Active Beauty
Ekologické tipy

Ekologické tipy

Šetřit životní prostředí. Vybírat si ekologické produkty. Přijímat zodpovědnost za své spotřebitelské chování. Žít v souladu s trvalou udržitelností může být snadné.

Všichni nakupujeme. Mnozí z nás každý den. Přístup k této běžné činnosti se ale mnohdy velmi liší. Někteří bezmyšlenkovitě nahází do nákupního košíku, cokoli jim přijde pod ruku. Jiní naopak uvažují, jak i při výběru potravin jednat uvědoměle a ekologicky. Což není vůbec tak těžké, jak by se mohlo zdát. Chce to pouze vystoupit z vlastní komfortní zóny a pokaždé se sami sebe zeptat: Opravdu tuhle věc nutně potřebuji? A pokud ano, neexistuje k tomuto výrobku jiná varianta, která je šetrnější k životnímu prostředí? I malé krůčky mohou změnit naše nákupní rituály a pomoci snížit naši ekologickou stopu. Češi průměrně vyprodukují přes 300 kilogramů odpadu na osobu za rok.

Největší část (více než 60 %) přitom tvoří směsný, netříděný odpad. Podíl tříděného, tedy recyklovatelného či kompostovatelného odpadu sice neustále roste, přesto ale existují značné rezervy. Jak by to asi na světě vypadalo, kdyby se každý z nás snažil množství produkovaného odpadu důsledně redukovat?

Bez obalu

Žít zcela bez odpadků se nám samozřejmě nepodaří, ale pro začátek by stačilo pokusit se minimalizovat množství obalových materiálů a snížit objem odpadu o několik kilogramů za rok. Někteří však jdou ještě dále. Bea Johnsonová, zakladatelka hnutí Zero Waste, dokazuje, že je možné nakupovat bez obalů a produkovat minimum odpadků. Její výzvu, vyzkoušet vměstnat roční množství odpadu do litrové zavařovací sklenice, okamžitě následovalo mnoho lidí, kteří se inspirovali jejím přístupem a rozhodli se podobně změnit svůj životní styl. Od Nového roku do Silvestra vhazují veškerý drobný odpad do zavařovací sklenice a pak zhodnotí, jak se jim jejich předsevzetí podařilo splnit.

Co se většinou v takové „odpadkové sklenici“ nachází? Často jde o účtenky, které vyjíždí při každém nákupu, obaly od léků, zubní kartáčky, jízdenky apod. Tedy odpad, kterému se těžko vyhneme. Zajímavé ale je, nakolik je možné zredukovat množství obalového materiálu, který se vždy rychle promění v odpad. I u nás už se začínají objevovat prodejci, kteří umožňují nakoupit si potraviny do vlastních nádob, na váhu a bez obalu. Pečivo se dá pořídit do látkových sáčků, které lze na rozdíl od jednorázových plastových sáčků používat téměř donekonečna. Klasické tištěné jízdenky zase nahradí ty elektronické nebo v podobě SMS. I zdánlivé maličkosti pomáhají redukovat odpad.

Dejte sbohem igelitkám! dm bavlněnou vratnou tašku koupíte jen jednou a po opotřebení ji kdykoli můžete vyměnit za novou. Šetříte nejen přírodu, ale i svou peněženku.

Pozitivní vedlejší účinky

Zmiňované hnutí Zero Waste již dorazilo i do České republiky. Jeho příznivci se shodují v jednom. Změnu nelze udělat ze dne na den. Na to jsme příliš silně lapeni v síti každodenních návyků, které často souvisí i s vlastní pohodlností, a překonat je bývá velkou výzvou. Je proto nereálné pokoušet se o kompletní změnu zažitých vzorců chování najednou. Začněte tedy například tím, že při nákupech v supermarketu budete mít vždy po ruce svou opakovaně použitelnou tašku. Pořiďte si látkové sáčky, do kterých můžete nakupovat pečivo. Jiný můžete mít na ovoce a zeleninu. Zbavit se mikrotenových sáčků je prvním krokem ke snížení odpadu. Přitom je řešení vcelku bezbolestné.

Dále můžete zvážit, zda neexistují bezobalové alternativy k potravinám, které nakupujete. Není poblíž nějaký místní farmář, který by vám prodal vajíčka či mléko do vlastních obalů? Pokud se obalům nelze vyhnout, sáhněte po těch, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, tedy z recyklovaného, nebo alespoň recyklovatelného materiálu.

