Active Beauty
Bylinky a fytoterapie

Bylinky a fytoterapie

Bylinky a čaje místo klasických léčiv? Štědrá příroda nám nabízí rozličné poklady proti běžným zdravotním neduhům. Své blahodárné účinky prokazují rostlinné výtažky i v mnohých kosmetických produktech. Nechte se provést světem léčivých bylinek.

Co mají společného škrábání v krku, podrážděný žaludek, napjaté nervy nebo oslabená imunita? Právě to jsou typické příklady obtíží, u kterých je možné hledat nejprve pomoc v přírodě. Přírodní léčiva bývají šetrnější, pro lidský organismus přirozenější a při správném použití mohou efektivně doplňovat postupy klasické medicíny.

Kouzelný elixír

Léčivé rostliny provázejí člověka od nepaměti a přírodní recepty proti nejrůznějším zdravotním problémům byly po staletí předávány z generace na generaci. Již Hippokrates, neslavnější lékař antického Řecka a „otec medicíny“, využíval při léčbě svých pacientů účinné látky rostlinného původu. K jeho nejoblíbenějším bylinám patřil například diktamos, tedy dobromysl krétský, který sloužil mimo jiné jako přírodní pomocník k ulehčení porodu. Tuto vzácnou rostlinku, která skutečně roste jen na Krétě, místní obyvatelé pro její všestranné blahodárné účinky dodnes s oblibou používají, například v podobě čajových nálevů. Dokonce na ni narazíme i v oblíbených příbězích mladého čaroděje Harryho Pottera, kde se objevuje jako magická přísada léčivého elixíru.

Z pokladnice našich předků

Ve středověku představovaly centra přírodního léčitelství a bylinkářství především kláštery. Svým léčitelským uměním, založeným na přírodních principech, proslula například benediktýnská abatyše Hildegarda z Bingenu, jejíž mnohé bylinné receptury z 12. století jsou dodnes oceňovány a využívány. O 400 let později experimentoval Paracelsus, zakladatel lékařské chemie a farmacie, při výrobě různých elixírů a tinktur s léčivou silou bylin. Také německý farář Sebastian Kneipp, jeden z nejznámějších zástupců evropského přírodního léčitelství, se řídil krédem: „Příroda je nejlepší lékárna.“ Za svůj život prozkoumal blahodárné účinky více než 40 rostlin a vytvořil z nich účinné léčivé přípravky.

Přírodní cestou

I současná alternativní medicína ráda čerpá ze starých, prověřených receptur lidového léčitelství. Z tradičního bylinkářství se vyvinul obor fytoterapie zabývající se rostlinnými léčivy, jejichž účinky jsou podloženy mezinárodním vědeckým výzkumem. Rostlinné výtažky však mají mnohem širší využití. Kromě čajů, pastilek, mastí a koupelových přísad se bylinky stávají stále častěji také součástí kosmetických produktů. Jejich široký výběr najdete také v prodejnách dm.

Bylinky jsou vskutku všestranní pomocníci. Mají blahodárné a pečující účinky. Navíc krásně voní a skvěle chutnají.

Právě teď na jaře nám příroda nabízí plnou náruč čerstvých bylinek a svěžích rostlinek, které stojí za to vyzkoušet. Zpestřit jimi můžete i svůj jídelníček. Například pampelišky nebo sedmikrásky je možné jednoduše přidat do salátů, polévek nebo špenátu. Bylinky můžete samozřejmě sbírat ve volné přírodě nebo si je vysadit na zahrádku. Pokud Vás toto téma zajímá víc, můžete se zúčastnit i speciálních bylinkářských kurzů a workshopů.

BUCH TIPP Voňavý šálek čaje

Ideální na zklidnění a dobrou noc je dmBio jemný bylinný čaj s levandulí a verbenou.

Aromatický ajurvédský čaj dmBio se zázvorem, citronem a pepřem vás příjemně zahřeje a posílí.

Bylinkový manuál

Dávkování:

Na šálek domácího bylinkového čaje stačí pouze špetka sušených bylinek, tedy množství, které naberete mezi palec a další dva prsty. Zalijte ho ¼ l vařící vody, hrneček zakryjte, aby éterické oleje nevyprchaly a nechte 10 minut louhovat.

Čerstvé i sušené:

Aromatické bylinky jako citronová meduňka, máta nebo bazalka jsou ideální pro přípravu osvěžujícího nápoje. Jednoduše nalijte do karafy půl litru vody a přidejte celé stonky čerstvých bylinek.

Nejlepším způsobem zakonzervování bylinek je jejich usušení. 10 – 20 snítek bylinek přitom zavěste ve svazečcích „hlavou dolů“ na suché, teplé a stinné místo. Za týden jsou bylinky usušené. Poté je můžete nařezat nebo jemně rozdrobit. Uchovávejte ve skleněné nádobce nebo papírových sáčcích na tmavém, suchém místě.

Využití:

Chuťově můžete bylinkový čaj obohatit také sušeným ovocem, třeba jablky, brusinkami nebo jinými bobulemi. Čistý bylinný čaj, například z kontryhele, se skvěle hodí i jako přísada do koupele. Jednoduše připravte silnější odvar čaje a přilijte ho do vany. Zbytky vylouhovaných bylinek do čaje je zase možné posléze zužitkovat do obkladů a zábalů.