Active Beauty
Ranní pohoda: 5 tipů pro klidný začátek dne

Pozorný start

Ranní pohoda: 5 tipů pro klidný začátek dne

První hodiny po probuzení ovlivňují naši náladu, produktivitu a úroveň stresu po zbytek dne. Proto bychom ho měli začít s dobrou náladou a energií, k nimž pomohou ranní pravidla. Připravili jsme pro vás pět nápadů, jak se stát šťastným ranním ptáčetem pomocí jednoduchých rituálů. Od pohodové snídaně s müsli a oříšky až po ranní rozcvičku.

Ranní rutina: Váš pozorný začátek dne v 5 krocích

Kromě zdravého spánku a pravidelného spánkového rytmu je pro vaši energetickou rovnováhu a chuť do života zásadní také způsob, jakým ráno začínáte. Nikdo totiž přece nechce zažívat ranní mrzutost.

Do své rutiny nemusíte zařadit všech pět rituálů. Vyberte si ty, jež vám vyhovují. Lépe se vám tak podaří realizovat představu o dokonalém začátku hned zítra ráno.

1. Zvolte si hudbu k probuzení

Hudba vnese do vaší ranní rutiny dynamiku. Sami si rozhodněte, jak vás má probudit. Někdo upřednostňuje jemný, uvolňující zpěv ptáků a zvuky přírody, jiný zase ocení energické rytmy své oblíbené písně. K tomu, abyste začali den s klidem a pozorností, se hodí zejména písně s nezesílenými instrumenty nebo s tichými tóny klavíru.

2. Zařaďte ranní rozcvičku

Zařaďte do své ranní rutiny několik minut pohybu, abyste se pozvolna osvěžili a rozjeli. Záleží na vás a vašich preferencích, zda zvolíte dvacet minut jógy, protahování nebo posilování břicha a hýždí. Důležité je, že pomocí pohybu rozproudíte krevní oběh a načerpáte nové síly. Ranní rituál si můžete vytvořit i ze stlaní postele nebo malého úklidu. Na těch je skvělé, že úklid i stlaní vám rychle dodají pocit úspěchu a dobrou náladu.

3. Psaním zkroťte chaos v mysli

Intuitivní psaní může sloužit jako vědomý a zároveň poklidný začátek dne. Nejznámější metoda psaní jako součást ranní rutiny pochází od Julie Cameronové. Podle ní vám stačí tři listy papíru, propiska a trochu času. Cílem tohoto cvičení je zaplnit tři stránky vlastními myšlenkami, zamyslet se a do chaosu ve své mysli vnést řád.

4. Probouzejte se bez smartphonu

Jistě to také znáte – sotva se probudíte, sáhnete po smartphonu a kontrolujete e-maily, zprávy a sociální sítě. Osvoboďte se od digitálních zlodějů času a v první hodině po vstávání si od nich dopřejte dietu. Uvidíte, kolik času najednou budete mít na jiné věci.

5. Udělejte si čas na snídani

Už správně zvolená snídaně může udělat den krásnější. Na vitamíny bohatá kaše nebo müsli vám kromě jiného dodá také aminokyselinu tryptofan. Ten je důležitým stavebním prvkem pro tvorbu hormonu štěstí serotoninu. Najdete ho v kakau, ovesných vločkách nebo ořechách. Už to, že si na snídani vyhradíte dostatek času, vám dodá další porci síly a energie do nadcházejícího dne.