Active Beauty
Jen ty & já: Jak provést uvolňující masáž

Masáž ve dvou

Jen ty & já: Jak provést uvolňující masáž

S trochou cviku a správnými pohyby můžete dopřát uvolňující masáž v pohodlí svého domova sobě i svému partnerovi.

Co může být krásnějšího, než se po dlouhém a namáhavém dni uvolnit, zavřít oči a užít si masáž? Dobrou zprávou je, že po příchodu domů si můžete vcelku rychle vytvořit příjemné prostředí, ve kterém si užijete relaxační chvíle. Můžete přizvat na pomoc partnera, ale existuje mnoho masážních pohybů, které se dají rychle naučit a pomohou vám odplavit ze svého těla stres a všednodenní starosti během okamžiku, aniž byste potřebovali druhého maséra.

Síla rukou

Ruce patří k hlavním masírovacím pomůckám, neboť díky jemným dotekům dochází k uvolnění svalů a napětí odplouvá. Imunitní systém se posiluje a pokožka hydratuje. Aroma oleje navíc zklidňují, případně osvěžují celý organizmus. Avšak pozitivní efekt masáže se již dlouhou dobu neomezuje pouze na tělesnou schránku. Právě při vzájemné masáži s partnerem se člověk učí společně se hluboce uvolnit a naladit na stejnou rovinu, čímž mezi partnery vzniká prospěšné pouto blízkosti. Nespočetné studie dokazují, že vědomé doteky zlepšují kvalitu vztahu, navozují dobrou náladu a prohlubují blízkost a intimitu v partnerství.

Masáž vlastního těla nás zase učí pozornosti a zvyšuje vědomé vnímání vlastního těla a duše. Pomáhá nám vhlédnout do nitra a začít vnímat a správně interpretovat signály a pohyby, ať už jde o pnutí, brnění, klepání, tahání nebo napínání. Skrz to poté dochází také k posílení vlastní léčebné síly těla.

Hýčkání je věc cviku

Masírovat a užít si masírování může v zásadě každý, dokud mu to přináší radost, dělá dobře a nezpůsobuje žádné zdravotní problémy. Páry, které by se rády naučily vzájemnou masáž, mohou navštívit seminář, kde je zkušený masér provede základy vzájemného masírování. Dnes již existují i možnosti soukromého kurzu, kdy se partneři učí masírovací techniky pouze vzájemně jeden na druhém. Taková lekce jim tak poskytne dostatek soukromí a prostoru pro dokonalé uvolnění, aby zjistili, co jejich tělo opravdu potřebuje.

Samozřejmě že také masáž vlastního těla se může člověk naučit na kurzech, které se však již konají spíše jako skupinové a jednotliví účastníci se na nich naučí základní cvičení. Kombinace řídícího instruktora a skupinové energie vytváří nápomocnou a motivující atmosféru. Kdo se však takové skupinové lekce účastnit nechce nebo na ni jednoduše nemá čas, najde také mnoho užitečných informací a návodů krok po kroku na internetu.

Masáž sám sobě

Masáž však může být velmi uvolňující a nápomocná i bez partnera. Zejména s technikami k uvolnění kloubů, masáží fascií nebo cvičením cíleného dýchání a vědomého vnímání těla. Snadno dostupné partie jako obličej, šíji, břicho, paže a nohy si jednoduše namasírujete sami rukama, u ostatních částí těla vám pomohou například masážní míčky nebo válce.

Stres a napětí můžete ze svého těla pomocí masáže odplavit i během pracovní pauzy. Stačí vám k tomu dva tenisové míčky, které zavážete do punčochy. Tu poté vodorovně připevníte k židli nebo někam na zeď a můžete si s ní namasírovat záda nebo šíji.

Návod na masáž

Partnerská masáž šíje

  • Zaujměte pohodlnou pozici: Partner leží na zádech a ten, kdo masíruje, si sedne k jeho hlavě. V rukách zahřejte trochu masážního oleje a potom nechte teplé ruce s olejem chvilku ležet na ramenou a šíji.
  • Potom za posunutí své vlastní tělesné hmotnosti opatrně rukama natahujte šíji směrem dozadu. Prsty lehce kružte a masírujte přímo vedle páteře, abyste uvolnili zatuhlé partie. Zharmonizujte svou energii, uvolnění a hluboké pouto s partnerem.
  • Na závěr se na sebe na chvilku zadívejte.

Masáž vlastního břicha

  • Udělejte si pohodlí, ruce nechte pozorně odpočívat na břiše a vnímejte svůj dech.
  • Rukama pomalu kružte po břiše, užívejte si zklidnění a nadechujte se do břicha, abyste jej co nejvíce uvolnili. Mezitím se zastavte, vnímejte malé pohyby a posílejte jejich signály do břicha.
  • Jednu ruku držte na břiše a druhou po něm klouzejte v malých jemných kroužcích. Pomalu masírujte.
  • Na závěr nechte ruce spočinout na břiše, zatímco budete vnímat vlastní dech, jak s nimi pohybuje nahoru a dolů.