Active Beauty
Jak na snadnou chůzi na sněžnicích
Text: Harald Wieser

Zimní sport, který se stal trendem

Jak na snadnou chůzi na sněžnicích

Zasněžené hluboké lesy a louky, třpytivý sníh, ledový vzduch, co může být lepšího? Pokud si chcete užít hluboký sníh mimo sjezdovky a běžkařské stopy, jsou sněžnice skvělé. Zde se dozvíte vše, co o tomto zimním sportu potřebujete vědět.
Co je na sněžnicích tak skvělé? Jsou vhodné (téměř) pro každého – pro rekreační turisty 60+, stejně jako pro ambiciózní turisty nebo výkonné sportovce. Ať už vás lákají obyčejné procházky zimním lesem či mistrovství světa na sněžnicích (které od roku 2006 každoročně pořádá "World Snowshoe Federation"), na své si přijde každý.

5 dobrých důvodů, proč začít chodit na sněžnicích:

1. Chůze je hračka

Technika chůze na sněžnicích se v podstatě neliší od běžné chůze. Stoupání se sklonem do cca 25° lze snadno zvládnout tzv. čelním krokem, tj. s prsty směřujícími ve směru chůze. Při větším sklonu byste měli při chůzi postupně přecházet na krok ve tvaru písmene V (tzv. stromeček), přičemž špičky nohou směřují ven. V případě potřeby lze strmé kopce zdolávat také cikcak, aby se zmírnil sklon. Pohyb ze svahu směrem dolů je pak nejjednodušší v mírném záklonu, v hlubokém prašanu je dobré volit dlouhé kroky.

2. Není nutná speciální příprava

K putování na sněžnicích nepotřebujete sjezdovku ani běžeckou stopu. Stačí si je připnout a můžete vyrazit. To z nich dělá zimní vytrvalostní sport s minimálními nároky – ať už se pohybujete po rovině, či v příkrém svahu.

3. Typ sněhu není rozhodující

Nejjemnější prašan, zledovatělý nebo rozbředlý sníh: Se sněžnicemi získáte převahu nad jakoukoliv formou této bílé nádhery. Univerzálnost svého využití prokážou i v době, kdy se sjezdové lyžování v měkkém jarním sněhu mění spíše v utrpení a skialpinismus ve sněhové břečce přestane být zábavou.

4. Cenová dostupnost

Sněžnice lze pořídit i za méně než 2 000 Kč a jsou tedy mnohem levnější než vybavení pro skialpinismus nebo skituristiku, a to i proto, že většina z nás už má teleskopické hole a pevnou obuv z letní turistiky.

5. Rozmanitý trénink

Chůze na sněžnicích není jen zimním tréninkem par excellence pro nordic walkery, ale i turisté a horolezci mohou díky sněžnicím provozovat svůj sport v poměru 1:1 v zimě i v létě. Je to také více než vítaná změna oproti skialpinismu, běžeckému nebo sjezdovému lyžování. Celoročnímu pohybu tak nestojí nic v cestě, navíc bez bolesti svalů. Takže...

...připravit sněžnice, pozor a vyrážíme!

Co bychom na sněžnicích dělat neměli

Nevstupujte do cizích stop. Běžkaři, lyžaři a skialpinisté jsou rádi, když jsou pro ně zachovány jejich stopy, sjezdovky a výstupové trasy. Sněžnice zanechávají hluboké díry, zejména v sypkém sněhu, což může být pro lyžaře nepříjemné. Proto si vytvořte vlastní stopu. Je to sice náročnější, ale vždyť se můžete při jejím vyšlapávání střídat.

Co bychom měli dodržovat

Měli bychom respektovat zimní chráněná území pro volně žijící zvěř. Zvážit své limity a při plánování túry se informovat o možných chráněných zónách.
Sledovat lavinovou situaci. Nejen skialpinisté a lyžaři totiž mohou mimo sjezdovky vyvolat nebezpečné sesuvy sněhu.

Při výpravě na sněžnicích se také vyplatí podívat se na situaci v daný den – vždyť správné vyhodnocení konkrétních podmínek může zachránit životy. Je vhodné mít s sebou lavinový vysílač, lopatku a sondu.

Mnohé horské kluby nabízejí speciální kurzy zaměřené na tuto problematiku.