Active Beauty
5 kroků k sebelásce
Text: Stephanie Lindner, Sylvia Wasshuber-Haas

Self-love

5 kroků k sebelásce

Milovat sám sebe je začátek celoživotní romance, řekl spisovatel Oscar Wilde. Pokud vám to stále připadá trochu obtížné, sebelásce se lze naučit. Psycholog prozrazuje, co je k tomu potřeba.

Žádný vztah v životě není důležitější než láska k sobě samému. Přesto musí naše vlastní potřeby často ustoupit do pozadí. Pokud se naučíme mít rádi sami sebe, můžeme si vytvořit samostatný, šťastný a spokojený život, říká psycholožka Dr. Katharina Tempel ve své knize o sebelásce: Dejte si lásku, kterou si zasloužíte.

Naučte se sebelásce: S těmito 5 kroky to jde

1. Krok k sebelásce: Změna přístupu

Naše nové životní motto pro více sebelásky zní: Ano, smím. Od nynějška budeme mnohem častěji dělat to, co je pro nás dobré. Docela radikální krok, zejména pro ženy. Jednoduše převrací ženský obraz sebe sama vzhůru nohama. Protože nejde (jen) o vnitřní povolení další čokoládové sušenky, ale o pozitivní přístup k sobě samé a odvrácení se od řízeného běhu životem v roli věčné pečovatelky zodpovědné za veškerou práci na vztazích, které se také říká psychická zátěž. Jen musím rychle udělat tohle účetnictví a pak zkontrolovat e-maily, obejdu se bez přestávky, a pak musím roztřídit šanony...
Ne, to nemusíme. Naopak, můžeme (a měli bychom) o sebe pečovat bez výčitek svědomí, užívat si a naučit se říkat ne – jinými slovy, můžeme si dovolit pohodovější existenci, apeluje Katharina Tempel. Protože pokud pouze fungujeme, přicházíme o život.

2. Krok k sebelásce: Podívejte se do svého nitra

Je příliš snadné zapomenout věnovat pozornost sami sobě. Jsme přece mistři světa v tom, že nezpochybňujeme své každodenní zvyky – i když nám nepřinášejí nic dobrého. První krok k tomu, abychom se naučili sebelásce, je pravidelně se zastavovat a naslouchat sami sobě. Pokud je to nutné, nastavte si jednou nebo dvakrát denně budík na mobilním telefonu a udělejte si pět minut volna – včetně deaktivace všech elektronických zařízení. Malý digitální detox nám velmi prospívá a pomáhá nám znovu se spojit sami se sebou a svými potřebami.

Cvičení sebelásky: Nejlepší způsob, jak to udělat, je malá meditace. Zavřete oči, soustřeďte se na svůj dech a všímejte si myšlenek a pocitů, které se objevují. Jako nástroj k zamyšlení – a jako sběrné místo inspirativních myšlenek – může posloužit také starý dobrý deník.

3. Krok k sebelásce: Uspokojení mých potřeb

Někdy ignorujeme své nenaplněné potřeby docela chytře. Ty se pak projevují špatnou náladou a podrážděností. Proto bychom si při pozastavení měli položit také následující otázky týkající se sebelásky: Co právě teď potřebuji? Písničku z mého playlistu, krátkou procházku, zdřímnutí na pohovce? A pak to prostě udělejte, jakmile to bude možné zařídit. Jako krabička sebelásky může fungovat pěkně vyzdobená krabice, do které si uložíme naše oblíbené věci pro rychlou pohodu – od plyšové deky po aromatický olej.

Cvičení sebelásky: Chcete-li zjistit méně specifické potřeby, můžete použít trik s odváděním pozornosti. Jednoduše přidejte věty jako „Můj partner by měl… (např. častěji mi říkat, jak atraktivní mě shledává)“ nebo „Pokud by můj kolega… (např. v mé kanceláři pořád nahlas mluví)“ atd.


4. Krok k sebelásce: Uznávání vlastní hodnoty

Naučit se mít rád sám sebe znamená také ocenit sebe sama, a to nejen své dobré stránky, ale i takzvané slabosti. Uvědomění si může být následující: Všechno na mně je správné. I když nemáte propagovanou ideální váhu (čas na přijetí těla), nejste „dokonalá maminka“ nebo si šéf pohrál s vaší poslední zprávou: No a co?! Pozitivní myšlení může být pro notorické pesimisty mezi námi obtížné, ale ve vlastním zájmu si nasaďme růžové brýle – a už je nikdy nesundávejme. Pro začátek si můžete spontánně napsat po pěti věcech, které se vám líbí na vašem vzhledu a na vaší povaze. Včetně těch, které se ostatním na první pohled nemusí zdát tak sympatické.

Tip na sebelásku: Sebeúcta a sebepřijetí jsou dobrým základem pro přátelství a partnerství. Nejsme závislí na lásce a přijetí druhých, protože sami sobě věnujeme dostatek sebelásky a péče o sebe. Vztahy s druhými lidmi jsou proto méně stresující a radostnější, protože naše vlastní očekávání nejsou neustále zklamávána.

5. Krok k sebelásce: Převzetí odpovědnosti za vlastní štěstí

Čí je to práce, abych byl šťastný? To není hezká otázka, že? I když si myslíme, že smyslem existence našeho partnera nebo našich dětí je zvýšit naši pohodu, musíme to udělat sami. Místo, abychom své štěstí činili závislým na svých často bezradných blízkých, raději se s ním vypořádáme sami podle známého pravidla. Vždycky je třeba, abyste se s tím smířili, ať už je to láska, změna, nebo odchod. Pokud jsme nespokojení s nějakým aspektem svého života, například s přítelkyní, která nás neustále kritizuje, můžeme buď změnit svůj postoj, zlepšit dynamiku, nebo se případně úplně rozejít. Přátelství lze také ukončit, pokud vám již nevyhovuje.