Active Beauty
Bezobalový nákup: 7 způsobů jak omezit plasty
Text: Harald Wieser

Zero Waste

Bezobalový nákup: 7 způsobů jak omezit plasty

Pokud chcete nakupovat bez plastů, můžete začít hned a velice snadno: Trocha přípravy (například látkový sáček) vám pomůže otevřít dveře na cestu k ekologičtějšímu způsobu života. K tomu přidejte znalosti bezobalových obchodů a můžete vyrazit. Přinášíme vám ty nejlepší tipy.

1. Nepoužívejte igelitové sáčky na ovoce

Proč zbytečně plýtvat plastem, když máme k dispozici jiné řešení? Téměř v každém větším obchodě dnes už najdete síťky s praktickým zavazováním. Do nich můžete vložit volně prodávané ovoce a zeleninu, jako jsou rajčata, mandarinky nebo jablka. Vybírejte si síťky z čisté biobavlny, nejlépe ještě z kontrolovaného ekologického zemědělství, či dokonce se štítkem fair trade. Tento nákup se vám vyplatí, protože síťky lze prát a používat je opakovaně. Stačí mít vždy nějakou v kabelce a udržitelnější alternativu igelitového sáčku máte stále po ruce.


2. Zboží bez obalu

Banány ve smršťovací fólii a hroznové víno v plastové krabičce – nic z toho není nutné, ale do obchodů se tyto plasty dostaly kvůli přehnané hygieně. Mnohem lepší je se podivně zabalenému zboží vyhnout a vybrat si z nebalených produktů, ideálně v biokvalitě. Zejména u zeleniny a ovoce je to velice snadné. Navíc volné okurky chutnají mnohem lépe než ty zabalené do igelitu.


3. Zálohované sklo a papír

Spousta tekutých potravin, jako je mléko, jogurt nebo omáčka na těstoviny, se dnes opět prodává také ve skle. Zálohované obaly jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Například sklenice a skleněné lahve se sice dají upcyklovat k nejrůznějším účelům, ale jednoho dne jich budete mít doma přehršel a zamíříte s nimi ke kontejneru na sklo – jejich roztavení vyžaduje opět spoustu energie. Vhodnou alternativou k plastům je například papír a karton: Cherry rajčátka nebo bobuloviny se dnes stále snadněji dají sehnat právě v kartonových krabicích. Takže pokud nemáte svou síťku, zvolte takto balené plody. Mimochodem, uzeniny, maso, ryby, sýry nebo chléb se dají jednoduše přepravovat ve voskovaném papíře nebo krabičkách, které si přinesete s sebou. Při nákupu tak nepotřebujete žádný plast.

4. Vyrazte na trh

Znáte kromě bezobalového obchodu další místo, kde nabízejí nejvíce volně ležícího zboží? Správně, na trhu. Tam si můžete příjemně popovídat s prodavači, v klidu si vybrat potřebné potraviny a vložit je do proutěného košíku, který jste si samozřejmě přinesli s sebou.


5. Cestu si předem naplánujte

I při cestování se dá vcelku snadno vyhnout plýtvání. Jídlo a pití si připravte už doma. Pomůže vám jednoduchá bezodpadová sada: prázdná šroubovací sklenice na müsli, voskovaný papír na sendvič, termoska nebo cestovní hrnek na kávu a čaj. Jen si představte to množství plastového odpadu, který byste vyprodukovali, kdybyste si všechny tyto potraviny koupili zabalené v plastu například ve stánku na nádraží. Mimochodem, profesionály v oblasti udržitelnosti poznáte podle inovativního dřevěného příboru zvaného spork. Jde o kombinaci vidličky a lžíce v jednom nástroji, je lehký, zvládne (téměř) všechno a zabrání vám sáhnout po plastovém příboru.

6. Zkuste zeleninovou bedýnku

Stravovat se zdravě a regionálně, aniž byste opustili dům? I to se dá. Spoustu lokálních farmářů dnes nabízí možnost předplatit si zeleninovou bedýnku. V pravidelném intervalu vám za předem stanovenou cenu doručí čerstvě sklizenou, sezónní zeleninu a ovoce. Rozvozce často spotřebuje mnohem méně benzinu, než kdyby se každý jednotlivec vydal na nákup do obchodu autem. Opakovaně použitelné bedýnky bývají navíc z udržitelných materiálů. Váš koš na plasty tak zůstane opět prázdný.

7. Zamyslete se

Život bez plastů začíná v hlavě. Jakmile si vypěstujete cit pro udržitelné uvažování, budete se nad svým životním stylem a jednotlivými procesy kriticky zamýšlet. Uvědomíte si, že každý kus plastu, který jednou použijeme, skončí nakonec někde v přírodě. Smysluplná recyklace probíhá jen u malé části. Položte si tedy otázky: Opravdu potřebuji igelitový sáček? Mohu si nechat tuto potravinu zabalit místo fólie do papíru? Co všechno si mohu koupit v bezobalovém obchodě? Pomalými krůčky tak postupně vyjdete na cestu bez plastů. Jakmile jednou začnete, budete si tuto problematiku uvědomovat stále více.