Active Beauty
Letní líčení: Těchto 7 chyb už nikdy neuděláme

Letní líčení: Těchto 7 chyb už nikdy neuděláme

Rozmazaná řasenka, lesklá pleť, či dokonce malá vyrážka: V létě se stává líčení skutečnou výzvou. Co musíte vědět, abyste se vyhnuli nehodám s make-upem?

Zářivá pleť se zlatavými odlesky, roztomilé letní pihy a bezchybná čistota: Takhle nějak si představujeme letní make-up. Jenže ve skutečnosti se lopotíme s nápadně červenými lícemi, rozmazanými konturami a flíčky na mnoha místech. Co děláme špatně? Pravděpodobně se již při líčení dopouštíme některé z následujících chyb.

7 typických chyb při letním líčení

Špatná příprava: Nevhodný krém

Když venkovní teplota vzroste na deset a víc stupňů, produkují pleťové buňky více mazu. Díky tomu je pleť na dotek sice jemnější, ale automaticky se také více leskne. Když ji navíc ještě natřeme vydatným krémem, tento efekt se ještě zvýší. Pleť působí, jako by byla naolejovaná, má sklony k ucpávání pórů a sotva se na ní udrží make-up. Důsledkem jsou rozmazané kontury. Proto místo mastných krémů použijte lehčí krém se zmatňujícími látkami, jako je zinek, zelený čaj nebo extrakty z rýže.

Špatná konzistence: Letní make-up je často příliš hutný

S hutným make-upem, který jsme používali v zimě, se naše pleť cítí, jako bychom si lehli v roláku na pláž. Nenechává ji zkrátka dostatečně dýchat. Důsledkem jsou ucpané póry, které zase způsobují začervenání, pupínky a flíčky. Těžká textura navíc brání výměně kyslíku a hydratace, což může podpořit vznik nečistot a vyrážek. Pro perfektní líčení v létě proto nikdy nepoužívejte hutný make-up ze zimy. Raději přesedlejte na lehčí texturu, jakou mají například BB krémy.

Špatný odstín: Jak najít ten pravý?

Trefit správný odstín make-upu bývá obzvláště u proměnlivě opálené pleti velmi obtížné. Náš tip: Ani se o to nepokoušejte. Letní pleť vypadá sama o sobě velmi pěkně a nepotřebuje žádnou barevnou krycí vrstvu. Čím průhlednější základ zvolíte, tím více přirozeně a letním dojmem bude pleť působit. Sáhněte proto ideálně po BB krému nebo velmi lehkém (gelovém) základu, který odpovídá tónu vaší pleti, nebo je dokonce o jeden tón světlejší, aby pleti dodal jemné, rovnoměrné krytí místo toho těžkého. A ještě jeden tip: Pokud vaše pleť v průběhu léta získává stále tmavší odstín, můžete do svého základu přimíchat pár pigmentových kapek, díky kterým si barvu variabilně přizpůsobíte.

Příliš matná: Co dělat, když pleť působí jako maska?

Pudr saje pot a přebytečný maz a způsobuje, že pleť působí rovnoměrně. Ale pozor, pokud použijete příliš mnoho pudru, riskujete nepřirozeně působící vzhled. Perfektní líčení v létě žije z jisté lehkosti a svěžesti. V ideálním případě tedy naneste krycí kompaktní pudr jen na T-zónu (čelo, nos a brada). Na zbytek pleti postačí jen slaboučká vrstva transparentního pudru. Méně je v tomto případě více.

Snaha o dokonalost: Letní make-up musí být přirozený

V létě nechceme vidět dokonalou porcelánovou pleť, ale živoucí sluneční polibky na pokožce. Klidně se na ní mohou vyjímat i letní pihy. Stejně jako určitý lesk, díky kterému vypadá pleť zářivě. Vizážisté to nazývají „glow efekt“ a dosáhnete ho tím, že smícháte trochu krémové tvářenky s kapkou vazelíny nebo kokosového oleje a směs nanesete letmými dotyky na lícní kosti a pod obočí.

Nedostatečná ochrana: Krém s UV faktorem jako základ

Dobrý letní make-up toho musí zvládnout víc než jen hezky vypadat. Měl by pleť také ochránit před UV zářením. Protože škody v důsledku působení slunce nevznikají jen na pláži. Jestliže v běžných dnech svou pleť nechráníte, podstupujete velké riziko. Většina podkladů a BB krémů proto obsahuje UV ochranu. Ta však většinou nebývá silnější než OF 15. Pokud plánujete pobýt venku déle, naneste jako základ také speciální krém s OF alespoň 30. Jistota je jistota.

Malá výdrž: Voděodolné textury proti roztékajícímu se make-upu

I v létě vyžadujeme od make-upu dobrou výdrž. Voděodolné textury (jak u make-upu, tak u řasenky) jsou proto tím nejlepším základem. Lepší výdrž však slibuje ještě jeden trik: Speciální fixační sprej aplikujte na tvář nejen po nalíčení, ale také průběžně během dne. Osvěží to vzhled líčení, prodlouží jeho výdrž, a navíc hydratuje pleť.