Active Beauty
Lázně přímo doma

Lázně přímo doma

Děti? Jsou u babičky. Telefon? Je vypnutý. V hlavní roli? Vy sami. Program? Kompletní péče od hlavy po paty.

Opřít se, zavřít oči a nechat všechny myšlenky volně proudit. Prodlužte si pobyt v koupelně a unikněte všednodenním starostem díky pečujícím rituálům. Nevadí, že nemáte dostatek financí na pobyt v pětihvězdičkovém resortu, jednoduše si tamní služby přeneste domů. Luxusu se tak nemusíte vzdávat. Díky správně zvoleným produktům, promyšlenému plánu a útulné atmosféře se během chvilky budete zase cítit jako znovuzrození. Pak už stačí soustředit se jen na jediné: tentokrát nebudete pouze pečovat, ale oslavovat.

1. Prostředí

Nejprve se postarejte o harmonické prostředí v koupelně a útulnou atmosféru, která vám dovolí si odpočinout. Nastavte osvětlení na vám příjemnou intenzitu, někdo si vystačí pouze se svíčkami. Ty nejenže prostoupí prostor jemným světlem a zahřejí vás, ale také zaplní vaše okolí příjemnou vůní, například pomeranče, bergamotu nebo badyánu.

Poté už jen stačí položit si čistý ručník na dosah ruky, měkoučký župan pověsit vedle vany a pootočit kohoutkem na topení na vyšší teplotu. Nyní může váš wellness program začít.

2. Koupel a sprcha

Peeling je nejlepším prostředkem, jak připravit pokožku na další kroky. Odstraní odumřelé kožní buňky a prokrví pokožku. Nyní se jde pod sprchu nebo do vany. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 36 až 38 °C. Pokud milujete horkou vodu, pak vězte, že ta nedělá dobře jednak vašemu oběhovému systému, ale navíc také vysušuje pokožku.

Přísady do koupele a sprchový gel volte s cennými pečujícími složkami, jako je například makadamový olej. Ten zásobuje pokožku vitamínem A, E, B1 a B2. Monoi olej pocházející z Francouzské Polynésie se vyrábí louhováním z okvětních lístků gardénie v kokosovém oleji.

Jelikož vás v dalším kroku čeká vlasová maska, umyjte si vlasy pouze šamponem bez použití kondicionéru.

3. Vlasová maska

Vyživující a hydratační maska obnovuje vlasovou strukturu a vlasům dodá vše, co zrovna potřebují. Proto se při výběru speciálních produktů orientujte především podle toho, zda máte vlasy aktuálně příliš suché, roztřepené, barvené nebo splihlé a podobně. Po uběhnutí doby účinnosti masku pečlivě vymyjte a použijte ještě kondicionér. Ten totiž uzavře svrchní vrstvu vlasu, takže účinné látky zůstanou ve vlasu.

4. Tělový olej

Díky peelingu je vaše pokožka nyní skvěle připravená na použití další pečující kosmetiky, například tělového oleje. Po umytí byste měli své tělo osušit jen jemným vysátím vody pomocí osušky, aby zůstala před nanesením oleje ještě trošku vlhká. To pomůže oleji lépe se vsáknout. Nikam nechvátejte, vtírejte jej do pokožky celého těla pomalu a užívejte si omamnou vůni, která vás obklopí. V dnešní době si můžete vybrat z nespočtu olejů ke konkrétním účelům, například proti celulitidě, na uvolnění svalů nebo ke zklidnění. Po vsáknutí oleje je vaše pokožka nejen skvěle hydratovaná, ale také vyživená.

5. Nohy

Tuto část těla bohužel často opomíjíme, proto jí tentokrát věnujeme extra porci pozornosti a péče. Koneckonců, poctivě nás celý den nosí, abychom stihli všechno, co jsme si předsevzali. Jako poděkování proto dopřejte nohám masáž s krémem, který obsahuje ureu, bambucké máslo nebo rýžové mléko.

Tento vegan krém s mandlovým olejem a bambuckým máslem ošetřuje namáhanou pokožku nohou, zahřívá je a dodává příjemný pocit tepla, jímž se aktivuje prokrvení. Slunečnicový olej a glycerin pokožku vyživí, zatímco bambucké máslo a mandlový olej ji zanechávají příjemně hebkou.

