Active Beauty
ACTIVE BEAUTY měsíce: Marcela Roflíková

ACTIVE BEAUTY měsíce: Marcela Roflíková

Marcela Roflíková založila Český mindfulness institut. Pomocí 8týdenního programu pomáhá lidem rozvinout všímavost, přestat se soustředit na negativní věci nebo se opět radovat z maličkostí.

Mindfulness nabádá k prožívání přítomného okamžiku. Umíme to?
Odpovím otázkou, abych se vyhnula záporné odpovědi hned na začátku. Kolik času si uvědomujete to, co právě děláte? Když řídíte auto, vnímáte cestu? Jak často se vám stane, že čtete a nevíte o čem, protože se vaše mysl toulá v minulosti nebo budoucnosti? Podle výzkumů je to zhruba v polovině času. Dobrou zprávou je, že rozvinout svoji všímavost, jak se mindfulness do češtiny překládá, se můžeme všichni naučit.

Opravdu se dá změnit život ve šťastnější za pouhých 8 týdnů?
Za 8 týdnů můžeme poznat některé své návyky a autopiloty. Můžeme se také naučit zacházet se svými myšlenkami, emocemi a tělesným prožíváním s větší zvídavostí, akceptací, neusilováním, sebelaskavostí, trpělivostí a důvěrou. Výzkumníci používali funkční magnetickou rezonanci na pozorování struktury čelního laloku mozku, změny v počtu nových synapsí byly patrné již po třech týdnech. Tyto změny dávají základ pro změny v postojích, reakcích i chování.

Proč většinou automaticky tíhneme k horšímu scénáři a necháme se ovládnout negativními emocemi?
To je dané evolucí mozku. Máme jakési negativní předurčení, které mělo varovat člověka před nebezpečím. Takovým nebezpečím zpravidla již nečelíme, ale orientace na negativní věci zůstala. Proto je naše pozornost přitahována zprávami o tom špatném. Rozvíjením mindfulness se můžeme naučit „všimnout si“, že jedeme v negativním scénáři, vzpomínáme na minulost nebo se obáváme budoucnosti a „vrátit“ pozornost do přítomnosti.

Existuje obecný návod, jak můžeme v náročné situaci zvládnout stres a nepodlehnout mu?
Obecný ve smyslu univerzálně platný zřejmě ne. S mindfulness máme šanci se u náročné situace zastavit a spíše ji „pozorovat“ než se snažit vymyslet nějaké řešení. Inspirací může být cvičení STOP – S: stůj, zastav se, T: třikrát se nadechni, O: pozoruj s nádechem své myšlenky, s druhým emoce a se třetím tělesné pocity, P: udělej malý první krok pro sebe, co ti může pomoci se teď cítit lépe.

Jaká cesta Vás zavedla právě k mindfulness a až k založení Českého mindfulness institutu?
Byla jsem tehdy nespokojená v korporaci, práce mě nenaplňovala a nespokojenost se začala proměňovat ve strach, že nezacházím se svým životem dobře. Chtěla jsem se v životě posunout dál. Přihlásila jsem se na 8týdenní mindfulness program v Psychoterapeutickém centru Lávka. Najednou jsem dostala nástroj, který mi krok za krokem umožňoval být zase párkrát za den spokojená a radovat se z maličkostí, vděčná za to, co mám. Chtěla jsem to umět zprostředkovat svým synům, absolvovala jsem program, jak mindfulness učit děti. A od toho už byl pouze krok k založení Českého mindfulness institutu.

Jak Vy sama nejraději trávíte volný čas a kompenzujete stres?
Můj syn chodí do úžasné školy Záškoly. Má spoustu kamarádů, se kterými trávíme hodně času. To je pro mě volný, ale zároveň velmi inspirativní čas. Pozorovat a být součástí téhle komunity, kde spolu děti nesoupeří, konflikty řeší samy hledáním dohody, jsou nesmírně zvídavé. Běhám, cvičím jógu, běhám na běžkách, hodně času trávíme chozením po horách. Baví mě stavět se syny z Lego kostiček a také je uklízet. V období velké pracovní zátěže i vyššího stresu se celkem mohu spolehnout na meditaci.

Objevte s mindfulness skutečné krásy života

Nepotřebujete žádné odborné znalosti, čtivě a srozumitelně napsaná knížka Mindfulness pro každého je praktickou cvičebnicí i pro úplné začátečníky. Autorky Marcela Roflíková a Martina Vančurová v ní představují návod, jak můžete krok za krokem změnit svůj život ve šťastnější a spokojenější za pouhých osm týdnů. Vydalo nakladatelství Grada.