Active Beauty
Nečekané otěhotnění: Tyto 2 mýty musíme prolomit

Nečekané otěhotnění: Tyto 2 mýty musíme prolomit

Žena je těhotná, ačkoliv nadále menstruuje nebo měla sex v neplodných dnech: Údajně se to děje znova a znova. Ale je to opravdu možné?

Menstruace začne zcela normálně a najednou: Těhotenský test ukazuje pozitivní výsledek. Může být žena těhotná, ačkoliv menstruuje? Tento mýtus stále přetrvává, i když povědomí o tématu cyklu roste.

Stále více žen používá různé aplikace, které jim pomáhají sledovat menstruaci a údajně také vyhodnotí, kdy má žena plodné dny. Avšak tyto aplikace nejsou zcela spolehlivé, pouze nahrazují dokumentaci menstruačního cyklu na papíře. Důvodem je to, že aplikace často používají průměrné hodnoty. Jednotlivé faktory, které mohou cyklus ovlivnit, a tím i plodné dny, neberou v úvahu.

Jak tedy správně počítat plodné dny a může žena dostat menstruaci, když je těhotná?

 

Nečekané těhotenství navzdory menstruaci: Konec 2 mýtům

Mýtus 1: Těhotenství navzdory pohlavnímu styku během neplodných dní

Hned na začátek je třeba říct, že aplikace nedokáže plodné dny spolehlivě určit. Protože ovulace závisí na mnoha faktorech a může se lišit měsíc od měsíce.

Nespolehlivá ovulace: V 28denním cyklu by byla ovulace vypočítána na 14. den. Avšak může nastat i o několik dní později nebo dříve, a to kvůli nemoci nebo akutnímu stresu. K tomu se přidává fakt, že spermie mohou ve vejcovodu přežít až čtyři dny. Pokud tedy ovulace začne dříve nebo později, než jak tvrdí aplikace, může dojít k otěhotnění i během údajně neplodných dnů.

Spolehlivý výpočet: Pro spolehlivý výpočet plodných dnů je tak mnohem vhodnější takzvaný antikoncepční počítač, který kromě sledování cyklu také měří hladinu hormonu v moči. Luteinizační hormon (LH) spouští ovulaci. Pokud jeho množství ve vzorku moči vzroste, víme, že ovulace nastane během následujících 36 hodin. Přesněji nelze tento čas zúžit. Pokud máte pocit, že svou ovulaci cítíte, tak ani tento pocit není směrodatný. Protože to, co mnoho žen pociťuje, je roztažení folikulu, který je poměrně velký, než praskne. Takže ani případná bolest a jiné pocity nejsou důkazem toho, že k ovulaci již došlo.

Doplňková antikoncepce: Zejména v první polovině cyklu je proto vhodné používat další antikoncepci, i když používáte antikoncepční počítač. Ve druhé polovině cyklu – po ovulaci a před prvním dnem menstruace – nastávají skutečně neplodné dny. Menstruace však před otěhotněním nechrání, právě naopak. Protože zatímco stále krvácíme, další vajíčko již zraje pro oplodnění.

Mýtus 2: Těhotenství navzdory nadále probíhající menstruaci

Také jsi již slyšeli o ženě, která nadále menstruovala, a až v pozdější fázi zjistila, že je těhotná? Toto je další rozšířený mýtus s nulovou pravdivostí.

Krvácení ano, ale žádná menstruace: I když se na začátku nebo během těhotenství může opakovaně objevit lehké krvácení, rozhodně se nejedná o menstruaci. Na začátku jde často o krvácení v důsledku zahnízdění. Také může dojít k mírnému krvácení po pohlavním styku, protože děložní hrdlo je během těhotenství velice citlivé.

Otázka vnímání: Pokud žena nechce přijmout představu, že by mohla být těhotná, může menstruaci zaměnit s mírným špiněním. To se však zpravidla dá od menstruace jednoduše rozeznat: Jeho barva i struktura se od běžné menstruace velmi liší.