Active Beauty
Krátké meditace: Uvolnění během minuty

Krátké meditace: Uvolnění během minuty

A ven. Potřebuju pauzu. Poslouchat jen vlastní dech, zklidnit tok myšlenek a zpomalit. Při meditaci může mozek trénovat schopnost nic nedělat a zůstat v klidu. Důležité při tom je vnímat pouze přítomný okamžik tady a teď, aniž bychom ho jakkoliv hodnotili. Když se naučíme cíleně zklidnit a zpomalit myšlenky, pomůžeme své centrále v hlavě regenerovat. A díky tomu si odpočineme nejen tělesně, ale i duševně. Díky meditaci můžeme zmírnit stres, srdeční problémy i bolesti.

Při meditaci se zklidní především naše mysl. Soustředění na jeden určitý moment nám pomůže přijmout sebe samého i určitou situaci. Rozvíjí se naše tolerance, trpělivost i důvěra. Zároveň se upevňuje odhodlání. Celé tělo pohltí vnitřní klid a radost ze života. Posiluje se také sebevědomí a vlastní hodnota. Při meditaci se učíme zacházet starostlivě s vlastním tělem a duší. To je věc, která se snadno říká i čte, avšak když přijde na lámání chleba, jedná se o docela těžký úkol, ve kterém není místo pro narcismus.

I krátká meditace se počítá

Klasické meditace vyžadují hodně času a výdrž. A právě tyto dva aspekty bývají pro mnoho lidí překážkou, takže se k meditování nikdy neodhodlají. Přitom už i taková minutová až sedmiminutová meditace působí velmi pozitivně a napomáhá zlepšovat koncentraci.

A zatímco klasické meditace se soustředí na hluboká poznání, pro krátké meditace je důležité tady a teď. Naše tělo určitým způsobem zpracuje vnější okolnosti. Při dlouhodobých problémech, jako jsou například neshody v partnerství nebo při výchově dětí, se pak ptáme sami sebe: Co s tím mám vlastně já společného? Krátké meditace nám totiž pomohou procitnout. Začneme citlivěji a vědomě vnímat určité věci, které do té doby volně proudily kolem nás, aniž bychom si je uvědomovali.

Jelikož tato krátká cvičení působí přímo v nervovém systému, dostaví se úspěch již po pár minutách. Se zařazením krátkých meditací do každodenního života se budete najednou méně stresovat, vaše hlava bude pracovat správně a myšlenky budou jasnější.

Jako pomoc vám mohou posloužit knihy, aplikace a podcasty. Pomohou vám zorientovat se v základech meditace a provedou vás vaší první krátkou meditací. Vybrané cvičení praktikujte po dobu jednoho týdne každý den dvě až tři minuty.

Jak se zklidnit

Tato mini meditace vám pomůže zastavit kolotoč myšlenek v hlavě:

  1. Zaujměte pohodlnou pozici. Pokuste se o vnitřní odstup a uvědomte si, které myšlenky k vám právě přicházejí. Nezabývejte se jimi však obsahově. Pouze je krátce vezměte na vědomí a pojmenujte je: „Aha, sport.“ „Aha, úklid.“ „Aha, lékař.“ Pozorujte myšlenku s opravdovým zájmem a pak ji nechte volně odplout. S každou další myšlenkou vždy naložte stejným způsobem.
  2. Po určité chvilce se váš odstup od jednotlivých myšlenek ještě zvětší. Mezi jednotlivými myšlenkami se objeví také pauzy. Vnímejte i je, s úsměvem si uvědomte, že jste zvládli na nic nemyslet.
  3. Vraťte se z meditace zase zpět a uchovejte si její účinky.