Active Beauty
Péče o pleť v zimě

Péče o pleť v zimě

Uvnitř přetopeno a suchý vzduch. Venku teploty pod bodem mrazu. Rozdíly až kolem 30°C. Naše pokožka dostává v zimě pořádně zabrat. Rychleji se vysušuje a často reaguje nepříjemnými pocity pnutí, svědění a začervenání. Aby se i naše pleť cítila v zimních měsících ve své kůži, je třeba jí dopřát speciální ochranu a péči. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.

Kdy je třeba změnit pečující kosmetické přípravky?

Nejlépe hned na podzim. Většinou totiž začínáme se „zimní“ péčí příliš pozdě, když už naše pokožka pod vlivem vnějších vlivů strádá. Všeobecně platí: Jakmile začne topné období, doporučuje se vyměnit lehké „letní“ krémy za hutnější a výživnější produkty péče o pleť.

Co je pro pleť důležitější: hydratace nebo tuky?

Obojí. Nejvhodnější jsou mastnější, výživné krémy, které chrání kůži před chladem a udržují vlhkost pokožky. Jakmile venkovní teplota klesne pod 8 °C, dochází k výraznému snížení činnosti mazových žláz a ochranný mastný film se ztenčuje. V chladném počasí jsou tedy nejen omezeny funkce pokožky, ale přirozená ochranná kožní bariéra se navíc stává propustnější a pokožka zranitelnější. Potřebuje proto dodat potřebnou hydrataci a lipidy zvnějšku, prostřednictvím pečujících krémů. Při výběru je samozřejmě třeba brát v potaz i individuální typ pleti.

Jaká jsou tedy specifika kosmetické péče o pleť v zimním období?

Jestliže trávíte většinu dne v kanceláři nebo jiných, často přetopených místnostech, měla byste pod pleťový denní krém nanést hydratační bázi. V boji proti vysušování pokožky hraje důležitou roli také správně zvolený noční krém, který pleti dodá intenzivní hydrataci a výživu. A pokud se chystáte na zimní radovánky a budete se delší dobu pohybovat venku, nezapomeňte si obličej pořádně namazat extra výživným krémem, který na pokožce vytvoří ochrannou vrstvu. Existují i speciální outdoorové krémy do mrazu a větru.

Pro běžnou denní péči jsou ideální krémy s obsahem olejů. Pokud je pokožka křehká nebo náchylná k popraskání, je vhodné zvolit krém obohacený o léčivé složky jako aloe vera nebo D-panthenol. Optimální noční krém by měl mít nejen regenerační a hydratační vlastnosti, ale obsahovat také účinné látky, které pomáhají vlhkost a vláčnost udržet, například ureu nebo kyselinu hyaluronovou. Blahodárné pečující účinky mají také pupalkový nebo avokádový olej.

Je třeba vyměnit také přípravky na čištění pleti?

Kdo má citlivou pokožku, měl by ročnímu období přizpůsobit i kosmetické produkty používané k odlíčení a každodenním čištění pleti. Ideální je jemná pleťová emulze s obsahem heřmánku, aloe vera nebo jiných zklidňujících látek, které zabraňují podráždění pokožky. Parfémovaným gelům a pleťovým vodám s obsahem alkoholu je lepší se vyhnout. Opatrně by se v zimě mělo zacházet také s mýdlem, neboť pokožku příliš vysušuje. Čisticí kosmetické produkty obohacené o účinné hydratační látky jako glycerin nebo urea naopak vysušování pleti zabraňují.

Je vhodné používat v zimě peeling?

Není nutné se ho zcela vzdát, ale určitě ho není dobré používat příliš často. Úplně postačí dopřát si jednou za dva týdny jemný peeling celého těla. Jinak by totiž obrušování mohlo zbytečně narušit v zimě už tak křehkou ochrannou vrstvu pokožky. Lepší je proto sáhnout po pečujících, hydratačních pleťových maskách.

Je lepší koupel ve vaně nebo jen sprcha?

Když se vrátíme promrzlí domů, je pro nás přirozeně horká vana plná voňavé pěny více než lákavá. Pro naši pokožku však představuje lepší variantu sprcha a ošetření krémovým nebo olejovým sprchovým gelem, který o ni zároveň pečuje a zvláčňuje ji. Ideální volbou jsou vyživující sprchové oleje, například mandlový, jojobový nebo z pšeničných klíčků. Pokud přesto trváte na horké lázni, nezapomeňte do ní přidat vhodné koupelové přísady s hydratačními účinky.

