Active Beauty
ACTIVE BEAUTY měsíce: Czech Zero Waste

ACTIVE BEAUTY měsíce: Czech Zero Waste

Míša, Jana a Helča byly vůbec první, kdo v Česku založil první blog věnující se bezodpadovému stylu života. Skrze své aktivity v projektu Czech Zero Waste se snaží dostat tuto problematiku mezi širokou veřejnost a jít příkladem.

Byly jste u nás první, kdo založil blog o bezodpadovém životě. Co Vás k tomu přivedlo?
Právě to, že tenkrát o odpadu a jeho předcházení v domácnostech se v češtině nic moc nepsalo. A když už jsme si pro sebe ty informace vyhledávaly, přišlo nám, že se můžou hodit i ostatním. Také jsme chtěly, aby nás blog motivoval posouvat se v našich experimentech dál.

Co je hlavní myšlenkou a cílem projektu Czech Zero Waste?
Snažíme se shromažďovat informace o odpadu a jeho dopadech na naše životy. Díváme se nejen na pevný odpad, ale také na různé znečištění a poškozování životního prostředí. A podle toho, co se dozvídáme, se snažíme v našich životech experimentovat a hledat cesty, jak to negativní co nejvíce omezit a mít i díky tomu spokojenější život.

 

Je nějaké minimum, které můžeme pro redukci odpadu udělat všichni?
Přemýšlet. Zjišťovat si informace je velmi důležité, abychom se nechytili do odpadových pastí. Třeba bavlněné tašky se mohou tvářit jako nezbytná zero waste vychytávka. Přitom za nimi zůstává docela velká ekologická stopa, kterou vyváží co nejdelší používání. Obecně je fajn snažit se věci používat co nejdéle, hledat potraviny a výrobky, které pochází z našeho okolí, a nepřehánět to s nákupy – hlavně nových věcí.

Zanedlouho začne většina lidí plánovat letní dovolenou. Máte nějaké tipy pro udržitelné cestování?
Zůstat v Česku. Také rády cestujeme, ale podle toho, co jsme se v posledních letech o dopadech cestování dozvěděly, od uhlíkové stopy přes zátěž pro lokální ekosystémy až k vytlačování místních lidí z center měst, je opravdu nejudržitelnější cestovat ve svém blízkém okolí. My bychom se letos rády podívaly do Krušných hor, do kláštera v Plazech a do Bílých Karpat. Tipy jak prožít léto udržitelněji a odnést si z něj spoustu zajímavých zážitků jsme shromáždily do letní výzvy v naší mobilní aplikaci Bezodpadová výzva.

Kde kromě blogu se mohou zájemci dozvědět více o Vašich aktivitách a inspirovat se?
O tom, co se nám v životě bez odpadu osvědčilo, se můžou lidé dočíst v naší knize Život skoro bez odpadu. Jsme také na Instagramu a Facebooku, občas někde přednášíme. A nově vydáváme podcast Skoro bezodpadový život.

 


V knize Život skoro bez odpadu představují autorky svůj styl života, který snižuje negativní dopad na životní prostředí i lidi v našem okolí. Poradí vám, jak s životem bez odpadu začít, jak v praxi řešit některá bezodpadová rozhodnutí či jak přistupovat k běžným činnostem po vzoru zero waste – od úklidu, vaření, oblékání až po cestování a život s dětmi.