Menu

5 důvodů, proč má smysl kupovat biopotraviny

Anna Růžičková prozradí, že biopotraviny nejsou pouze trendem

Home » Inspirace » Výživa » 5 důvodů, proč má smysl kupovat biopotraviny - 09.2020

Biopotraviny zažívají boom. Ale proč vlastně? Opravdu kvalitou tolik převyšují ty konvenční? Podle názoru foodblogerky Anny Růžičkové ano! Podle jejího názoru můžeme rozdíl mezi klasickými a biopotravinami cítit i v chuti. Také nám prozradila, proč upřednostňuje ekologické varianty produktů, ale vyhýbá se striktním dietním omezením ve stravě. Protože hned nemusíme kompletně změnit celý svůj životní styl, k lepšímu životnímu prostředí můžeme přispět i malými krůčky. Aby udržitelnost nezůstala jen u trendu, shromáždili jsme pro vás několik dobrých důvodů, které ukazují, co všechno dokáže bio.

5 dobrých důvodů, proč upřednostnit bioprodukty

  1. Chutnají lépe

„Já vnímám veliký rozdíl v chuti biopotravin a těmi z konvenčního zemědělství. Zejména u ovoce a zeleniny. Zelenina ze zahrádky nebo od lokálního farmáře bude mít vždy jinou chuť, než zelenina dovezená z daleka. Velký rozdíl v kvalitě je u luštěnin. Ty konvenční bývají hodně často plné plísní. U luštěnin je proto rozhodně lepší si připlatit a kupovat je v biokvalitě. U nich si výrobci dávají daleko víc záležet na sušení a uskladnění,“ říká foodblogerka Anna Růžičková.

  1. Více živin

„Stále více lidí zjišťuje, že stravou se dá vyřešit spousta zdravotních komplikací. I ve svém okolí vnímám, že lidé začínají omezovat maso a zajímají se o původ a složení potravin, které kupují,“ říká blogerka. Ona sama se stravuje především biopotravinami a na svém blogu sdílí jednoduché veganské a bezlepkové recepty. Podle německého centra pro výživu (BZfE) rozhoduje kvalita potravin také o obsažených živinách: Ovoce a zelenina z biozemědělství obsahuje podle BZfE méně vody a více živin a vitamínu C. Kromě toho je také znatelně bohatší na sekundárně rostlinné látky.

  1. Méně chemie

Jeden prostředek na škůdce, další na podporu růstu. „Obiloviny jsou kapitola sama o sobě,“ je přesvědčená Anna Růžičková. „Například pšenice je geneticky upravovaná a před sklizní se stříká pesticidy, aby se klas vysušil.“ Takže pokud nechcete svému tělu dávat další chemii, nakupujte raději biopotraviny.

  1. Pro větší dobro zvířat

V biologickém zemědělství hraje důležitou roli také blaho zvířat. Pokud se nechcete obejít úplně bez masa nebo mléčných výrobků (i když v dnešní době k nim existuje spousta skvělých alternativ), můžete díky nákupu bioproduktů podpořit minimálně lepší zacházení se zvířaty.

  1. Ochrana půdy a vody

Méně chemie, zato organická hnojiva a pěstování smíšených kultur: Tyto základní biologické principy chrání půdu a zajišťují její dlouhodobou úrodnost. To šetří zdroje, prospívá to životnímu prostředí i plodinám, které ke svému růstu potřebují živiny. A půdy, na nichž se hospodaří biologicky, dokážou ukládat mnohem více vody než intenzivně obdělávaná pole.

Nahoru
OKDalší informace