatender: Jiří Boháč

První český teatender: Jiří Boháč

Jiří Boháč (40) svůj život zasvětil čaji. Tento nápoj mu učaroval už v mládí a Jiří se zasadil o to, aby byl obor čajový specialista uznaný jako nová gastronomická dovednost stejně jako například barman. Jaký čaj má první český teatender nejradši a kde bere inspiraci pro přípravu svých nápojů?

Právě jste si objednal čaj, pijete ho denně?
Nepiju čaj každý den. Je to zajímavé, ale třeba ke snídani si dávám raději kávu. Čaj piju jenom tehdy, když mám čas, chci si ho totiž vychutnat. Je to součást mého pracovního rituálu, kdy si udělám konvičku čaje a jdu si něco zpracovávat k počítači. Takhle jsem s tím začal už v šestnácti letech, kdy jsem si našel cestu k čaji.

Postupně se z Vás stal teatender. Jak vznikl ten název?
Když jsem jezdil na přednášky o čaji, třeba do škol, často se mě lidé ptali, jak mi mají říkat. Vymýšleli různá pojmenování jako třeba „čajník“,„čajista“ a podobně. Ve světě se používá výraz „teamaster“, ale to se mi moc nelíbilo. Nese to s sebou nádech nějakého mistrovství a to si pak lidé špatně vykládají. Chtěl jsem, aby lidé věnovali pozornost čaji, a nikoliv mně jako nějakému „mistrovi“. Proto jsem vymyslel úplně střízlivý název. Podobně jako třeba bartender je obsluha baru, tak teatender je zase obsluha čaje.

Reprezentujete Českou republiku v různých nápojových soutěžích, co se na nich hodnotí?
Gastronomie je komplexní disciplína, takže soutěž má několik kategorií, které vše zohledňují. Teatender musí umět o čaji dobře mluvit, hodnotí se celkový projev člověka. Pak je důležitá inspirace, z jednoho zadání můžete vytvořit několik různých nápojů. Jednou z kategorií je třeba mixologie neboli umění umíchat z čaje nápoj.

Kde berete inspiraci pro to, jaké suroviny smícháte do čajových nápojů?
Je to náhoda. Třeba v jednom mém úspěšném nápoji, který zabodoval v soutěži, jsem použil výluh z řasy klamath. Ten má krásně tyrkysovou barvu. Narazil jsem na tuhle surovinu tak, že tento nápoj jednou pila má kamarádka a mě to zaujalo.

Musíte umět i čaj spárovat s jídlem, jsou na to nějaká obecná pravidla?
Tady je dobrý příměr s vínem. Světlejší vína se lépe snoubí s lehčími jídly. Tmavší vína se zase hodí k masu a těžším pokrmům. Stejně tak světlý čaj, který je jemnější, se víc hodí k potravinám, jež ho nepřehluší: takže třeba k lehkým pomazánkám. Tmavé čaje, kde jsou přirozeně i medové tóny, se dobře párují s dezerty.

Jaké čaje pijete nejraději?
Mám rád japonské čaje a světlé čaje. Je to dáno mou přirozeností, kdy volím spíš lehčí jídla, zelené potraviny a saláty.

Dodržujete i nějaké zásady zdravé stravy?
Nejsem v tom nijak striktní, ale už vím, které potraviny mi dělají dobře. Nejím moc těstoviny a lepek, z pečiva mám rád už od dětství hlavně to žitné. Používám i doplňky potravin, které nakupuju často i v dm. Pravidelně jím třeba mladý ječmen a chlorellu. Do kaší doma používáme s oblibou rýžový sirup.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?
Letos je mi 40 let, což vnímám jako mezník v životě. Vím, že mi budou ubývat síly a budu chtít být víc stabilní a méně cestovat. Mám sen založit si čajovou školu někde v přírodě, kde bych mohl pořádat pobyty pro lidi spojené se zdravějším životním stylem. Je to reakce na tuhle zvláštní dobu, která je obdobím nastavení nových hodnot. Uvědomění si toho, co je důležité a jak je podstatné žít v souladu s přírodou a posilovat imunitu.

Jiří Boháč (40 let):

Je certifikovaný lektor ve vzdělávání o čaji při České barmanské asociaci. Bodoval na mnoha gastronomických soutěžích, je například vicemistr světa v přípravě nealkoholických drinků při Světové barmanské asociaci. Má dvě děti a žije s přítelkyní v Praze.

Vychutnejte si oddech u čaje s Jiřím Boháčem

Jak Jiří vytvořil základy čajové mixologie a čím mu učaroval vietnamský čaj? Proč byl po prvním dnu stráveném v čajovně v naprosté euforii? Nejen to se dozvíte v druhém díle našeho #dmpodcastu, který je dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.