Active Beauty
Minimalistická kosmetika

Minimalistická kosmetika

Minimalismus už pronikl i do kosmetické branže. Poptávka po „jednoduchých“ pečujících přípravcích s co nejmenším obsahem umělých látek stále vzrůstá. Objevte jejich výhody.

Dříve se většinou těšily oblibě kosmetické přípravky, které ohromovaly složením doslova nabitým odborně znějícími látkami. Což mělo u zákazníků evokovat pocit, že čím více toho například krém obsahuje, tím bude účinnější. Sáhodlouhý seznam ingrediencí se tak někdy sotva vešel na obal produktu.

Dnešní trendy se však ubírají opačným směrem. I do oblasti kosmetiky již pronikly principy minimalismu. Nejde přitom jen o důkladné zvážení, kolik pečujících přípravků opravdu používáme, a zredukování obsahu koupelnové skříňky. Zároveň bychom se měli soustředit i na obsah těchto produktů. I zde totiž nově platí, že méně je více. Někteří výrobci se tak dokonce zavázali používat v každém produktu maximálně deset vybraných, prokazatelně účinných látek.

Kosmetické značky tedy momentálně spíše propagují to, co jejich krémy neobsahují. Slovíčko „bez“ na obalu produktu – tedy například bez parabenů, silikonů, alkoholu, hliníkových solí, mikroplastů, syntetických vonných látek a podobně, dnes většinou motivuje zákazníky ke koupi daleko více než kvantum obsažených substancí.

Touha po transparentnosti

Nejen při výběru potravin, ale i v oblasti kosmetiky dnešní spotřebitele totiž v daleko větší míře zajímá, jaké má daný produkt složení. Zároveň jsou celkově daleko informovanější a hlídají si nejen to, jakou stravu přijímají, ale i co nanášejí na svou pleť. I látky, které se skrze pokožku vstřebávají do těla, mají totiž významný vliv na náš organizmus. Stále více lidí tak chce mít i svou kosmetiku pod kontrolou a před nákupem si klade celou řadu otázek. Co všechno tento produkt obsahuje? Jak byl vyroben? Mohu mu důvěřovat? A především – jaké účinky bude mít na mou pleť a tedy i na moje zdraví? Proto dnes existují i různé mobilní aplikace, které analyzují složení kosmetiky a poskytují informace o jednotlivých ingrediencích.

Čistá kosmetika

Tzv. Clean Cosmetics, jak se tento kosmetický přístup v Americe nazývá, se tedy vědomě snaží zřeknout umělých látek se sporným vlivem na naše tělo. Naopak pracuje se substancemi, které vynikají dobrou kožní snášenlivostí a šetrností k životnímu prostředí. Některé kosmetické značky se dokonce soustředí na personalizovanou péči o pleť, tedy výrobu individuálních produktů namíchaných přímo podle specifických potřeb pokožky daného klienta.

Nejen v USA se tento odlehčený trend těší velké oblibě, i v Evropě se stále častěji prosazuje odklon od zbytečného vrstvení kosmetických přípravků, což je typické zejména pro asijské země. Při takzvaném layeringu se přes sebe nanáší až 10 různých kosmetických přípravků. A pokud počítáme s tím, že každý produkt obsahuje průměrně 30 složek, musí se pleť vypořádat až s 300 různými látkami. Což je opravdu velká výzva.

Při takovém množství substancí se jistě najdou nějaké, které se spolu dobře nesnáší a oslabují ochrannou vrstvu pokožky. Pleť na to reaguje podrážděně, vysušuje se a mohou se na ní tvořit šupinky. Pokud to vyřešíme tím, že ji namažeme další vrstvou kosmetického přípravku, propadáme se tím stále hlouběji do začarovaného kruhu.

Cesta k rovnováze

Současný příklon k minimalistické péči vychází i ze skutečné situace, kdy stále více lidí trpí citlivou pokožku, u které mnohé látky obsažené v konvenčních kosmetických produktech vyvolávají alergickou reakci. Jiní zase vědomě upřednostňují „čistou kosmetiku“ právě proto, aby podobným problémům předcházeli.

V rámci jedné britské dermatologické studie uvedla z 3.000 účastníků celá polovina, že je trápí citlivá pokožka. Příčinou nemusí být vždy jen nesnášenlivost vůči určitým látkám, ale jednoduše nadměrná péče. Zánětlivé kožní onemocnění periorální dermatitida, lidově též nazývané nemoc letušek, může být rovněž příznakem toho, že je pleť přetížená přehnanou kosmetickou péčí.

Pokud tedy chceme svou pleť ušetřit zbytečného stresu a navrátit ji do přirozené rovnováhy, je vhodné věnovat pozornost složení kosmetických výrobků a řídit se pravidlem, že čím tím méně toho obsahují, tím lépe.

