Active Beauty
Endometrióza může být příčinou bolesti břicha

Ženské zdraví

Endometrióza může být příčinou bolesti břicha

Endometrióza může být příčinou silných bolestí břicha a nenaplněné touhy mít děti. Přestože je postižena každá desátá žena, často trvá až deset let, než se konečně stanoví diagnóza. O léčebných postupech, příčinách a diagnostice jsme hovořili s odborníkem.

Co je endometrióza?

Endometrióza je nezhoubné onemocnění, při kterém se tkáň podobná děložní sliznici objevuje mimo dělohu. Imunitní systém na tuto tkáň reaguje a vzniká chronický zánět. Endometriózou onemocní přibližně 10 až 15 procent všech žen v plodném věku. „Počet nehlášených případů však může být podstatně vyšší,“ vysvětluje doktor Janschek, vedoucí Centra pro endometriózu ve Villachu. „Existují také ženy, které nemají téměř žádné příznaky.“ Pro mnohé je však onemocnění spojené se silnými bolestmi.

Typické příznaky endometriózy:

  • Silná menstruační bolest
  • Bolest podbřišku nezávislá na menstruaci
  • Nenaplněná touha mít děti
  • Bolest při pohlavním styku
  • Bolesti zad
  • Střevní potíže nebo nadýmání

Pokud bolest omezuje kvalitu vašeho života, měli byste okamžitě navštívit lékaře či lékařku.

Co je spouštěčem endometriózy?

Existuje několik teorií o tom, jak endometrióza vzniká. „Je možné, že se endometriální buňky dostanou do břišní dutiny, usadí se tam a dále se vyvíjejí,“ vysvětluje Janschek. „Další teorií je, že během kontrakčních vln při menstruaci dochází v děloze k vnitřním poraněním a to způsobí, že se kmenové buňky dostanou do hlubších vrstev svaloviny, což má za následek endometriózu dělohy, tzv. adenomyózu. Podle další teorie se některé kmenové buňky v těle mohou přeměnit na buňky endometria.“

Proč je endometrióza často diagnostikována tak pozdě?

Cesta k diagnóze je často dlouhá. V současné době čekají ženy na správnou diagnostiku osm až deset let. „Endometrióza má mnoho tváří,“ říká Janschek. „Podskupiny onemocnění často způsobují příznaky, které by si člověk s endometriózou hned nespojil. Navíc menstruační bolesti jsou bohužel stále vnímané jako normální, i když jsou tak silné, že mají vliv na soukromý život, práci nebo školu. Bohužel je toto onemocnění kolegy a kolegyněmi stále podceňováné. Pomalu se však povědomí o ní zvyšuje.“

Jak se endometrióza diagnostikuje?

Pokud máte podezření, že byste mohla mít endometriózu, je nejlepší poradit se s gynekologem či gynekoložkou, kteří se na toto onemocnění specializují.

Jaký vliv má endometrióza na to mít děti?

Touhu mít děti mohou ovlivnit různé faktory endometriózy.
Endometrióza může postihnout děložní stěnu nebo vaječníky. Mechanické překážky představují také srůsty a zánětlivá ložiska v dutině břišní. Při chirurgických zákrocích, jejichž cílem je odstranit ložiska endometriózy ve vaječnících, se bohužel vždy odstraní i zdravá tkáň. Vždy je třeba provést přesné posouzení onemocnění, aby bylo možné pacientku co nejlépe léčit a pomoci jí mít děti. Endometrióza může z různých důvodů vést také k poruše uhnízdění oplodněného vajíčka nebo způsobit komplikace během těhotenství či porodu.

Co se dá dělat s endometriózou?

Léčba endometriózy závisí na typu endometriózy a přání pacientky. Pokud není přání mít děti a forma endometriózy je mírná, lze dvě třetiny žen léčit hormonální léčbou s malými nebo žádnými příznaky. „Především pomáhají přípravky s hormony žlutého tělíska nebo klasické (antikoncepční) pilulky,“ říká Janschek. „Ty nemohou endometriózu odstranit, ale působí proti dalšímu rozvoji endometriózních lézí. Další možností léčby je uvedení těla postižené osoby do umělé menopausy. Při dlouhodobější léčbě je však třeba přidat malou dávku ženských hormonů, aby se předešlo silným vedlejším účinkům, jako jsou návaly horka, pocení a snížení hustoty kostí.“

„Je důležité, aby onemocnění přesně diagnostikovali odborníci a odbornice, aby těžké formy endometriózy nebyly přehlédnuty. V některých případech musí být nejprve provedena operace, aby funkce orgánů zůstaly zachované,“ říká Janschek. „Medikamentózní léčba je však pouze jednou částí léčby, která by měla mít v ideálním případě komplexní přístup. Zdravá strava se zaměřením na tradiční středomořskou dietu, pravidelné vytrvalostní sportování, TCM (tradiční čínská medicína), akupunktura a protikřečové i hormonálně vyrovnávací bylinné směsi doplňují spektrum léčby. Důležité je také naučit se zdravým strategiím zvládání.“

dm podcast

Zajímá vás více informací o tomto onemocnění? Poslechněte si podcast s manažerkou marketingových kampaní Anetou Beranovou, která se s endometriózou potýká.

Přinášíme vám #dmpodcast

O problémech spojených s endometriózou s manažerkou marketingových kampaní Anetou Beranovou si můžete poslechnout podcast online. Nový #dmpodcast je dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.