Active Beauty
Když slunce zatne drápky

Když slunce zatne drápky

Léto znamená slunce – a často také spálenou pokožku. Především během horkých měsíců potřebuje naše pokožka extra dávku ochrany. Jenže, jak taková správná ochrana vypadá? A na co si musíme dávat pozor?

Jaká je první pomoc při spálení sluncem?

Mnoho lidí bohužel stále ochranu před slunečními paprsky podceňuje a bere ji na lehkou váhu. Mažou se málo, zřídkakdy, pozdě nebo vůbec. Pokud i vy patříte k těm, kteří se z jakéhokoliv důvodu teď musí vypořádat se spálenou pokožkou, dejte si co nejdříve chladnou sprchu a každou půl hodinu natřete pokožku chladivým gelem s aloe vera. Také léčivý jíl může pomoci k rychlejšímu zotavení pokožky.

Jestliže jste právě někde na dovolené a nic z toho nemáte po ruce, pomůže vám mokré tričko, studené obklady s octovou vodou nebo chladivý obklad s tvarohem a plátky okurky. K tomu byste měli rozhodně také dostatečně pít, protože během opalování ztrácí tělo více tekutin.

Co je vlastně alergie na slunce?

Pod pojmem alergie na sluneční záření, takzvaná polymorfní světelná dermatóza, rozumíme zánět pokožky spojený se začervenáním, pálením, svěděním nebo dokonce tvorbou puchýřků v oblastech, které si ještě nezvykly na slunce, jako je krk, dekolt nebo paže. Jedná se o abnormální reakci na sluneční záření, kterou vyvolává převážně UV-A záření. Přesné příčiny nejsou dosud přesně objasněny.

S přecitlivělou reakcí na slunce se setkávají především mladí lidé se světlým typem pokožky, a to již při dopadu prvních teplejších slunečních paprsků. V akutní fázi pomáhá ke zklidnění chlazení pokožky, dodatečně se také předepisují protizánětlivé krémy a antihistaminika, která přináší rychlou úlevu. Jak alergii předcházet? Pokuste se pokožku zvykat na slunce opravdu pomalu po malých krůčcích, ale s mírou a vždy s použitím opalovacích prostředků.

Jakou ochranu před sluncem použít u malých dětí?

Velmi malé děti bychom především vůbec neměli vystavovat přímému slunečnímu záření, neboť jejich tělo se ještě neumí správně potit, aby se ochladilo. Jestliže přesto nemůžete pobytu svého děťátka na slunci zabránit, použijte opalovací prostředek pouze na místa, která nemůžete zakrýt oblečením.

Malé děti byste vždy měli mazat krémem bez vonných látek a alkoholu, určeným pro citlivou pokožku. Vhodné jsou prostředky s čistě minerálním filtrem, který odráží UV záření již na povrchu pokožky, takže ochrání dětskou pokožku efektivně a přitom šetrně.