Zásady minimalismu v koupelně

Velký úklid: Čas od času se vyplatí udělat revizi svého kosmetického arzenálu. Tedy vyskládat vedle sebe všechny přípravky z koupelnové skříňky i kosmetické taštičky. Teprve při tomto pohledu si uvědomíme, co všechno vlastně doma uchováváme. A co z toho opravdu používáme?

Selekce: Zároveň je vhodné zkontrolovat datum spotřeby jednotlivých produktů, případně k nim i přičichnout. Krémy, které jsou zaschlé nebo mají nažluklý zápach, patří rovnou do koše.

Pravidlo 1 roku: Produkty, které jste nepoužili déle než jeden rok, už se vašimi stálicemi zcela jistě nestanou. Proto je rovněž s klidným srdcem vyhoďte.

Pošli to dál: Pokud je vám líto věci vyhazovat, můžete ještě funkční kosmetiku věnovat svým přátelům, známým, vyměnit ji nebo darovat na charitu. Na internetu zároveň existují i fóra, kde můžete nepoužité beauty produkty prodat dál. A za utržené peníze si pořídit ten správný krém.

Redukce: Ruku na srdce, opravdu potřebujete mít v zásobě tři noční krémy a šest různých šamponů? Nadbytečné výrobky proto vytřiďte a ponechte si jen jeden produkt, který vám opravdu vyhovuje a pravidelně ho používáte.

Do poslední kapky: Než si pořídíte nový kosmetický produkt, vypotřebujte nejprve beze zbytku ten starý. Ušetříte tím i místo v koupelně.

Uvědomělé nakupování: Klaďte si otázky: Co opravdu potřebuji? Co mi dělá radost? Čeho se mohu klidně zřeknout? A pište si nákupní seznamy, abyste se snáze vyhnuli spontánním nákupům.

Další tipy k minimalistické kosmetice

Proč i v kosmetice platí princip, že méně je více?

Soustředit se na opravdu podstatné věci a důkladně se jimi zabývat má vždy smysl. I v tak jednoduché věci, jakou by se mohlo zdát používání kosmetiky. Každá značka, každý produkt má jiné složení, koncentraci, pH… Mnohé přípravky se mezi sebou špatně snášejí. Navíc tak porušují a poškozují přirozený ochranný plášť pokožky, což pleť vyvádí z rovnováhy a zapříčiňuje různá podráždění. Spouštěčem těchto problémů nebývá jen jedna konkrétní látka, ale právě kombinace více složek.

Jak se tomuto scénáři vyhnout?

Každý by měl nejprve znát svůj typ pokožky, případně si nechat udělat odbornou diagnostiku a podle toho pak cíleně vybírat pečující produkty šité na míru potřebám dané pleti. A zbytečně ji nezatěžovat různými přípravky. Rozhodně není třeba vyzkoušet každou novinku, která se objeví na trhu a vzbudí náš zájem. Což platí především v případě citlivé a problematické pokožky.

Znamená „čistší složení“ produktu s nižším počtem různých substancí automaticky lepší kožní snášenlivost?

Nejde ani tak bezvýhradně o množství obsažených látek, jako spíš o koncentraci jednotlivých složek. Ta by rozhodně neměla přesahovat jedno procento. Mnohé kosmetické výrobky obsahují řadu účinných látek, ale jen v koncentraci 0,1 %. Pokud máte citlivou pokožku se sklonem k alergiím, měli byste se všeobecně vyhýbat vonným látkám a používat přípravky bez parfemace, s vyšším podílem zklidňujících složek.

Kolik složek by tedy měla průměrně obsahovat minimalistická kosmetika?

Pleťové krémy obsahují v ideálním případě okolo čtyř až pěti účinných a zklidňujících látek. Nenajdete v nich parabeny, minerální oleje, silikony ani vonné látky. V případě, že si necháte namíchat krém na míru, mohou se do něj přidat ještě tři účinné látky s vyšší koncentrací.

Přátelé a nepřátelé naší pokožky

Ne nadarmo označujeme kůži jako „zrcadlo naší duše“. Většinou již na první pohled prozradí, jak se nám daří. Sestavili jsme pro vás malý seznam toho, jak se můžete o svou pleť a celkovou pokožku starat, na co byste si měli dávat pozor a čeho se raději vyvarovat.

Přátelé pokožky

  • denní přísun čerstvého vzduchu (například formou krátké procházky)
  • dostatečný příjem tekutin (alespoň 1,5 až 2 litry denně)
  • dostatečný spánek (ideálně 7 až 8 hodin)
  • vyvážená strava (nejméně jednou denně jezte ovoce a zeleninu)

Nepřátelé pokožky

Nejen protipóly přátel, ale také následující faktory:

  • příliš časté mytí / vysušující kosmetické přípravky
  • kouření a alkohol
  • stres
  • nedostatek pohybu