Active Beauty
Jak fungují bylinky v přírodní kosmetice

Síla bylin

Jak fungují bylinky v přírodní kosmetice

Na jaře se konečně vrací vůně rozkvetlých květin a bylin. Rozmarýn, tymián, šalvěj a další se díky svým účinkům stále častěji používají i v přírodní kosmetice.

Co je přírodní kosmetika?

V Evropě neexistuje jednotná definice přírodní kosmetiky. V zásadě se však tímto pojmem rozumí kosmetika vyrobená ze surovin přírodního původu. To však neznamená, že výrobky jsou například veganské nebo netestované na zvířatech.
Přírodní kosmetiku poznáte podle řady značek kvality: COSMO natural, přírodní kosmetika a pečeť kvality Ecocert. Upozornění: Tyto pečetě neznamenají, že je produkt vyrobený také ze 100 % z ekologických surovin.

Čtyři nejdůležitější byliny v přírodní kosmetice

V přírodní kosmetice lze použít celou řadu bylin. Představujeme ty, které jsou obzvláště žádané a módní.

1. Rozmarýn v přírodní kosmetice

Rozmarýn je všestranným pomocníkem nejen v kuchyni, ale také v kosmetice. Není divu, že je jednou z nejoblíbenějších složek přírodních kosmetických produktů. Stimuluje krevní oběh, má antioxidační účinky, je mírně antibakteriální a stimuluje metabolismus pokožky.

Péče o pleť
Pro své antioxidační účinky se rozmarýn často používá v kosmetických přípravcích pro zralou pleť. Protože má ale také antibakteriální účinky, pomáhá zklidnit skvrnitou nebo mastnou pleť.

Péče o pokožku
Rozmarýn je však také oblíbenou složkou mýdel, sprchových gelů a peelingů. Částečně proto, že chrání pokožku a ruce před vysoušením, a částečně díky svěží středomořské vůni. Rozmarýn stimuluje metabolismus pokožky, a proto údajně zabraňuje vzniku celulitidy. Často je součástí krémů na ruce jako hydratační látka.

Péče o vlasy
Rozmarýn je v přírodní kosmetice také nepostradatelný v oblasti péče o vlasy. Stimuluje vlasové folikuly, a tím podporuje růst vlasů. Proto je často součástí posilujících šamponů. Pokud chcete skutečně podpořit růst vlasů, vyzkoušejte následující trik: Vmasírujte si rozmarýnový olej přímo do pokožky hlavy, nechte jej krátce působit a poté jej důkladně smyjte (rozmarýnovým) šamponem. Skutečný posilovač pro vlasy a bez chemických látek.

Esenciální olej
Esenciální olej lze získat také z rozmarýnu. Jeho vůně má povzbuzující účinek a stimuluje krevní oběh. Tohoto účinku se využívá například v různých masážních olejích nebo pleťových krémech k uvolnění svalů.

2. Tymián v přírodní kosmetice

Další bylinou, která se často používá v přírodní kosmetice, je tymián. To je dáno především jeho prokrvujícím a protizánětlivým účinkem. Dokáže také bojovat proti virům, bakteriím a plísním.

Péče o pleť
Protože tymián působí protizánětlivě, používá se zejména v péči o obličej. Například tymiánový esenciální olej může pomoci proti akné, pupínkům a nečistotám na pleti.

3. Šalvěj v přírodní kosmetice

Šalvěj je vynikající nejen jako čaj proti bolestem v krku. Pro kosmetiku je obzvláště vhodný jeho antiperspirační účinek, který se často využívá v přírodních kosmetických deodorantech.

Deodoranty
Šalvěj reguluje činnost potních žláz a může omezit produkci potu až o 52 %. Proto přírodní kosmetické deodoranty obsahující šalvěj neobsahují škodlivé hliníkové soli.

Péče o vlasy
Těžko si lze bez šalvěje představit péči o vlasy. Prokrvuje pokožku hlavy a stimuluje vlasové folikuly. Lze ji proto použít k prevenci vypadávání vlasů. Díky svým hydratačním vlastnostem také účinně pomáhá proti nepříjemným lupům.

4. Máta v přírodní kosmetice

Když se řekne máta, okamžitě se nám vybaví letní svěží nádech – tento efekt přejímá i přírodní kosmetika. Máta chladí a zklidňuje pokožku, ale také pomáhá proti pálení a otokům nohou. Kromě toho se její osvěžující chuť často používá v přírodních kosmetických zubních pastách.

Zubní pasta
Dobrá zpráva: Pokud se rozhodnete pro přírodní kosmetiku, nemusíte se obejít bez bělicí a svěží zubní pasty. Máta zajišťuje svěží dech a pocit čistoty v ústech po čištění zubů. Zabraňuje také vzniku zubního kazu.


Tyto produkty přírodní kosmetiky od dm obsahují byliny:

Zabraňuje vzniku celulitidy

„svěží vůně bio citronu a bio rozmarýnu“ od alverde NATURKOSMETIK

Koupit nyní na dm online shopu

Pro všechny typy vlasů

„Active Nature Shampoo“ od alverde MEN

Koupit nyní na dm online shopu

Zabraňuje pocení a tělesnému zápachu

„deo rozprašovač bio šalvěj & bio limetka“ od alverde NATURKOSMETIK

Koupit nyní na dm online shopu

Síla bylin

„výtažky z heřmánku, myrhy, šalvěje a máty“ od Dontodent

Koupit nyní na dm online shopu