Active Beauty
Podzimní dekorace: Oslavte nedokonalost

Podzimní dekorace: Oslavte nedokonalost

Podzimní les svou nabídkou konkuruje kdejakému obchodu s potřebami pro kreativní tvoření. Z listí, které si nasbíráte během procházky, jednoduše vytvoříte stylové dekorace. Co byste řekli například útulnému svítidlu? Jednoduše přehněte pevný transparentní papír napůl, mezi obě vrstvy vsuňte různé usušené lísky a následně papír opatrně omotejte kolem skleničky se svíčkou. Konce slepte k sobě.

Nebo můžete na listy bílou fixou nakreslit různé ornamenty a použít je jako volnou dekoraci na stůl. A větvičky s podzimním listím nebo sušenými bobulemi můžete naaranžovat do vázy ve stylu ikebany. Hodí se také k vytvoření makramee mandaly.

Kdo chce s vyrábění přistoupit s větším citem a hlubšími myšlenkami, může si z podzimního vyrábění udělat rituál pro pozitivní myšlení. Například s japonskou technikou Kintsugi, která pod heslem „Ze starého udělej nové“ oslavuje nedokonalost.

Vytvořte si podzimní dekorace a oslavte nedostatky

Kintsugi je japonské řemeslo, které je současně také životní filozofií. Kintsugi nese jasné poselství: Ve všem nedokonalém můžeme najít a oslavovat krásu. V této řemeslné technice nejde o skrývání nedostatků, ale spíše o jejich zdůraznění. Ve smyslu japonské filozofie Wabi Sabi ze zen-buddhismu se při Kintsugi opravují rozbité předměty pomocí zlatého prášku a proměňují se v umělecká díla. Trhliny tak zůstávají viditelné a cena těchto výrobků ještě převyšuje tu původních věcí.

Dávat novou hodnotu tomu, co se rozbilo, a růst díky neúspěchům je něco, z čeho můžeme těžit především na podzim. Protože právě letos mnohé nevyšlo tak, jak jsme si plánovali. Takže nyní máme šanci přeformovat své rozbité sny na nové cíle. K těmto pozitivním myšlenkám může dojít právě díky výrobě podzimních dekorací technikou Kintsugi. Vždyť osobitý rukopis, který otisknete do svého díla, má mnohem větší hodnotu než výrobek, jenž se až nápadně podobá dokonalé předloze z Pinterestu.

Jak na Kintsugi

Traduje se, že někteří lidé byli ve starém Japonsku z nového umění tak nadšení, že úmyslně rozbíjeli nádobí, aby si ho mohli ozdobit pomocí Kintsugi.

Pokud si chcete alespoň jednou tuto japonskou techniku opravy vyzkoušet, můžete si pořídit sadu na Kintsugi, nebo vám postačí lepidlo na porcelán, zlatý prášek a štěteček. Také se vám budou hodit rukavice.

Opravy ve jménu tohoto umění vyžadují klidnou ruku a trochu trpělivosti. Protože k nanášení lepidla na tenké linie mezi jednotlivými rozbitými částmi potřebujete cit. Těsně před zaschnutím lepidla se pak linie ozdobí zlatým práškem, který se nanáší tenkým štětečkem. A japonské umělecké dílo je hotové! Pokud nejste s výsledkem svého snažení spokojení, vzpomeňte si na hlavní myšlenku tohoto umění a oslavte krásu nedokonalosti!