Active Beauty
Co dělat po opalování
Text: Katharina Vogler-Spiegl, Astrid Doppler

Aftersun

Co dělat po opalování

Ať už na zahradě, u otevřeného okna, nebo na dovolené, sluneční paprsky nám dělají radost. Naši pokožku však dost namáhá horko, UV záření, vítr a slaná nebo chlorovaná voda. Co je tedy nezbytné? Správná péče o obličej a tělo po opalování.

Nejdůležitější tipy pro optimální péči po opalování

1. Prevence je lepší než následná péče

Vzhledem k tomu, že obličej je v porovnání se zbytkem těla téměř neustále vystavený slunečnímu záření, měl by se denně natírat opalovacím krémem. Řada studií potvrzuje, že pravidelné používání přípravků s ochranným faktorem proti slunečnímu záření působí proti předčasnému stárnutí pokožky a vzniku pigmentových skvrn. Každé spálení na slunci zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Pokud jste dosud brali používání opalovacího krému na lehkou váhu, možná byste to měli přehodnotit. Nebojte se, nemusíte si kvůli tomu na obličej mazat mastný, bělavý krém se silným zápachem. Díky moderním složkám existují příjemné přípravky pro všechny typy pleti.

2. Sprcha, ale ne peeling

Chcete-li odstranit zbytky potu a opalovacího krému (minerální filtry jsou odolné), nejprve se osprchujte. Teplotní změny vody znovu rozproudí krevní oběh po opalování. Sprchové gely s protizánětlivými složkami, jako je rakytník, jsou dobré pro zklidnění podrážděné pokožky. Dermatologové nedoporučují po opalování používat peelingy, protože příliš dráždí pokožku.

3. Používejte správné pečující produkty

Umělé konzervační látky, barviva a chemické přísady mohou dále podráždit sluncem namáhanou pokožku. Proto je lepší vyhnout se svůdným vůním. Místo toho je třeba věnovat pozornost složkám, které o pokožku skutečně pečují. Zejména pro alergiky a citlivou pokožku se vyplatí péče po opalování z přírodních řad.

Přípravky po opalování dodávají pokožce tolik potřebnou hydrataci a mají také chladivý a protizánětlivý účinek proti zarudnutí. Krémy mají navíc bohaté složení, a proto jsou vhodné pro zralou nebo suchou pleť. Naproti tomu gely jsou zcela bez lipidů, tj. neobsahují žádný olej, a jsou proto vhodné zejména pro citlivou a alergickou pleť. Vše, co potřebujete vědět o slunečních alergiích, se dozvíte v článku zde. Také tetování potřebuje v létě zvláštní ochranu a péči.

Důležité: Mastné přípravky po opalování nejsou vhodné na spálení, protože na pokožce vytvářejí jakousi bariéru a v nejhorším případě hrozí akumulace tepla.

V zásadě můžete na obličej používat také kvalitní krémy nebo gely po opalování na tělo. Lepší je však používat krémy na obličej s vhodnou kombinací účinných látek, jako je hydratační kyselina hyaluronová a regenerační složky. Speciální koncentráty po opalování také poskytují jemné pleti dostatečnou hydrataci a výživné složky.

4. Po každém opalování používejte přípravky po opalování

I když vaše pokožka není zarudlá nebo je jen mírně zarudlá, měli byste po opalování používat speciální mléka, gely nebo krémy po opalování. Proč? Protože díky své lehké textuře s vysokým obsahem vody mají chladivý účinek a lépe se roztírají. Přípravky s aloe vera nebo heřmánkem zklidňují namáhanou pokožku přírodními pečujícími látkami.

5. Nezapomeňte na vlasy

V létě se na vlasech podepisuje také sluneční UV záření. Ochrana vlasů před slunečním zářením poskytuje určitý stupeň ochrany. Po umytí jemným, vhodným šamponem chrání vlasy před vysušením kondicionér po opalování nebo maska.

6. Prodlužte si opálení s přípravkem po opalování

Nejdůležitější je zůstat dlouho opálený: Hydratace, hydratace, hydratace. Při dostatečné péči vydrží vrchní, opálené šupinky na pokožce déle, a to je cíl. Některé krémy po opalování však obsahují i další rostlinné výtažky, které stimulují tvorbu melaninu, a tím podporují proces opalování. Jiné produkty obsahují nízké dávky samoopalovacích látek, které opálení zintenzivňují a pokožka se rozzáří.