Nápoje, jogurty nebo některé pomazánky můžete raději zakoupit ve skle, které je na rozdíl od plastových obalů možné recyklovat téměř donekonečna. Kávu s sebou si nechte nalít do přineseného termohrnku místo do jednorázového kelímku. Maso, sýry, ovoce a zeleninu nakupujte bez obalu, u místních farmářů, kteří tuto možnost většinou umožňují. Tím zároveň podpoříte regionální výrobce a producenty potravin a navíc šetříte životní prostředí i nepřímou cestou, kterou nemusel vámi zakoupený produkt urazit, mnohdy přes půl planety. Navíc přesně víte, odkud takové potraviny pochází.

Naučíte se žít v souladu s přírodou a ročními obdobími, vařit zdravěji a z čerstvých surovin. Vaše tělo vám poděkuje. Pokud se například v prosinci obejdete bez jahod ze Španělska, šetříte jak životní prostředí, tak i své tělo tím, že mu nepodáváte něco, co je pro něj v danou chvíli nepřirozené.

Férový obchod

Podobně je dobré přemýšlet při nákupu jakýchkoli produktů, například v drogerii. Upřednostňujte pleťové krémy a deodoranty ve skleněných obalech. Vybírejte si dřevěné hřebeny a kartáče s přírodními štětinami. Nepoužívejte jednorázová holítka, omezte množství jednorázových kapesníčků a vybírejte ty, které jsou vyrobené z recyklovaných materiálů. To samé platí i pro toaletní papír a kuchyňské utěrky. Při nakupování zvažte, zda neexistuje ekologičtější alternativa ke konvenčním drogistickým produktům.

Uvědoměle nakupovat ale také znamená, vybírat si produkty, které byly vyrobeny za spravedlivých podmínek. Fair trade standardy, které pomáhají rozvíjet příležitosti pro znevýhodněné drobné zemědělce a pěstitele, zejména v rozvojových zemích, jsou u nás známé již mnoho let. Férové pracovní podmínky, férová mzda, férový obchod. Mezi další zásady patří zákaz dětské práce. Zaměstnanci mají zaručenou minimální mzdu i prémie. Výrobní náklady jsou dotovány a zapojení farmáři spolurozhodují o tom, do kterých sociálních, ekologických nebo hospodářských projektů by se mělo investovat.

Všechno spolu totiž souvisí a je úzce propojeno. Co je dobré pro životní prostředí, je dobré i pro člověka. Uvědomí-li si koncový spotřebitel výhody šetrného nákupu, je ochoten si připlatit. Když není producent lhostejný ke svému okolí, dostávají se do regálů kvalitní a ekologické produkty. Pokud výrobky šetří přírodní zdroje, je to dobré pro životní prostředí. A tak dále. Uvědomělým spotřebitelským chováním tak jednoznačně můžeme pomoci životnímu prostředí.

Něčím plýtvat je zdánlivě snadné. Něčeho se vzdát údajně obtížné. Většinou to však bývá ve skutečnosti přesně naopak.

Nové zvyklosti

Postupujete-li krok za krokem, brzy získáte potřebnou rutinu. Mnoho řešení máme doslova na dosah na ruky, některá však vyžadují silnější vůli. Při každodenním rozhodování bychom měli vždy nejdříve zvážit vliv našich činů na přírodu. Jedno je jisté: Kdo nakupuje uvědoměle a trvale udržitelně, musí si svůj nákup dobře promyslet a naplánovat. Minimálně si musí s sebou vzít dostatek vlastních obalů. Musí vědět, co kde sežene. Bez čeho se obejde a čeho je schopný se vzdát. Svým způsobem se tedy umět i omezit, ale s vědomím a dobrým pocitem, že pozitivní dopad jeho jednání je dlouhodobější než krátkodobý požitek.

Shrnutí: 5 tipů pro uvědomělé nakupování

  1. Berte si vždy s sebou vlastní nákupní tašku.
  2. Kupujte jen to, co opravdu potřebujete.
  3. Vybírejte pokud možno čerstvé, nebalené potraviny.
  4. Pokud se obalům nelze vyhnout, sáhněte po jejich recyklovatelných variantách (např. sklo místo plastu).
  5. Upřednostňujte lokální potraviny a regionální výrobce.