Active Beauty
Píšící herečka Jana Bernášková

Píšící herečka Jana Bernášková

Známá herečka využila životní krizi ve svůj prospěch a začala psát. Její románový debut Jak přežít svého muže přijali čtenáři s nadšením. Jak se z herečky stane úspěšná spisovatelka a proč je podle ní důležité v životě spoléhat na intuici?

Vaše knížka se odehrává v hereckém prostředí. Jak moc je autobiografická?
Je to literární příběh, ale mnohé situace v něm jsou odžité. Můžu prozradit, že skutečné jsou třeba všechny popsané herecké castingy, i když právě ty připadají lidem často neuvěřitelné a nevěří, že se něco podobného mohlo stát.

Jaké reakce na knížku Vás těší nejvíce?
Mám radost, když mi píšou čtenářky, že se od čtení nemohly odtrhnout a že se se mnou smály i plakaly. Mám na knížku hodně hezkých reakcí. Radost je umocněná ještě tím, že v poslední době nemám i kvůli pandemii moc jiné kreativní práce. A já jako člověk potřebuji něco tvořit, což mi teď splnila knížka. Je to takové mé třetí dítě, určitě to nejhodnější. Navíc jediné dítě, které se o sebe umí samo postarat. První náklad je rozprodaný a už se dotiskuje.

 

Proč jste začala psát?
Přivedla mě k tomu těžká životní situace. I proto věřím, že vše špatné je pro něco dobré. Vážně mi onemocněl tatínek, kterému zbývalo jen pár měsíců života. Protože byl sám, tak jsem se rozhodla, že přestanu pracovat a budu se o něj starat. Nakonec to trvalo rok a půl, kdy jsem s ním trávila čas a starala se o dvě domácnosti. Bylo to náročné, ale moc jsme si to spolu užili. Většinu práce jsem v té době odmítala, ale potřebovala jsem něco tvořit, tak jsem začala chodit do kavárny a psát. Říkala jsem tomu, že jdu „do práce“. Tak vznikla asi třetina knížky. Manžel, který je scénárista, si ji přečetl a řekl, že bych měla psát dál.

To už jste věděla, že z toho bude román?
Všechno se stalo náhodou. Někde na veřejnosti jsem se zmínila, že si píšu do šuplíku, a přišla mi nabídka od nakladatelství, pak už jsem nad sebou měla bič a termín. Ale na začátku jsem vůbec na nic netlačila. A jak to bývá, když na něčem nelpíte a pustíte to, jde to najednou hladce!

Takže pokud chce mít člověk úspěch, neměl by podle Vás moc tlačit na pilu?
Ano, ale je hodně těžké toho dosáhnout. Já jsem na ni u knížky v počátku netlačila, ale pak už jsem byla pod tlakem kvůli uzávěrce. To je ale v pořádku, důležité je hlavně nechat věci plynout u jejich zrodu. Člověk musí umět poslouchat svou intuici.

 

Dá se to podle Vás nějak naučit?
Částečně lze upravit vnitřní nastavení, ale je to velmi těžké. Je důležité zůstat svůj a otevřený, to platí v jakékoli profesi, nejen u herectví. Obecně v herectví není snadné dělat, že vám na něčem nezáleží, když třeba chcete nějakou roli a připravujete se na ni. Je těžké jít na konkurs, být uvolněný a dělat, že je vám to trochu jedno. Zvlášť, když tu práci milujete a chcete ji. Jakmile jsem ale hraní pustila z hlavy a soustředila se na knížku, začaly ke mně přicházet zajímavé nabídky i z herectví. Až teď ve 40 letech jsem se naučila, že je dobré od profese herečky poodstoupit.

Vnímáte svou čerstvou čtyřicítku jako nějaký životní předěl?
Je to takový nový start. Cítím klid a připadám si oficiálně dospělá. Jsem na vrcholu sil, ale zároveň na mě nejsou kladené nároky mládí. Mám pocit, že psaním jsem dosáhla něčeho nového a že mi začíná skvělá životní etapa.

A co chystáte aktuálně, budete dál psát?
Když člověk plánuje, Bůh se směje. Já však miluji plány! Ale skoro nikdy mi nevyjdou. Evidentně se mám naučit nechat věci plynout. Nicméně píšu dál, teď už mám rozepsanou další knížku. Mám pocit, že bych měla ještě rozvést příběh z prvního románu. I herectví se věnuji dál. V lednu jsem natáčela film a snad budu zkoušet divadlo, ale to je teď sázka do loterie.

 

Jana Bernášková (40)

Herečka Jana Bernášková ztvárnila mnoho divadelních i filmových rolí, nejvíce se proslavila díky televiznímu seriálu Vyprávěj. Loni na podzim vydala román Jak přežít svého muže, který se stal bestsellerem a už se ho prodalo více než 10 tisíc výtisků. Má dvě děti: dceru Justýnu (14) a syna Theodora (8).

 

Zaujala vás herečka Jana Bernášková a její životní filozofie?

Pak si pusťte další díl #dmpodcastu. Dozvíte se, čeho se moc bála před vydáním knížky, jaká je maminka nebo jak zvládá výchovu pubertální dcery.