6. Čištění pleti

Tělo i vlasy svou dávku péče již dostaly, proto teď přichází na řadu obličej. Nejprve je potřeba ho důkladně vyčistit od přebytečného mazu a nečistot. Čisticí pleťová kosmetika se vyrábí ve formě gelů, olejů, mléka nebo pěny. Při výběru se řiďte především svým typem pokožky, která hraje nejdůležitější roli. Špatně zvolenou kosmetikou byste si mohli spíše uškodit.

Tak jako tak, všechny přípravky naneste na pleť krouživými pohyby a poté je odstraňte vatovými tampony. Tím pleť prokrvíte a rozzáříte. Také můžete použít speciální kartáček nebo houbičku na čištění obličeje, jen se po jejich použití vyhněte peelingu. Pleť by se vám odvděčila začervenáním.

Tip: Také majitelky velmi problémové pleti s akné a nečistotami by neměly tyto kartáčky používat. Snadno totiž naruší pupínky a prodlouží jejich léčbu. V nejhorších případech by dokonce mohlo dojít i k zánětu.

7. Peeling

Ať už na obličeji nebo na těle, peeling bojuje proti pobledlé pokožce. Svrchní vrstva pokožky se kompletně obnoví zhruba po 28 dnech. Peeling dokáže tento proces urychlit. Při pravidelném používání (jednou až dvakrát týdně) dokonce dokáže zmírnit vrásky, drobné jizvičky nebo nerovnosti pleti a zároveň předchází vzniku pupínků.

Zatímco na tělo klidně použijte peeling s hrubými krystalkami soli nebo cukru, na obličej raději zvolte jemný peeling. Pak už jen stačí těšit se z extra jemné a heboučké pokožky.

8. Květinová parní lázeň

Parní lázeň otevírá póry a skvěle tak připraví pleť na masku nebo krém, protože účinné látky do pleti snadněji proniknou.

A jak na ni? Zalijte asi 15 g sušených levandulových nebo heřmánkových květů horkou vodou a nechte 10 minut odpočívat. Poté přidejte 4 kapky éterického oleje podle aktuální nálady. Páru nechte působit na vyčištěnou pleť pod ručníkem asi 5 minut.

9. Pleťová maska

Protože na pleť útočí denně velké množství škodlivých vlivů, působí pleťová maska jako jakási krátká dovolená. Skrývají se v ní totiž mnohé vyživující látky ve vysoké koncentraci. Používat bychom ji měli jednou až dvakrát týdně. Také pleťové masky se liší podle potřeb pleti. Suchá pleť vám poděkuje, když ji vyživíte maskou s aloe vera nebo avokádem. Unavenou pleť zase povzbudí rozchodnice růžová, liči nebo pivoňka. Mastná pleť potřebuje póry stahující masku se zinkem nebo léčivým jílem. A olej z čajovníku nebo mořská sůl dokáží pleť zbavit nečistot.

U každé masky vždy najdete uvedenou dobu, po jakou ji máte nechat působit. Stejně tak způsob jejího odstranění se liší. Slupovací masku jednoduše stáhnete, přebytek hydratační masky odstraníte vatovým tamponkem a zbytek se dá jemně vmasírovat do pleti. Čisticí masky s jílem se zase smývají vlažnou vodou. Poté je pleť připravená na nanesení krému.

10. Pleťový krém

Na konci pečujícího rituálu hydratujte pleť krémem. Pokud však máte pocit, že po masce je pleť již hydratovaná dostatečně, klidně protentokrát tento krok vynechte. Tak jako tak ani po masce ale krémem nic nezkazíte. Vhodné by bylo dokonce i lehké sérum. Pokud jste vynechali pleťovou masku, použijte výživnější krém. Při nanášení dbejte na to, abyste pleť silně nedřeli, ale krém jen jemně vmasírujte. Do oblasti kolem očí, kde je pokožka obzvláště jemná, opatrně vklepejte oční krém.

11. A co na závěr?

Ve chvíli, kdy jste dopřáli dostatek péče vlasům, tělu i obličeji a jste v ideálním případě zcela uvolnění, se vyplatí si tento pocit klidu ještě prodloužit. Někdo se rád posadí do křesla s knihou, někdo si lehne k televizi a jiný zase půjde tentokrát spát o něco dříve. V každém případě budou všechny pečující látky zatím vykonávat svou práci. Především přes noc běží regenerace na plné obrátky, což účinnost ještě
zvyšuje. Navíc se opět doplní zásoby kolagenu a antioxidantů. Klidnému a zkrášlujícímu spánku tak už nestojí opravdu vůbec nic v cestě.