Active Beauty
Levandulová královna Helena Neumannová

Síla bylin

Levandulová královna Helena Neumannová

Původně zdravotní sestra, která studovala také ekonomii,Helena Neumannová se našla v moderním bylinkářství a propadlalevanduli. Majitelka Levandulového údolí pěstuje tuto rostlinuv bio kvalitě a nedá na její léčivé účinky dopustit. Proč je podle ní levandule tak zázračná a jakou má tradici v českých zemích?
Jak jste se dostala k bylinkářství?
Od dětství jsem k tomu měla blízko. Moje babička byla bylinkářka a učila mě to. Když jsem v dospělosti vystudovala obor dětská zdravotní sestra, z medicíny jsem utekla do Jižní Ameriky, kde jsem se zamilovala. Podívala jsem se tam do Amazonie mezi skutečné šamany a léčitele a poté jsem znovuobjevila staré učení od mé babičky. Nejdřív jsem na to nahlížela s despektem, ale v Amazonii jsem znovu začala s pokorou objevovat cestu k bylinám.

Jak jde bylinkářství dohromady s klasickou medicínou, kterou jste studovala coby zdravotnice?
Uvědomila jsem si, že klasická medicína uhnula. Místo těla, mysli a duše léčíme výhradně fyzickou schránku. Máme skvělé výsledky v akutní medicíně, ale u chronických onemocnění to tak není. Toužila jsem se bylinkám věnovat naplno. Pár let jsem si počkala ale časem jsem se rozhodla sama přispět ke znovuobjevení evropského bylinoznalectví, které má u nás velkou tradici.

Proč jste se rozhodla pěstovat v první řadě levanduli?
Levandule je tradiční česká bylina, i když se to možná neví. Když se mi naskytla možnost získat pozemek v Chodouni, kde se dříve pěstovaly byliny, vsadila jsem právě na levanduli, které se tady dařilo. Zdálo se mi nespravedlivé, že celý svět zná jen levanduli z Provence. I z historických pramenů jsem věděla, že se levandule pěstovala už od dob Keltů i u nás. Skutečná levandule lékařská, ta s největším obsahem účinných látek, je právě ta, kterou pěstovali Slované.

Je možné její léčivé účinky nějak doložit?
Zaplatila jsem si výzkum léčivých účinků u naší BIO Levandule Chodouňské, a jak jsme zjistili ve spolupráci s vědci, tato bylinka je u nás vystresovaná větrem a mrazem, podobně jako bylinky v Peru nebo v Tibetu. A právě díky tomu má v sobě obrovskou dávku léčivých bioflavonoidů. Tím se liší například od levandule ze Středomoří.
Bylo složité získat certifikaci na biokvalitu?
Velmi těžké. Naivně jsem si myslela, že odjedu na biofarmu do Německa a nakoupím si biolevanduli. Ve skutečnosti to byla výzva. Musela jsem si dovézt rostliny ze zahraničí a vydržet je pět let pěstovat zcela bez chemie, ručně plít a stříhat, abych vysněnou certifikaci dostala. Sama jsem s kamarády a s rodinou sázela a okopávala první sazenice. Bylo to šílenství. Když mi teď píšou lidé z celého světa, že by chtěli naši odrůdu, odrazuji je od toho. Skutečně je to obrovská dřina.

Jak se liší bylina v biokvalitě od těch standardně pěstovaných?
Nesmí obsahovat antibiotika, hormony, pesticidy. Skuteční bylinkáři musí pěstovat v biokvalitě. To ostatní jsou jen kytičky.

Co vše se dá z levandule vyrábět?
Široké spektrum výrobků. Celý svět zná levandule z kosmetiky. Ale nikdo moc nezná potraviny z levandulí. Je těžké někoho přesvědčit, aby si koupil tyčinku s jejím obsahem, která mu udělá dobře i na migrénu. I proto mám ráda dm drogerii, která zařazuje do sortimentu bioproducenty.

Jaké jsou léčivé účinky vaší levandule?
Je to naprostá královna bylin, co se týče neurologických onemocnění. Jsou doložené skvělé výsledky u léčby refluxu jícnu, alopecie, Alzheimerovy choroby nebo roztroušené sklerózy, tedy chorob, které jsou jinak téměř neléčitelné. Ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou se nám potvrdilo, že levandule lékařská, pokud je v biokvalitě, dokáže kompletně léčit veškeré problémy trávicího ústrojí. Obsahuje velké množství antioxidantů, antibiotik a dokonce antidepresantů. Má pozitivní vliv na centrální nervovou soustavu a všechny pochody v těle.

Svět se otáčí zpět k přírodě, odvrací se od chemie a to vše přeje tomuto trendu kvalitních přírodních bio produktů.

Helena Neumannová
Jak užíváte levanduli vy?
Pravidelně denně piji čaje s levandulí, odpoledne si dávám konopný čaj s levandulí, který mi dělá dobře na klouby a pomáhá mi s tělesnými změnami po přechodu. Levandule je podle mě mimo jiné ta nejlepší kosmetika: Pomůže se stařeckými skvrnami, s kruhy pod očima i s vráskami. Známí se mě často ptají, zda mám nějaké plastické úpravy, protože mi málokdo hádá můj věk. I za to může levandule. To nejdůležitější, v čem mi levandule pomáhá je však psychická vyrovnanost. Pomáhá mi překonávat nespavost, strach, úzkosti i smutek, které dnešní svět přináší.

Provozujete Levandulové údolí, jaké aktivity v něm nabízíte?
Jde o zážitkový park, kde nabízíme různé aktivity, jako je aromaterapie a různé workshopy, relaxační pobyty, zážitkové snídaně, obědy či večeře. Každý víkend se vracíme k tradicím a zvykům v našem kalendáři.

Kdy vlastně levandule nejvíc kvete, jakou máte sezónu?
Levandulová pole jsou rozkvetlá od června do srpna, ale máme sezónu po celý rok. Těžké pro nás bylo období pandemie koronaviru, ale jinak se nám daří dobře a ročně k nám zavítají desítky tisíc návštěvníků

A jaké máte plány do budoucna?
Máme v plánu s levandulí expandovat do zahraničí, kde je o naše produkty velký zájem. Věříme, že z naší levandule vybudujeme silnou značku. Svět se otáčí zpět k přírodě, odvrací se od chemie a to vše přeje tomuto trendu kvalitních přírodních bio produktů.

Helena Neumannová (47) je vystudovaná zdravotní sestra a ekonomka, má titul MBA z oblasti ekonomie a marketingu na Notthingham Business University. Pracovala jako eventová manažerka, v roce 2014 založila Levandulové údolí, kde pěstuje na téměř čtyřech hektarech půdy Levanduli chodouňskou. Věnuje se bylinkářství a poradenství. Je vdaná a má dvě děti ve věku 15 a 18 let.
 

Přinášíme vám #dmpodcast

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.