Active Beauty
Buddhistka milující ekologii Tereza Králová
Text: active beauty tým, Veronika Jonášová
doba čtení: min
Zen

Buddhistka milující ekologii Tereza Králová

Molekulární bioložka Tereza Králová se od dětství zajímá o ekologii. Nyní se zabývá výrobou čistě přírodních mýdel vlastní značky Onwa, což je zároveň její buddhistické jméno. Tvrdí, že žijeme v toxické době. Jak v ní zaujmout správný postoj ke světu? A jak můžeme přispět k lepšímu životnímu prostředí?
K výrobě mýdel vás prý dovedly pobyty v buddhistickém klášteře. Jak na to vzpomínáte?
Náš mistr v klášteře je akční a vždycky se něčemu naplno věnuje. Jednu dobu tvořil parfémy. Tehdy jsem se o to téma začala zajímat a začala jsem sama vyrábět mýdla a zkoumat jejich vůně a složení. Líbilo se mi, že propojuji znalosti z vědy s kreativitou. Mýdla tvořím s duchovním přesahem. V každém druhu se snažím vyjadřovat nějaký záměr, který vychází z mé
vnitřní cesty. Mýdlárna ONWA nese jméno, které jsem dostala při zenbuddhistickém svěcení.

Jak jste se dostala k budhismu?
Od dětství jsem četla různé buddhistické i křesťanské knihy, protože mě hluboce zajímalo poznání. V patnácti se mi dostalo do ruky česko-čínské vydání knihy o zenovém učení. To byla první kniha, u jejíž četby jsem měla pocit, že někdo přišel na to, jak funguje svět. Byla jsem z ní nadšená. Tehdy jsem se rozhodla, že musím jet do kláštera. Ale myslela jsem si, že jsou jenom v Asii. Až při studiu na vysoké škole jsem se dozvěděla, že existují i v Evropě a hned mi bylo jasné, že tam odjedu. Poprvé jsem byla v klášteře v Polsku, kde jsem strávila několik týdnů. Mistr totiž příliš nedovoluje laikům, aby tam zůstávali dlouho, byť jsem chtěla. Ale jezdila jsem pak do klášterů opakovaně vždy na pár týdnů.

Jste praktikující Zenbudhistka, co to znamená?
Znamená to, že složíte určité sliby. Vyjádříte opravdovou, životní touhu rozvíjet pozornost. Obdržela jsem laické svěcení, nikoliv mnišské. Chtěla jsem totiž i založit rodinu. Někdo si to představuje jako náboženství, ale tak to není. Je to o neustálé ochotě aktualizovat nejnovější verzi sebe sama. Spousta lidí se identifikuje se svou představou o tom, co jsou, a pak se snaží svět venku a sama sebe přimět k tomu, aby odpovídali této představě. Tím škodí jak sobě, tak přírodě.

Ochrana přírody je vaše životní téma. Založila jste také skupinu Voda, čemu se věnuje?
Je to občanská skupina, která má upřít pozornost k vodě. Jejím cílem je, abychom si uvědomili, kolik detailů našeho života ovlivňuje voda a životní prostředí. Věnovala jsem se jí hlavně na mateřské, kdy jsem oslovovala odborníky a politiky, aby ve skupině aktivně působili. Cítila jsem, že se sype životní prostředí a chtěla jsem něco udělat. Během krátké chvilky se do toho zapojilo velké množství lidí. Teď už si to žije vlastním životem.
Ve svých přednáškách mluvíte otevřeně o tom, že žijeme v toxické době, proč?
Je nás na planetě hodně. To znamená velký tlak na životní prostředí. A čím víc nás je, tím ohleduplnější musíme být. V Evropě, Americe a už i v Asii jsme jako lidé z historického hlediska neuvěřitelně bohatí, byť si to často o sobě nemyslíme. A tím, kolik vyžadujeme komfortu, jsme podle mě toxičtí.

Co bychom měli dělat, aby se to změnilo k lepšímu?
Málokdo se zamýšlí nad tím, odkud se vzalo jídlo, které jíme. Krém, kterým si natřeme pokožku, a co s ním bude dál, až se spláchne do vody. Úplný základ je začít tomu věnovat pozornost. Tomu, co kupujeme a co vyhazujeme. A vybírat si. Každý z nás disponuje obrovskou mocí. Peníze, které máme, jsou naše energie. A já si dávám vždy velký pozor, komu ty peníze dávám. Čím jsem starší, tím víc si to rozmýšlím a radši si vezmu něco dražšího, v menším množství, ale ve vysoké kvalitě. Máme se starat o udržitelnost, což je klíčové téma. U výrobků číst etikety. Existuje i několik webů, které vám i rozřadí produkty podle udržitelnosti. Podporujme značky a produkty, které jsou ohleduplné k planetě.

Mají lidé o tomhle přehled?
Myslím, že ne. Spoustu lidí to nezajímá. Avšak současná mladá generace je boží. Jsou hodně před námi. Zažívají změny v životním prostředí na vlastní kůži a tlačí je čas. Jsou proto citlivější, než jsme byli my.

Vedete k ekologii i svou dceru?
No jasně! Ta už ví o ekologii tolik, že by sama mohla přednášet. Koupila jsem jí mnoho knížek a myslím, že to chápe velice hezky.

Lidé jsou z historického hlediska
neuvěřitelně bohatí. A tím, kolik vyžadujeme
komfortu, jsme toxičtí.

Tereza Králová
Jste poměrně vytížená, jak se staráte o sebe a pomáhá vám také meditace?
Moje péče je jednoduchá. Ráno na lačno vypiji sklenici horké vody s citronem a panenským olivovým olejem. Jím hodně probiotik a večer si umývám pleť svým solným nebo uhelným mýdlem, načež se celá pokryji úžasným hydrolátem z bílé růže. V posteli, těsně před usnutím se celá natřu svým levandulovým krémem ze za studena lisovaného kakaového másla. V podstatě mlsám lahůdky svou pokožkou. Co se týká meditace, tak klasický zazen, tedy meditaci v sedě, v poslední době praktikuji míň než dříve. O to více si ale přes den dělám taková krátká zastavení, kdy se celá uvolním. Vnímám, co cítím v těle i na duchu a co potřebuji, rozvíjím k sobě laskavost v tom, že si ty potřeby plním. Poslední dobou mám nejčastěji potřebu být v kontaktu s Přírodou, a hlavně s Vodou. To mě skutečně sytí. Můj muž to o mně už ví a často na mě vymýšlí výlety, které se točí kolem vody. Už totiž pochopil, že spokojená žena znamená spokojená rodina.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Přicházejí ke mně nabídky spolupráce, které se točí kolem ochrany životního prostředí, což je nádherný směr, kterému ráda věnuji svou energii. Pro mne je to esenciální záměr. Chci vést smysluplný život, který mne bude bavit a sytit. Zůstat otevřená a průchozí i přes spoustu těžkých věcí, které mne potkávají. A pokud bych u toho ještě mohla světu přinášet něco dobrého, pak budu opravdu šťastná.

Tereza Králová (39 let) se narodila ve Valašském Meziříčí. Vystudovala biochemii v Brně na Masarykově univerzitě, kde získala titul Ph.D. Je svěcená buddhistka, ve francouzském klášteře Pic Lumineux obdržela jméno Onwa. Žije ve Svaté Kateřině u Brna, kde provozuje přírodní mýdlárnu ONWA soap. Zabývá se ochranou životního prostředí. Žije s přítelem a vychovává dceru (8 let).

Přinášíme vám #dmpodcast

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.


x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.