Active Beauty
Novodobé bylinkářky

Novodobé bylinkářky

Doma vyráběná přírodní kosmetika se stala absolutním trendem. Namíchat si svůj bylinkový zázrak může kdokoliv, od malých dětí až po zapálené zahradníky.

Bylinkářky jsou odjakživa pověstmi opředené osoby. Pod závojem tmy a mlhy vykopávají léčivé rostliny, nejčastěji v hustém lese a ideálně za úplňku. Naštěstí patří tento obraz již k úplnému klišé, které s moderní botanikou nemá nic společného. Ve skutečnosti byly kvítky a bylinky sbírány za hezkého počasí, v ideálním případě, když byly tři až čtyři dny suché. Pak se totiž mohly nejlépe rozvíjet éterické oleje. Denní doba určitě hrála svou roli, měsíc však nikoliv. Nejlepší čas pro sklizeň bylinek nastával dopoledne, ještě před tím, než slunce dalo naplno najevo svou sílu.

Hrátky s přírodní kosmetikou

Vlastnoručně vyrobená biokosmetika se objevuje ve stále více domácnostech. Se vzrůstajícím povědomím o nutnosti ochrany životního prostředí se lidé snaží chránit přírodu, o to více tu, která se rozprostírá přímo kolem jejich domovů. To, co dříve uměly i malé děti, jsme postupem času zapomněli, a snažíme se na um svých prababiček opět rozpomenout a navázat. Do výroby domácích mastí a jiné kosmetiky přitom snadno můžeme zapojit i své potomky a předávat tak povědomí dál.

Téma domácí kosmetiky přitom není i přes počáteční obavy nijak komplikované. Nepotřebujete drahé vybavení ani tlustý receptář. Úplně vám postačí rostlinky, které najdete ve své zahradě či na louce na domem, a pár základních potřeb, které zakoupíte v dm. K těm patří kvalitní olivový olej, kokosový olej nebo med. Skvělému pečujícímu přípravku pak nestojí už nic v cestě. Zavařovací hrnec, prázdné skleničky od marmelád nebo pomazánek a lahev s rozprašovačem má většina z nás už doma.

Pouhých 30 minut měsíčně

Časová náročnost přípravy domácí kosmetiky také bývá mnohem menší, než by se dalo čekat. Zkušeným bylinkářkám mnohdy stačí pouhých 30 minut jednou za měsíc, aby si připravily vlastní péči. A kurzy, na nichž se můžete naučit nejdůležitější pravidla a základní recepty, také zaberou pár hodin až dní.

Neustále vzrůstající poptávka po těchto kurzech údajně souvisí s několika dalšími trendy, které určují naši dobu. Patří k nim touha po individualitě, vzrůstající zapálenost pro ochranu životního prostředí, zdravý životní styl a radost z kreativního tvoření a vlastnoručně vyrobených věcí. Zejména ti, kteří svůj pracovní den stráví sezením u počítače, potom rádi hledají rozptýlení v podobě zahradničení, sběru bylinek a zavařování. Když přitom ještě vzniknou produkty, které umí zkrášlit a pečovat o tělo od hlavy až k patě, o to lépe!

Krása z parapetu

Ale kde najdeme ony vhodné přísady, které budou rozmazlovat naše vlasy, pokožku i tělo Všude! Nemusíte přitom pátrat v odlehlém lese ani vyplenit tropickou botanickou zahradu. Mnohé účinné látky se dají pohodlně vypěstovat doma, ať už na malém balkonku nebo na parapetu za oknem. Kuchyňské bylinky jako šalvěj, meduňka citronová, máta peprná a netřesk se i na podzim skvěle hodí do kosmetických receptů.

Disponujete-li skutečnou zahradou, můžete nyní sklízet například jablka, dýně, cukety, mrkev, podzimní maliny nebo zahradní rostliny jako růže, rakytník a měsíček. Také jitrocel a kopřivy, které v sobě skrývají úžasný účinek, najdeme na každém kroku.

Zlatým pravidlem při tvorbě kosmetiky je, že do pečujících produktů vždy dávejte jen takové rostliny, které byste rádi měli i na svém talíři a které umíte bezpečně poznat.

Když máte všechny přísady sebrané, buď je rovnou dále zpracujte, nebo je usušte na pozdější použití. K sušení se hodí lněné plátno, které položte přes sušák na prádlo a sesbírané bylinky na něj rozprostřete. Většinou jsou již po pár dnech takového sušení na teplém a před světlem chráněném místě bylinky dostatečně zbavené vlhkosti. Nezapomeňte je občas promíchat a obrátit.

Pokud některé usušené lístky zhnědnou, opatrně je odstraňte od ostatních. V uzavřené nádobě v bezpečí před všemi škůdci a vlhkostí vydrží takto připravené bylinky k okamžitému použití klidně celý rok. K uskladnění se hodí všechna místa, kde je tma, sucho a kde převládá alespoň trochu konstantní teplota.

Naopak hotovou přírodní kosmetiku skladujte raději v ledničce, protože neobsahuje žádné konzervační látky. Některé základní kosmetické produkty jsou však tak nenáročné, že si je snadno a rychle můžete namíchat přímo čerstvé před použitím. Vyzkoušejte některý z našich oblíbených receptů.

Mast z měsíčku

Budete potřebovat:

  • 1 hrst čerstvých měsíčkových květů
  • 200 ml olivového nebo slunečnicového oleje
  • 20 g včelího vosku

Příprava:

Olej zahřejte v hrnci, přidejte květy měsíčku a rozmixujte dohladka. Přiveďte k varu a poté nechte při nízké teplotě vařit 30 minut. Vypněte sporák a nechte směs pod pokličkou odpočívat 24 hodin. Další den opět přiveďte k varu a ještě jednou nechte 30 minut při mírné teplotě táhnout. Směs sceďte a olej zahřejte v hrnci s včelím voskem, dokud se vosk nerozpustí. Dobře promíchejte a naplňte do nádoby.

Tip: Při pokojové teplotě by měla mast vydržet až 6 měsíců. Poskytuje rychlou pomoc při problémech se suchou a podrážděnou pokožkou, zánětech a poranění a hodí se i k péči o pokožku rtů. Je vhodná i pro malé děti.

Tekutý jablečný deodorant

Budete potřebovat:

  • 2 lžíce nastrouhaného jablka
  • 100 ml převařené vody
  • 1 špetku skořice
  • 1 špetku vody
  • 1/2 rozmělněného vanilkového lusku

Příprava:

Všechny suroviny promíchejte a nechte přes noc odpočívat v ledničce. Potom sceďte a tekutinu přelijte do malé lahve s rozprašovačem. Deodorant uchovávejte v lednici, kde vydrží 2 – 3 týdny.

Tip: Tato směs se dá použít také jako osvěžující pleťová voda.