Active Beauty
Doplňky stravy pro ženy: Na co si dát pozor

Mikroživiny

Doplňky stravy pro ženy: Na co si dát pozor

Ženy potřebují poměrně vysoké množství vitamínů, minerálů a stopových prvků. Jak mohou doplňky stravy pomoct během puberty, těhotenství nebo menopauzy?
Ve srovnání s většinou mužů dbají ženy více na to, co jí. Obecně jsou ve stravě uvědomělejší. Avšak má to i svou stinnou stránku: Více než polovina z nich někdy vyzkoušela nějakou dietu, a to i s rizikem, že svému tělu nedodají dostatek živin. Kromě toho potřebují ženy kvůli menstruaci, užívání léků (například antikoncepce) a četné zátěži spojené s mateřstvím dostatečný přísun mikroživin, který odpovídá jejich potřebám. Doplňky stravy jim s tím mohou pomoct.

Doplňky stravy: Kdy a jaké ženy potřebují?

Pomocné živiny v pubertě

Typické potíže během menstruace, jako jsou křeče, nevolnost, průjem a bolesti hlavy, lze často zmírnit pomocí hořčíku, B-vitamímů, omega-3 mastných kyselin a kyseliny gama-linolenové. Kromě toho užívají mladé ženy často antikoncepci. Moderní pilulky s obsahem estrogenů však ovlivňují zásobování organizmu mikroživinami, stejně tak ovlivňují přípravky s obsahem estrogenu také příznaky menopauzy. V případě těchto mikroživin se jedná zejména o nejdůležitější vitamíny skupiny B, vitamín C a hořčík.

Stopový prvek zinek hraje důležitou roli při tvorbě hormonů a často se doporučuje užívat v případě problémů spojených s cyklem. Ani vyvážená strava někdy nestačí k tomu, aby zvýšenou potřebu některých látek kompenzovala. V takovém případě mohou ženám pomoci doplňky stravy, které jim potřebné mikroživiny dodají.


Doplňky stravy pro těhotné a ženy plánující těhotenství

V období touhy po dítěti, těhotenství a kojení prochází žena velmi citlivou fází života. U některých živin je vhodné sáhnout po doplňcích stravy. Patří mezi ně hlavně kyselina listová, která by se měla užívat již před plánovaným otěhotněním. Také se hodí B-vitamíny, vitamín D, hořčík a zinek. Nenasycené mastné kyseliny hrají důležitou roli nejen pro nenarozené děťátko. Jejich dostatečný příjem údajně snižuje riziko předčasného porodu, pozdějších alergií i baby blues u matky.

Těhotné ženy by měly jíst dvakrát týdně mořské ryby, jako je losos, sleď a makrela. Také by neměly opomíjet ovoce a zeleninu. Potřeba jednotlivých vitamínů a minerálů se v tomto období může zvýšit až o sto procent. Alternativou nebo doplňkem k rybím pokrmům mohou být rostlinné oleje z řepky, sóji, lněného semínka a vlašských ořechů nebo denní porce vlašských ořechů a mandlí.

Jelikož mateřské mléko je v každém ohledu pro dítě tou nejlepší potravou, doporučují odborníci kojit nejméně šest měsíců. V tomto období výrazně roste energetická spotřeba matky, takže je potřeba stejně jako v těhotenství upravit přísun mikroživin.


Důležité živiny při menopauze

Menopauza může začít už ve 40 letech. Produkce hormonů estrogenu a progesteronu pak stále více klesá. Hormonální nerovnováha zvyšuje riziko osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění. Typickými příznaky menopauzy jsou únava, návaly horka, výkyvy nálad, bolest hlavy nebo suché sliznice. O případné potřebě doplnit některé z mikroživin může rozhodnout lékař na základě odběru krve.

V tomto období by měla žena dbát na vyváženou stravu, cvičit a užívat může i homeopatika. Nejznámějšími rostlinnými látkami, které mohou podle studií zmírnit typické příznaky menopauzy, jsou izoflavony a lignany z červeného jetele a sóji.


Doplňky stravy pro ženy v každém věku

Pro normální energetický metabolizmus:


Mivolis tablety železo s vitamínem C

Koupit na dm online shopu

K zachování zdravých vlasů, nehtů a pleti:

Mivolis tablety zinek, histidin a cystein

Koupit na dm online shopu

K normálnímu metabolizmu kyselin a zásad:

Mivolis zásaditý prášek PUR

Koupit na dm online shopu