Active Beauty
Co potřebují děti? Opravdu smysluplné dárky

Zamyšlení

Co potřebují děti? Opravdu smysluplné dárky

Vánoce jsou za dveřmi. Dopis Ježíškovi dlouhý. Jaké dárky však děti skutečně potřebují? Díky těmto tipům mohou rodiče zcela přehodnotit způsob obdarovávání.

Mluvící panenka pro pětileté dítě nebo nejnovější počítačová hra pro teenagera: Při rozdávání dárků mají rodiče radost z rozzářených očí a šťastných tváří svých dětí. Co ale děti skutečně potřebují a kolik dárků je už příliš? Děti materiální dárky vůbec nepotřebují. Jak píší odborníci na rozvoj a vzdělávání Gerald Hüther a André Stern ve své příručce „Co dáváme svým dětem?“, k podpoře samostatného života a nadání dětí jsou zapotřebí zcela jiné věci.

Proč děti nepotřebují žádné dárky

Jako „pochybná pokušení“ popisují autoři mnoho dárků, které dostávají děti a mladí lidé. Materiální dary berou dětem energii rozvíjet svůj potenciál a samostatně utvářet svůj život. Proč? Za většinou dárků se totiž skrývá skrytý záměr. Lidé obdarovávají, aby za to něco dostali. Dítěti například dáte vzdělávací hru, aby se hravou formou naučilo čísla. Nebo si koupíte nové třpytivé boty, abyste se sami odměnili pozorností či vděčností.

Co tedy děti skutečně potřebují?

Dar od rodičů 1: Děti chtějí být brány vážně

Mnoho dospělých dává dárky, aby si vytvořili pocit náklonnosti ke svému dítěti. K tomu ale dárky nepotřebují. Děti by raději byly brány vážně. Chtějí být přijaté takové, jaké jsou. Jakmile vycítí, že s nimi dospělý tráví čas rád a netlačí na ně, automaticky vyhledávají jeho blízkost. Vytoužená blízkost se tak přirozeně rozvíjí.

Tip: Vzpomeňte si na své dětství. Co vyvolává nejhezčí vzpomínky? Dárky pod vánočním stromkem, nebo společné pečení cukroví?

Dar od rodičů 2: Děti potřebují mít vlastní zkušenosti

Dárky jsou často odměnou za to, že se děti chovají „dobře“ nebo „správně“. Tímto způsobem se rodiče snaží chránit své děti před špatnými zážitky. Co však dospívající skutečně potřebují k tomu, aby našli cestu ke šťastnému a naplněnému životu? Dopřejte jim čas a prostor pro zážitky. Aby děti získaly sebedůvěru, musí být schopné co nejvíce tvořit samy. Pro rozvoj svého nadání potřebují také prostor, v kterém mohou objevovat své schopnosti prostřednictvím hry.

Tip: Nechte si své děti volně a bezstarostně hrát. Aniž byste je soudili nebo poučovali. Buďte jim však nablízku připraveni pomoci.

Dar od rodičů 3: Děti potřebují bezpečné útočiště

Co ještě děti potřebují? Nejdůležitějším darem, který mohou rodiče svým dětem dát, je jistota a bezpečí. Teprve s tímto pocitem ve výbavě se mohou vydat uspokojit své touhy a dobýt svět. Bezpečné útočiště neznamená, že musíte mít obzvlášť pěkný domov nebo obětovat velké množství času. Dítě potřebuje pouze cítit, že je skutečně milované, což mu dodává pocit bezpečí a probouzí radost z objevování a tvoření.

Tip: Říkejte svému dítěti častěji: „Mám tě rád/a takové, jaké jsi.“ Toto ujištění je projevem bezpodmínečné důvěry a základem pro samostatný život.