Active Beauty
Me time! Dopřejte si čas sami na sebe

Me time! Dopřejte si čas sami na sebe

Venku vládne pošmourné počasí a hrozí, že šeď se vkrade také do našich myslí. Proti tomu pomáhá jediné: me time! Dopřejte si wellness doma, daleko od všeho shonu.

Jak si ale odpočinout, když nemáme času nazbyt? Nejlepší je, když si ve svém každodenním harmonogramu zcela účelně vytvoříte časová okénka pro odpočinek. Čemu dáte prioritu? Poznamenejte si okamžiky, které vám zbytečně požírají čas, a buďte k sobě upřímní: Kolik času skutečně trávíte na sociálních sítích a podobně? Možná zjistíte, že více, než jste si původně mysleli.

Uvolňující me time: 6 tipů pro domácí wellness

Večeře v jednom

Proč vždy uvařit něco speciálního pouze pro hosty? Připravte si své oblíbené jídlo nebo si užijte slavnostní snídani. Ale buďme upřímní, pokud vás nebaví vařit, postačí kolikrát i čerstvý chléb s pažitkou. Jde hlavně o to, že si dopřejete dostatek času na to, abyste se v klidu najedli. Vychutnejte si jednotlivé chutě, nemusí jít o vysokou gastronomii. Když si dopřejete něco dobrého, tělo automaticky vypustí hormony štěstí. Bez ohledu na to, zda jde o komplikované menu nebo ohřátou včerejší polévku.

Pohlaďte se

Doteky mají mnoho pozitivních vedlejších účinků, a to díky hormonu štěstí oxytocinu. Pokud jsou nervové dráhy stimulovány hlazením pokožky, přenášejí signály do mozku. Oxytocin působí na tělo také dlouhodobě: Zpomaluje dýchání a srdeční rytmus a umožňuje nám se zklidnit.

K masáži nutně nepotřebujete nějakou další osobu. Oblast krku, paží nebo nohou si můžete klidně namačkat sami. Použijte také speciální masážní oleje, protože jejich vůně vám pomůže se uvolnit. Přes zimu oceníte ty s vůní skořice nebo jehličí.

Tip: Mycí houba s masážním efektem nebo masážní kartáč se postarají o relaxační chvíle také ve vaně.

Hýčkejte svá chodidla

Místo koupele máte chuť vyzkoušet něco nového? Co byste řekli medově-mléčné koupeli pro chodidla? Smíchejte ¼ l mléka se 3 lžičkami medu a přidejte vlažnou vodu. Po 15 minutách budou vaše chodidla měkká a připravená vyjít s lehkým krokem vstříc další zimní procházce.

Dovolená pro obličej

Parní lázeň se skvěle hodí pro čištění a povzbuzení pleti. Šálek sušených bylinek nasypejte do misky a zalijte dvěma litry vroucí vody. Poté se na misku nahněte a hlavu přikryjte ručníkem. Po několika minutách opláchněte obličej vlažnou vodou.

Bojujte proti stresu tancem

Zapněte si své oblíbené písně a začněte tančit. Aktivní pohyb, jako jsou například vytrvalostní sporty, pomáhá opět nastolit duševní rovnováhu. Pokud trénujete venku, ještě lépe.

Utečte starostem

Sice máte trochu času, ale je pro vás těžké bojovat se všemi starostmi a povinnostmi? Kromě meditace vám může pomoci také autogenní trénink. Tato technika, již vyvinul Johannes Heinrich na počátku 20. stolení, vychází z hypnózy. Důraz se klade na věty typu „Ruka je těžká.“ nebo „Srdce bije klidně.“, které se několikrát opakují. Postupně si uvědomíte, jak vaše tělo reaguje a stres ho opouští. Autogenní trénink vám může také pomoci zmírnit bolesti hlavy.