Active Beauty
Selfcare: Jak to konečně zvládnout

Well-being

Selfcare: Jak to konečně zvládnout

Jako děti přirozeně upozorňujete na své potřeby. Časem však většina z vás na tuto důležitou dovednost zapomene. Protože chcete být spravedliví vůči všem ostatním, zapomínáte v každodenním shonu na sebe. Selfcare však není luxusem ani projevem egoizmu. Takto se můžete zase konečně postavit sami za sebe – bez výčitek svědomí.

Selfcare: Definice často používaného pojmu

Selfcare je slovo, které je v současné době na každém kroku. Ale co to vlastně znamená? Péče o sebe sama znamená „žít a jednat způsobem, který odpovídá vašemu přežití, vaší pohodě, vašemu vnitřnímu úsilí“. Tato schopnost je účinná na pěti úrovních:
  • Na fyzické úrovni selfcare znamená věnovat pozornost signálům, jako je napětí, únava, hlad nebo bolesti hlavy. Pro dobrý stav těla je důležitý dostatek spánku, jídla, pití a pohybu.
  • Emocionální úroveň selfcare se vztahuje na vnímání, umožnění a vyjádření vlastních pocitů – i těch negativních. Potřebujete široké spektrum pocitů a myšlenek, protože to vás udržuje při životě.
  • V kognitivní rovině jde o to, abyste se věnovali vlastním myšlenkám s porozuměním a dělali si mentální přestávky (klíčové slovo multitasking). Například odložení chytrého telefonu poskytuje dobrý čas na odpočinek.
  • Společenská úroveň zahrnuje čas s lidmi, kteří jsou pro vás osobně důležití a s nimiž můžete být autentičtí. Ano, můžete se před druhým člověkem odhalit a projevit své emoce. To však neznamená, že se nechcete nebo nemůžete dále rozvíjet, protože změna je úžasná, důležitá a často i možná.
  • Pak je tu duchovní úroveň. To neznamená jen náboženské praktiky, ale také meditaci, jógu nebo rozjímání v přírodě. Vše, co rozšiřuje tělo, mysl a duši, lze považovat za duchovní.
Zní to složitě? Dobré je, že se můžete (znovu) učit a neustále rozvíjet své dovednosti v oblasti selfcare. Ale vyvíjet na sebe tlak, abyste to tak dělali, je kontraproduktivní. Péče o sebe by se v žádném případě neměla stát dalším prostředkem sebeoptimalizace. Spíše se můžete snažit přijít sami k sobě o něco více ve stresujícím a náročném každodenním životě.

První kroky k větší péči o sebe v každodenním životě

1. Berte se vážně

První změna začíná v mysli. Pro ty, kteří v dětství neměli vzory, jež by byly příkladem zdravé selfcare, může být v dospělosti obtížné jednat se sebou s láskou a shovívavostí. Postupem času si však uvědomíte i sami sebe a osvobodíte se od očekávání, která od vás mají ostatní – ať už skutečná, nebo domnělá. Zásadní je neustále si dávat povolení starat se o sebe, brát se vážně a dávat svým potřebám v každodenním životě dostatek prostoru.

2. Zjistit, co je pro vás dobré

Péče o sebe sama je velmi individuální, a proto je obtížné dávat obecná doporučení. Protože to, co jednomu člověku dodává sílu, může druhému ubírat energii. Někteří lidé se například nabíjejí sportem, jiní se raději ponoří do omalovánek pro dospělé a zapomenou na okolní svět. Vcítění se do sebe a vnímání toho, co je pro vás vhodné a správné, je proto velmi důležité na cestě k větší péči o sebe. Pomáhá omezit činnosti, které směřují ven. Nyní jde o to, abyste se více dívali na sebe. Přistupujte ke všemu trochu pomaleji, nechte věci více přecházet z hlavy do těla.

3. Začněte s maličkostmi

Péče o sebe nemusí být luxusní ani opulentní, žádný pobyt v exkluzivním jógovém ústraní nebo drahé jídlo o pěti chodech u hvězdného šéfkuchaře. Jistě, i tato vylepšení mohou být v pořádku. Ale malé ostrůvky péče o sebe v každodenním životě jsou mnohem udržitelnější. Co to může být? Protahování a lenošení je jednoduchý, intuitivní proces, který můžete začlenit do každodenního života. Ráno po probuzení, u pracovního stolu, když ubývá energie a klesá úroveň soustředění, večer před spaním – protáhněte se, lenošte, zívejte. I krátká 15–20minutová procházka může být aktem péče o sebe. Procházka by však neměla mít žádný jiný účel – běh do supermarketu nebo odnesení něčeho na poštu ve stejnou dobu se nepočítá. Prospěšná může být také teplá sprcha a následné nanesení pleťového mléka. Stejně jako obzvlášť měkké ponožky, které vám zpříjemní den.

4. Nastavení připomenutí péče o sebe

V každodenním životě na vás bohužel číhá mnoho překážek. Nedostatek času, touha po efektivitě a myšlenky na přeplněný to-do list často brání péči o sebe sama. Užitečnými jsou drobné připomínky. Jsou to předměty, obrázky nebo slova, s nimiž si spojujete něco pozitivního a které vám připomínají, abyste o sebe pečovali. Může to být fotografie z poslední dovolené nebo oblíbený hrnek na stole. Také mobilní aplikace mohou být užitečné při začleňování selfcare do vašich každodenních rutin.

5. Tři nouzové tipy pro akutní selfcare

Jsou dny, kdy se všechno pokazí nebo jsou tak hektické, že nevíte, jak vše dopadne. Pak se ještě starat sám o sebe? Ano, právě tehdy je o to důležitější vytvářet si malé úniky. Rada, která vyřeší nejednu stresovou situaci, zní: Odejít na toaletu, i když zrovna nepotřebujete. Může to být při nepříjemném jednání, od kterého si potřebujete krátce odpočinout, nebo když máte děti, které na vás v danou chvíli kladou velké nároky.

Poslech hudby na denní bázi může být uklidňující, povznášející nebo dokonce posilující. Na Spotify i YouTube naleznete spoustu meditativní hudby. Takže: Zapnout hudbu a vypnout proud myšlenek. Nezáleží na tom, zda posloucháte písničky v posteli před usnutím nebo cestou na schůzku, ze které vás bolí žaludek.

A co můžete dělat, když hned po probuzení víte, že vás čeká náročný den? Pak pomáhá naplánovat si na večer něco hezkého, na co se můžete těšit a na co během dne myslet.