Active Beauty
Která relaxační technika je pro mě ta pravá?
Text: Antonia Werner, Nina Horcher

Dejte stresu sbohem!

Která relaxační technika je pro mě ta pravá?

Relaxace je vzrušující záležitost. Protože ne každý odpočívá stejným způsobem. Přesto existují vhodné relaxační techniky pro každého. Musíme je jen najít.

Konečně víkend! Tato myšlenka navodí mnoha lidem dobrou náladu. Přesto všichni doufáme v totéž: Relaxace. Jak ale najít vhodné relaxační techniky přímo pro nás? Zejména v náročných stresových obdobích je tato otázka velmi důležitá pro naši duševní pohodu. Můžeme jen zhluboka dýchat nebo začít běhat: Existuje tolik antistresových tipů!

Jedno je jisté: K relaxaci nedochází nicneděláním. Podobně jako při stresové reakci probíhá mnoho fyzikálních a biochemických procesů. Důležitá je souhra těla a mysli. A právě proto je pro mnoho lidí tak obtížné, přepnout po stresové fázi do relaxačního módu. Se správnou relaxační technikou to v budoucnu snadno zvládnete.

Přehled: Které relaxační techniky jsou ty správné pro vás?

Musíme si ujasnit: To, že se vaše nejlepší kamarádka cítí po lekci jógy jako znovuzrozená, neznamená, že vy sami naleznete díky pozdravu slunci stav harmonické rovnováhy. Je důležité, abyste si vytvořili vlastní rituály a nevystavovali se tlaku. Jinými slovy: Při relaxaci se nestresujte.

Jak zjistíte, kterou relaxační techniku zvolit? Věnujte pozornost svým vlastním pocitům! Ergoterapeutka a alternativní lékařka Doris Ehret-Wemmer popisuje ve své knize tři skupiny lidí:

  • Vizuálním typům mohou vizualizace, například vzpomínka na krásné chvíle, přinést klid a uvolnění.
  • Akustické typy naopak dobře relaxují při přírodních zvucích, jako je šumění moře nebo zvuk cvrčků.
  • Kinestetikům, kteří vnímají hodně prostřednictvím pocitů, přináší uvolnění sport nebo masáž.

Metody, jak se můžeme uvolnit:

1. Zklidněte tělo a mysl

Mnozí jsou po náročném týdnu unavení, ale jejich myšlenky si neodpočinou. Naopak hlava už může být z přemýšlení zcela vyčerpaná, ale zbytek organismu stále běží na plné obrátky. V obou případech jsme zodpovědní za tuto stresovou reakci. Uvolnění se pak stává výzvou, kterou zvládneme se správnou strategií.

Pokud jste psychicky vyčerpaní, může vám pomoci fyzická námaha: Když si půjdete na hodinku zaběhat, uklidíte byt nebo si budete hrát s dětmi na honěnou, pocit odpočinku o víkendu nastoupí rychleji.

Pokud jste fyzicky vyčerpaní, je třeba zklidnit mysl: Těm, kteří mají za sebou velkou fyzickou aktivitu, pomáhá sport jen v omezené míře. Příkladem jsou často mladé maminky, které by se raději měly věnovat meditaci nebo se jen tak rozmazlovat nicneděláním.

2. Odtančete stres

Pokud máte sklony k hektičnosti, můžete vyzkoušet tai-či: Toto meditativní bojové umění je určeno k posílení vnitřní rovnováhy. Dýchání, které probíhá v souladu s jemnými pohyby, je obzvláště důležité pro podporu vnitřního klidu a koncentrace. Životní síla či má proudit celým tělem. Duševní rovnováhu však mohou obnovit i jiné formy pohybu, například tanec nebo vytrvalostní sporty.

3. Relaxační technika podle Jacobsona

Další osvědčenou relaxační technikou je progresivní svalová relaxace podle amerického lékaře Edmunda Jacobsona. Jednotlivé svalové skupiny se střídavě napínají a zase uvolňují, přitom lze dosáhnout hlubokého pocitu klidu a snížení úzkosti.