Active Beauty
Co dokáží materiály budoucnosti?
Text: Astrid Doppler

Veganská kůže

Co dokáží materiály budoucnosti?

Ať už kvůli klimatu, nebo kvůli dobrým životním podmínkám zvířat: Řada módních a interiérových návrhářů se dnes obejde bez pravé kůže. Na druhou stranu podle prognózy platformy pro průzkum trhu Research and Markets se do roku 2030 celosvětově výrazně zvýší výroba umělé kůže. Představujeme tři nejoblíbenější materiály a jejich vynálezce a výrobce.

Co je veganská kůže?

Dalo by se říci, že veganská kůže je to, co už dlouho visí v obchodech jako umělá kůže nebo imitace kůže. V podstatě mluvíme o materiálech s podobnými vlastnostmi a srovnatelným vzhledem, jako má pravá kůže, ale bez toho, aby se k jejich výrobě použily zvířecí kůže. Vegans kůže se vyznačuje také tím, že v lepidlech, nosných materiálech a podobně nejsou použité žádné látky živočišného původu. V závislosti na výrobním procesu mohou alternativy kůže dokonce vypadat téměř identicky jako pravá kůže.

Tři nejoblíbenější alternativy kůže

1. Piñatex

Materiál podobný kůži vyvinula anglická společnost Ananas Anam. Veganská kůže se používá v módě a interiérech.
Surovina: „Ananas Anam používá patentované technologie k výrobě textilií z vláken ananasových listů – odpadního produktu ze sklizně ananasu,“ vysvětluje zakladatelka společnosti Carmen Hijosa.
Co na to ekologie: Piñatex je ze 100 % veganský a z 95 % biologicky odbouratelný, takže je považovaný za mimořádně udržitelný. Podle společnosti Ananas Anam by využití odpadu ze sklizně, který se dříve spaloval, mohlo nejen chránit životní prostředí, ale také vytvořit další zdroj příjmů pro pěstitele ananasu a nová pracovní místa.
Vlastnosti: Piñatex je považovaný za velmi odolný, vodoodpudivý, lehký a prodyšný. Tato alternativa veganské kůže je také výrazně levnější než kůže zvířecí. Zatímco ceny za metr čtvereční kůže se dnes pohybují vysoko nad 1 500 Kč, metr čtvereční Piñatexu stojí v přepočtu mezi 600 Kč až 900 Kč.

2. Desserto

Mexičané Arián López Velarde a Marte Cázarez se při výrobě rostlinné kůže spoléhají především na kaktusové rostliny. Tuto kůži pak používají zejména v módním a automobilovém průmyslu.
Surovnina: Desserto se vyrábí ze sklizených plátků kaktusu opuncie, zvaného nopál.
Co na to ekologie: „Naší materiálovou novinkou je veganská alternativa kůže na bázi kaktusů s až 90% obsahem organických látek. Jedná se tak o nejodolnější a nejudržitelnější řešení veganské kůže na trhu,“ říká Velarde. Kromě toho lze při výrobě materiálu Desserto ušetřit přibližně 20 % vody.
Vlastnosti: Kůže z kaktusů je prodyšná, velmi odolná a má vysokou trvanlivost.

3. Mirum x Tencel

Tento materiál je výsledkem spolupráce dvou výrobců materiálů na bázi biologických vláken – společnosti Natural Fiber Welding (NFW) v Illinois/USA a rakouského výrobce vláken Lenzing. Je vhodný pro módu, doplňky, čalounění, automobily a další.
Surovina: Mirum je jedinečný materiál na biologické bázi, který se vyrábí mimo jiné ze 100 % z přírodního kaučuku a rostlinných složek.„Cílem bylo vytvořit udržitelnou alternativu kůže, která nepoužívá žádný plast od prvotní suroviny až po hotový výrobek, což umožňuje plnou recyklaci,“ říká Oihana Elizalde, viceprezidentka společnosti Natural Fiber Welding.
Co na to ekologie: Mirum neobsahuje 100 % plastů a je plně recyklovatelný. Na rozdíl od zvířecí kůže má také výrazně nižší dopad na životní prostředí. Díky tomu je průkopníkem v oblasti alternativních kožených výrobků.
Vlastnosti: Materiál je měkký a přijemný na pokožce. Výborně odvádí vlhkost.

Jak pečovat o své oblíbené kousky z veganské kůže?

Oděvy z veganské kůže lze prát v pračce při nízkých teplotách jako běžný textil. Obvykle se materiál nešpiní ani nezpuchří a lze jej bez obav vložit i do sušičky a pod žehličku.
U obuvi se hrubé nečistoty odstraňují měkkým kartáčem. Odolnější špína vyžaduje vlhký hadřík a trochu jemného mýdla. Každých několik týdnů je třeba boty z veganské, stejně jako z pravé kůže, udržovat krémem na boty, aby byl materiál pružný a odolný.
Skvrny na nábytku z alternativní kůže je nejlepší opatrně setřít vlhkým hadříkem nebo papírovým ručníkem a vodou nebo jemným roztokem saponátu. Mělo by se tak dít šetrně – vyhněte se prudkému drhnutí.