Active Beauty
Všeuměl heřmánek zkrášluje i léčí

Všeuměl heřmánek zkrášluje i léčí

Heřmánek dominuje zejména ve světě žen a dětí. Jeho kvítky si můžeme jednoduše nasbírat a zpracovat do vlastních pečujících a wellness produktů.

Každé dítě ji zná, rostlinu s drobnými bílými kvítky, žlutou hlavičkou a ovocnou, balzamickou vůní. Tuhle staroevropskou léčivou květinu může občas někdo podceňovat, ale jen proto, že ještě neví, jakou sílu v sobě heřmánek ukrývá. Ačkoliv většina lidí již zapomněla mnohostranné účinky, díky kterým jej používaly i naše prababičky, v současné době se začíná heřmánek opět prosazovat. Zejména v přírodní kosmetice si našel své místo.

Heřmánek všeuměl

Této křehké bylince se přisuzují mnohé pozitivní účinky. Heřmánek působí protizánětlivě, antibakteriálně, pomáhá při léčbě odřenin, tiší křeče a dezinfikuje. Kromě toho podněcuje prokrvování. Pomoci může při potížích s bolestí zubů nebo v krku, stejně jako při nachlazení a rýmě. Na heřmánek reaguje celý podbřišek, od žaludku až po střeva. A také při problémech s pletí, akné a citlivou pokožkou najde tato rostlinka své uplatnění.

Jak sami vidíte, heřmánek představuje skutečného všeuměla pro žaludek, střeva, žlučník, hrdlo i pokožku. Velmi všestranně použitelný je heřmánkový obklad, který ulevuje při bolestech břicha a nevolnosti, ale pytlíček naplněný heřmánkem pomůže také při bolestech ucha nebo zubů.

Ochranná náruč

Heřmánek obecně platí za léčivou bylinku žen a dětí. Jeho botanické rodové jméno „Matricaria chamomilla“ nebo „Matricaria recutia“ od tohoto není daleko, neboť matrix v latině znamená děloha. Heřmánek má ochrannou podstatu, zahřívá a otevírá srdce ženy. Dalo by se říct, že po jeho aplikaci jsme chráněni jakýmsi mateřským obalem.

Konkrétně působí heřmánek uklidňujícím dojmem například při menstruaci ve formě obkladu nebo čaje. Kromě toho patří heřmánek k několika málo bylinkám, které mohou používat i těhotné a kojící ženy, také ve formě nálevu. Jedná se o první léčivou rostlinku, která se používá pro malé děti, a to nejen ve formě zklidňujícího čaje, ale také jako éterický olej, smíchaný s jiný přírodním, za studena lisovaným olejem. Heřmánkové aroma navodí dětem pocit bezpečí, ochrany, uvolní je a pomůže jim přečkat chvilky, kdy například leží samy v postýlce.

Král polí

Díky všem jeho vlastnostem sahají po heřmánku velmi často výrobci přírodní kosmetiky i provozovatelé wellness. Heřmánkovou přírodní kosmetiku si také snadno každý vyrobí sám doma. Potřebujete k tomu jen čerstvé nebo sušené heřmánkové květy. Ovšem jejich sběr není jen tak. Zatímco v dřívějších dobách jsme heřmánek potkali na dlouhých lánech, dnes se na polích proti plevelu bojuje chemickými přípravky, které často zasáhnou i heřmánek. Sbírat byste proto měli jen ten rostoucí v okolí biologického zemědělství.

Heřmánek nejčastěji lemuje polní cesty a roste také na stráních. Splést si jej můžete se rmenem, který však rozhodně neskrývá takové bohatství. Pravý heřmánek poznáte podle duté hlavičky květu. Pouze heřmánek pravý obsahuje všechny prospěšné látky a zahrne vás svou nezaměnitelnou vůní.

Heřmánek z balkonu

Jestliže chcete mít jistotu, vypěstujte si vlastní. Stačí vám květináč na balkoně nebo zahrádce, protože co se pěstování týče, je tahle rostlinka vcelku nenáročná. Sklízet byste jej měli během slunečních dní, kdy jsou hlavičky dostatečně otevřené. Nejjednodušší cestou samozřejmě zůstává koupit si heřmánek již usušený. Většinou jej nabízejí lékárny nebo specializované obchůdky s bio zbožím. Záleží jen na vás, pro kterou variantu se rozhodnete. Tak jako tak vás tato zázračná bylinka přenese zpět do bezpečného dětství.

Přírodní péče & wellness s heřmánkem

Heřmánkový olej

  • Recept: Sušené nebo čerstvé heřmánkové květy nechte několik týdnů louhovat v zastudena lisovaném rostlinném oleji, např. v olivovém, jojobovém nebo mandlovém. Nakonec sceďte kvítky a olej je na světě.
  • Účinek: Zklidňuje podrážděnou, začervenalou a velmi suchou pokožku, podporuje její regeneraci. Mírní svědění a hojí odřeniny.
  • Použití: Podle potřeby naneste na postižená místa nebo po sprchování vmasírujte do lehce vlhké pokožky.

Masážní olej pro děti

  • Recept: Příprava je stejná jako u heřmánkového oleje.
  • Účinek: Má zklidňující účinky při bolestech bříška.
  • Použití: Jemně vmasírujte do pokožky v oblasti bříška.

Pleťová parní lázeň

  • Recept: Jednu až dvě hrsti heřmánkových květů přelijte trochou vařící vody. Nechte čtvrt hodiny louhovat pod pokličkou. Poté smíchejte s dalším litrem horké vody.
  • Účinek: Otevírá póry, podněcuje prokrvování a působí dezinfekčně a antibakteriálně. Pomáhá při nachlazení, zánětu vedlejších dutin nosních, rýmě i kašli. Díky svému vysušovacímu účinku také mírní akné a mastnotu pleti.
  • Použití: Skloňte se nad nádobu s horkou tekutinou, zakryjte si hlavu ručníkem a zhluboka dýchejte.

Pleťová voda

  • Recept: Připravte si skleničku heřmánkového čaje.
  • Účinek: Osvěžuje, rozjasňuje a čistí pleť.
  • Použití: Namočte ve vychladlém heřmánkovém čaji vatový tampon a večer jemně naneste na pleť.

Heřmánková mast

  • Recept: Vlastnoručně vyrobený olej spojte s nějakým nosným základem, například s kakaovým máslem nebo včelím voskem.
  • Účinek: Zklidňuje a chrání pokožku. Hodí se jako ochranný balzám během chladných měsíců.
  • Použití: Naneste na vysušené nebo studenému vzduchu vystavené partie.

Přísada do koupele

  • Recept: Jednu až dvě hrsti heřmánkových květů přelijte vařící vodou a nechte 15 minut louhovat.
  • Účinek: Zklidňuje podrážděnou pokožku se sklonem k nečistotám.
  • Použití: Nálev přilijte do vany. Buď jej nejprve sceďte, nebo poté použijte sítko do odpadu, ať nedojde k ucpání odpadu.