Je pravda, že i v zimě je třeba chránit pleť před UV zářením?

Pod označením cold cream se skrývá velmi výživný krém s bohatou texturou a vysokým podílem olejů či vosků, který chrání pokožku před mrazem, vlhkem a nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Jeho název je odvozen od chladivého, zklidňujícího efektu a je ideální pro suchou a citlivou pleť. Většinou obsahuje včelí vosk, který urychluje regeneraci pokožky a působí proti pocitům pnutí a začervenání. Jeho mastné složení vytváří na pokožce účinný ochranný štít, který oceníte například na sjezdovce. Po lyžování ve vytopené chatě je však lepší jeho zbytky smýt, aby zbytečně neucpával póry.

Co vlastně umí tzv. „cold cream“?


Pod označením cold cream se skrývá velmi výživný krém s bohatou texturou a vysokým podílem olejů či vosků, který chrání pokožku před mrazem, vlhkem a nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Jeho název je odvozen od chladivého, zklidňujícího efektu a je ideální pro suchou a citlivou pleť. Většinou obsahuje včelí vosk, který urychluje regeneraci pokožky a působí proti pocitům pnutí a začervenání. Jeho mastné složení vytváří na pokožce účinný ochranný štít, který oceníte například na sjezdovce. Po lyžování ve vytopené chatě je však lepší jeho zbytky smýt, aby zbytečně neucpával póry.

Zvláštní pozornost byste v zimě měla věnovat citlivým partiím kolem očí. Tenká pleť pod očima trpí mrazem a suchým vzduchem ještě víc než pokožka obličeje. Zaslouží si proto intenzivní péči. Vyživující krém naneste na vatový tamponek, přiložte na zavřené oči a nechte několik minut působit.

Jak předcházet suché a hrubé pokožce na rukou?

Pokud máte vysušené a popraskané ruce, teplé rukavice ani časté krémování tento stav dlouhodobě příliš nezlepší. Je třeba vybrat si speciální výživný krém na ruce, ideálně s obsahem urey a pravidelně jím ruce ošetřovat, aby se na pokožce obnovil potřebný ochranný film. Také masky nebo zábaly jsou vhodnými pomocníky. Naneste na ruce větší vrstvu zvláčňujícího krému, obalte je potravinovou folií a nechte chvíli působit. Vzniklé teplo umožní účinným látkám proniknout hlouběji do pokožky a rozvinout své blahodárné účinky.

Tipy pro zdravé a krásné vlasy i v chladném období

Chlad, vlhko, mrazivý vítr, ale i suchý vzduch v přetopených místnostech. Také pro naše vlasy představuje střídání teplot v zimním období zátěžovou zkoušku. Proto přinášíme praktické rady a tipy, jak udržet vlasy i pokožku hlavy během zimní sezóny v kondici.

1. Základem pro zdravé a krásné vlasy je jejich správné mytí, sušení a česání. Při mytí používejte jen vlažnou vodu a jemné šampony, které vlasy hydratují. Důkladně vlasy propláchněte, aby v nich nezůstaly zbytky pečujících přípravků, které by je zbytečně zatěžovaly.
2. Dětské šampony mají velmi jemné složení, pečují o suchou pokožku hlavy a dodávají jí potřebnou hydrataci.
3. Používejte speciální spreje chránící vlasy před teplem, zejména před žehlením a fénovaním.
4. Pokud je to možné, nechte umyté vlasy co nejčastěji uschnout přirozeně, bez tepelné úpravy. Fénujte je jen krátce a ne příliš horkým vzduchem.
5. Vzduch v klimatizovaných, často přetopených místnostech vlasy vysušuje. Dopřejte jim proto alespoň 2x týdně péči v podobě balzámu na vlasy.
6. Po umytí vmasírujte do délek a na špičky vlasů vlasový olej. Intenzivně pečuje o unavené a vysušené vlasy a dodá jim lesk a vitalitu.
7. Svázané vlasy snižují riziko lámání a třepení vlasů v zimě. Delší rozpuštěné vlasy se totiž často odírají o límce kabátů nebo šály.
8. V zimě vlasy často schováváme pod pokrývku hlavy. Aby však přesto vypadaly dobře a pěstěně, nenasazujte si čepici, dokud nejsou vlasy úplně suché. Předejte tak lámaní vlasů, jejich zplihnutí a nepěknému „přeležení“.