Active Beauty
Rozlučte se s mastnými vlasy jednou provždy

Rozlučte se s mastnými vlasy jednou provždy

Jsou vaše vlasy právě umyté, a přesto už se zase začínají mastit? Neustálé mytí často nepředstavuje u rychle se mastících vlasů řešení. Poradíme vám, jak vrátit vlasy i pokožku hlavy opět do rovnováhy. A pokud potřebujete vyrazit z domova rychle, nebojte, existují samozřejmě i nouzové triky a účesy pro mastné vlasy.

Proč mám mastné vlasy?

Mastné vlasy obvykle způsobuje nadměrná produkce mazu v pokožce hlavy. Dobré na tom je, že přirozený tuk udržuje vlasy zdravé a lesklé. Z dlouhodobého hlediska však dokáží mastné vlasy znepříjemnit život. Co s tím? Pomalu vrátit produkci mazu do normálu.

Co dělat při rychle se mastících vlasech?

 1. Správně jíst:

Ano, zdravá a vyvážená strava nemá vliv jen na zbytek těla, ale také na naši pokožku hlavy a její produkci mazu. Neboť potraviny, které sestávají zejména z rafinovaných sacharidů, tuků nebo cukru, podněcují produkci mazu v pokožce. Takže od zpracovaných potravin se raději držte dál.

 1. Používat vhodný šampon:

 • Při nákupu vybírejte podle typu pokožky a vyhněte se dráždivým látkám:
  • Silikony vlasy zatíží a ulpívají na citlivé pokožce hlavy, která v konečném důsledku produkuje ještě více mazu. Ve složení je najdeme většinou pod pojmy s koncovkami „-cone“ nebo „-conol“.
  • Tenzidy a sulfáty jako „Sodium Laureth Sulfat“ dráždí a vysušují pokožku hlavy, čímž opět dochází ke zvýšené produkci mazu. Tenzidy se nachází také v mnoha šamponech přírodní kosmetiky pod pojmem „Sodium Coco Sulfat“.
  • Také parabeny (konzervanty) a vonné látky pokožku namáhají a kromě jejího maštění mohou způsobit i alergie.
 • Raději vsaďte na jemné a hydratační šampony, které pokožku hlavy nedráždí a jsou tak jemné, že se teoreticky dají používat každý den.

Vrátit pokožku hlavy do rovnováhy skvěle pomáhají například šampony s citronovou trávou. Také máta revitalizuje a dodává pokožce svěží, lehce chladivý pocit a krásně ji rozzáří.

 • Rychlý tip: Uchovávejte šampon v lednici, což zvýší požadovaný efekt osvěžení.
 1. Vlasy správně mýt:

 • Už dávno víme, že studená voda tělu prospívá v mnoha směrech. Pokuste se tedy umývat si s ní také vlasy. Póry se kvůli chladu stáhnou a pokožka se zamastí pomaleji.

Trik, pokud vám to se studenou vodou vůbec nejde: Alespoň po umytí vlasy nakonec ještě jednou krátce opláchněte studenou vodou.

 • Nemyjte vlasy příliš často. Ze začátku to může být skutečně těžké, ale vyplatí se vydržet! Ideální by bylo, kdybyste si myli vlasy 1 až 2krát týdně. Citlivá pokožka hlavy se ze dne na den nezmění. Ale s trochou trpělivosti a správné péče ji během několika týdnů, nebo dokonce měsíců dovedete opět do rovnováhy. V případě nutnosti umyjte vlasy pouze v oblasti pěšinky nebo jen culík. Při mytí pokožku hlavy nedrhněte, ale jemnými, krouživými pohyby ji masírujte.
 1. Nepřehánět to s balzámem:

 • Balzám nebo masku nenanášejte ke kořínkům, ale raději je vmasírujte od středu pramenů směrem dolů až ke konečkům.
 • Tajný tip, jak intenzivně pečovat o jemné vlasy, aniž by ztratily objem: Balzám nebo masku aplikujte do ručníkem vysušených vlasů ještě před umýváním, nechte působit a následně umyjte vlasy klasicky šamponem.
 1. Naučit se vhodný styling:

 • Správné kartáčování dokáže zázraky: Místo kartáče s přírodními štětinami, které dobře rozdělí maz do celých délek, používejte raději umělé štětiny.
 • Pozor na přílišné teplo: Vlasy si v ideálním případě moc nefénujte a když už, tak nechte vzduch proudit odspoda nahoru.
 • Při umývání se vyvarujte pečujícím produktům se silikony nebo oleji.
 • I když je to těžké: Pokuste se vlasů moc nedotýkat, jinak si maz z hlavy opět roznesete do celých vlasů.

Účesy pro mastné vlasy

Ano, ačkoliv se zdravě stravujeme, používáme šetrné produkty a vlasy správně umýváme, někdy zkrátka potřebujeme rychle odejít a mastné vlasy nějak vyřešit. Zde jsou naše 3 rady ohledně účesů:

 • Mastnou partii u čela a na temeni skvěle schová stylingový šátek nebo stuha do vlasů.
 • Všechny vlasy sčesejte dozadu a sepněte do culíku – nebojte se sleek looku.
 • Oldie, but goldie: Suchý šampon patří k absolutní nutnosti, když potřebujete rychle schovat mastné vlasy. Ideální jsou ty jemně tónované, které v účesu nezanechají bílé skvrny. A blondýnkám často poslouží také dětský pudr.