Active Beauty
Hormonální akné: Co pomáhá proti pupínkům před menstruací

Čistá pleť

Hormonální akné: Co pomáhá proti pupínkům před menstruací

Hormonální akné způsobují hormonální výkyvy, například ty spojené s menstruací. Může pomoci péče o pleť s ohledem na menstruační cyklus.

Co je hormonální akné?

Hormonální akné a pupínky způsobené hormony nejsou to samé: Zatímco akné je kožní onemocnění, u jednotlivých pupínků jde o kožní problém. Příčina obou je však stejná: hormonální výkyvy. Ty přicházejí například s menstruací nebo po vysazení antikoncepce. Vzájemné působení hormonů progesteronu, estrogenu a testosteronu jsou pak v nerovnováze.


Co proti němu pomáhá?

K navrácení hormonální rovnováhy může přispět například drmek obecný (mnišský pepř). Vyrovnává hladinu hormonů a pomáhá tím proti premenstruačnímu syndromu a hormonálně podmíněným pupínkům. U těžších forem akné je však potřeba navštívit dermatologa, protože v tomto případě zabírají jen léky. Pokud vás trápí jen slabší forma hormonálního akné, může pomoci péče o pleť přizpůsobená menstruačnímu cyklu. V závislosti na jednotlivých fázích cyklu má pleť totiž jiné potřeby.

Péče o pleť podle cyklu

Menstruační fáze: Více hydratace

Cyklus začíná prvním dnem menstruace. Během periody kledá hladina estrogenu v těle. Pleť je citlivější a produkuje méně kožního mazu. Tím pádem může být suchá a vyžaduje důkladnou hydrataci.


Folikulární fáze: Ideální k čištění

Po menstruaci hladina estrogenu opět stoupá a zvyšuje se i produkce kolagenu. To má na pleť pozitivní vliv – je přirozeně růžová a působí vypnutě. Do normálu se vrací i její hydratace. V této fázi je ideální čas na hloubkové čištění pórů, například pomocí peelingu.

Ovulace: Rozzářená pleť

Během ovulace hormonální akné, pupínky a nečistoty ženy většinou netrápí. Hladina estrogenu je v tuto chvíli na vrcholu. Kromě toho potlačuje progesteron mužský hormon androgen, který přispívá k tvorbě nečistot. Pleť je velmi odolná a čistá. Pokud toužíte po zkoušení nové kosmetiky a přípravků, pak se do něj pusťte právě v této fázi.


Luteální fáze: Pupínky přicházejí

V této fázi cyklu trápí většinu žen pleť s nečistotami a hormonální akné se zhoršuje. Důvodem je to, že nedošlo k oplození vajíčka a tělo se připravuje na další menstruaci. Hladina estrogenu rychle klesá a do hry vstupuje testosteron. Ten stimuluje mazové žlázy, takže pleť je mastná, póry se ucpávají a objevují se pupínky. Ty se tvoří zejména v dolní polovině obličeje, ale vznikat mohou i na zádech a hrudníku. Pleť čistěte velmi jemně, například pomocí parní lázně, enzymatickým peelingem nebo pleťovou maskou s aktivním uhlím.