Active Beauty
Co vypovídají nehty o našem zdraví?

Co vypovídají nehty o našem zdraví?

Ať už zvolíte křiklavě červený, růžový nebo černý – teprve lak na nehty dovede první dojem k dokonalosti. Aniž bychom si to uvědomovali, fungují naše nehty často jako plátno, na něž promítáme své pocity a náladu. Zatímco v zimě se většinou držíme střídmých tónů, s příchodem jara se nebojíme barevných experimentů. Někteří své ruce dokonce využívají k tomu, aby beze slov vyjádřili své stanovisko. Jen si všimněte, kdo z britského královského domu se odváží navzdory předpisu použít jiný než střídmý nude odstín.

Mají ale i nenalakované nehty co říct? Samozřejmě! Naše nehty toho prozradí opravdu hodně. Dá se z nich vyčíst špatná péče i nedostatek živin. Správnou diagnózu vždy musí určit lékař, ale nehty vás mohou upozornit, že něco není v pořádku.

Co vypovídají nehty o našem zdraví

Lámavé nebo třepící se nehty

Při nedostatku živin a poruchách látkové výměny, ale také při nadměrném stresu dochází ke zpomalení růstu nehtů a jejich třepení či lámání. V takovém případě se doporučuje zvýšit příjem křemíku. Kromě toho je dobré nehty zpevnit pečujícím lakem a při úklidu vždy používat rukavice.

Měkké nehty

Při tomto problému může být na vině příliš častá aplikace gelových nebo umělých nehtů, stejně jako mytí nádobí bez rukavic. K ošetření používejte jednou týdně zpevňovač nehtů a dvakrát až třikrát denně krém na ruce.

Bílé skvrny

Lehké nárazy nebo neodborná manikúra mohou nehtům škodit. Při špatném zrohovatění se pak tvoří bílé skvrnky, které však samy zase odrostou.

Rýhy na nehtech

Možné příčiny rýh na nehtech sahají od zranění až k nedostatku živin. Svou roli v tomto případě hrají také geny, věk nebo nedostatečný příjem tekutin. Pomoc vám poskytnou vyplňovače rýh i pilník na vyhlazení nehtu.

Zažloutlé nehty

Pokud nepoužíváte podkladový lak, zato holdujete těm
barevným, dá se téměř s jistotou očekávat, že dříve či později chytí vaše nehty nažloutlý nádech.

Jak své nehty posílit?

Největší chybou, kterou můžete udělat, je, že o své nehty nebudete vůbec pečovat. Každé čtyři týdny bychom si měli dopřát profesionální manikúru i pedikúru. Příjemný vedlejší efekt: Odpočinek ve studiu působí proti stresu, což nehtům jen prospěje.

Tipy na doma:

V kombinaci se správnou výživou dostanete díky dodržování těchto zásad do formy i poškozené nehty. Rozhodně také mohou pomoci potraviny, které obsahují hodně křemíku, biotinu, vápníku a zinku, například čočka, proso a oves. Křemík, vápník nebo zinek můžete přijímat také pomocí doplňků stravy.

  • Ruce si myjte jemným mýdlem a vlažnou vodou, následně je opláchněte studenou.
  • Ruce vždy důkladně osušte.
  • Po každém mytí použijte speciální krém na ruce.
  • V létě používejte krém s ochranným faktorem.
  • Jednou týdně dopřejte rukám peeling a zábal.
  • Při používání čisticích přípravků si vezměte rukavice.
  • Udržujte ruce v teple, neboť chlad brzdí prokrvování a vede k vysoušení pokožky.