Active Beauty
Jarní odlehčení

Jarní odlehčení

První jarní dny představují nejideálnější čas, kdy bychom měli zahodit přebytečná kila, stres i únavu a znovu v sobě objevit vnitřní rovnováhu.

S prvními jarními paprsky, které se nám neúprosně derou skrz okno do obydlí, aby nás vytáhly na procházku, se probouzí ze zimního spánku i příroda. A my? Cítíme se unavení a nic nás nebaví. Za tímto stavem vězí mnoho důvodů.

Vše začíná u hormonu spánku melatoninu. S nástupem stmívání a noci se jeho hladina zvyšuje. Tento hormon produkuje epifýza, čímž také řídí rytmus spánku a bdění. V předjaří si proto musí tělo postupně opět navyknout na prodlužující se sluneční aktivitu a delší dny. A to samozřejmě chvilku trvá. Často nám v těle koluje nadbytek melatoninu ještě z tmavší sezóny roku, který se musí postupně usadit. A tato přemíra většinou způsobuje únavu, podrážděnost a nechutenství k čemukoliv.

Co s tím? Ačkoliv cesta do postele a více spánku zní lákavě, nevydali bychom se správným směrem. Kouzelné slovíčko, díky kterému nabijeme tělo energií, zní aktivita. Procházka nebo běh na čerstvém vzduchu, během nichž tělo vystavíme slunečním paprskům, stimulují krevní oběh a tím bojují proti únavě. Ve chvíli, kdy sluneční záření dopadne na naše oči, zbrzdí vyplavování melatoninu.

Tělu daly zabrat také vánoční svátky, obzvláště pak játrům. Příliš tučných jídel, cukroví, alkoholu a dalších pochoutek, které si jinak během roku odpíráme, ale také léky a stres tento vylučovací orgán vyčerpávají. A kombinace vanilkových rohlíčků, punče, prohýřené silvestrovské noci se sektem v ruce, doprovázené masopustním veselím a koblihami se někde podepsat musela.

Zůstat v rovnováze

Nalezení vnitřní rovnováhy a harmonie těla s duchem se věnuje mnoho tradičních medicín, jako například tibetská, čínská i evropská medicína, ale také ájurvéda. Právě játra hrají většinou hlavní roli. Základní princip tibetské medicíny spočívá v udržení rovnováhy třech energií v těle. Ty se nazývají lung (prostor a vzduch/vítr), tripa (oheň/žluč) a beken (země a voda/hlen). Ve chvíli, kdy se tento systém dostane do nerovnováhy, člověk onemocní.

V zimě se v těle hromadí beken, což vede ke zpomalení trávení a nárůstu hmotnosti. Dosáhnout opětovné rovnováhy se nám podaří, když se vyhneme sladkým, slaným a tučným pokrmům a zařadíme do svého denního režimu pohyb. Játra představují sídlo pro tripu, která se stará o oheň, tedy aktivitu. Zatížená játra tudíž mohou vést k symptomům jarní únavy.

Se třemi energiemi pracuje také ájurvéda, a to s energiemi váta (éter a vzduch), pitta (oheň) a kapha (země a voda). V zimě dominuje kapha, která na jednu stranu zajišťuje stabilitu, ale na druhé straně zodpovídá za lenivost a přibírání na váze.

Tradiční čínská medicína nazírá játra nejen jako vylučovací orgán, ale také jako sídlo emocí. Takže stres se postará o stagnaci toku energie, a to se negativně odráží na játrech. Tradiční evropská medicína se snaží dbát o rovnováhu cholé (žluč), sanguis (krev), flegma (hlen) a melancholé (černá žluč). Pokud vám tyto pojmy až nápadně připomínají temperament člověka, máte pravdu, neboť právě podle nadbytku některé z těchto „šťáv“ jej pojmenoval Hippokrates.

Léky z louky

Svůj vliv na rovnováhu tělesných energií má samozřejmě také příroda. S ohledem na roční období a tradiční evropskou medicínu nyní nastává ideální doba na jednoduchou bylinkovou kúru. Bylinky dodají tělu minerální látky a vitamíny. Některé užitečné rostlinky si můžete snadno sami nasbírat.

Sedmikrásky začínají vystrkovat hlavičky z trávníků, jakmile se rozloučíme se sněhem. Přesto málokdo ví, jakou zdravou silou oplývají. Obsahují minerály a vitamíny jako draslík, železo, vitamín A a C a éterické oleje. Čaj připravený ze sedmikrásek čistí krev a posiluje játra.

Játra posiluje také pampeliška, která snižuje produkci hlenu. Čerstvé pampeliškové listy osvěží jarní salát a chuťově připomínají rukolu. Čaj z listů nebo kořínků (čerstvých i sušených) podporuje trávení. Vedle čisticích účinků zahrnou i pampelišky naše tělo vitamíny a minerály.

Kopřivu můžete zpracovat na čaj čerstvou i sušenou. Tělo jednak zbaví přebytečné vody a také podpoří oběhový systém. Obsažené vitamíny C a E se navíc postarají o krásnou pokožku a podpoří
imunitní systém.

Pozitivní mysl

Očistit a odlehčit můžeme také svou mysl, ideálně tak, že se zbavíme negativních emocí, které nás jednak zatěžují, ale také často vedou k výbuchům vzteku nebo naopak netečnosti a také nás okrádají o energii a klidný spánek. Oprostit se od negativ nám pomůže trávení času v přírodě, během kterého budeme například meditovat nebo se vědomě soustředit na zvuky a vůně přírody. Také bychom měli omezit všechny návykové látky, jako jsou cigarety, alkohol, káva a také všechny vymoženosti moderního stylu života jako neustálé držení smartphonu.

V duševní rovině se předjaří vnímá jako čas začátku a kreativity. Čerpejte energii tohoto ročního období a využijte ji ve svůj prospěch. Zamyslete se nad tím, jaké prostředí a informace podpoří vaši kreativitu a myšlení a vyhledávejte je.

Pokud se chcete dostatečně soustředit, neobejdete se bez klidného stavu mysli. Roztěkanost vás nenechá posunout se. Zklidnit se vám pomůže jóga, která uleví nejen fyzické schránce. Novým trendem se stává detox jóga, při níž se koncentrace přenáší především na rozpohybování břišních orgánů a podporu trávení. Také pomáhá vědomě zhluboka dýchat. Neboť hektická doba nás vede k rychlému a velmi povrchovému dýchání.

Právoplatnou součást jarní očisty a odlehčení představuje také meditace. Díky hlubokému dýchání do břicha se stimuluje prokrvování, trávení i imunitní systém. Během vědomého dýchání vnímejte rytmus svého těla a nevynucujte si nadechnutí, nechte jej přijít samo, až bude potřeba. Postupně se naučte soustředit myšlenky pouze na samotné dýchání, později budete moci této schopnosti využít k tak často vyhledávanému vyčištění hlavy od všech starostí.

Stejně jako všechno ostatní i zbavení těla nánosu všech zimních neduhů vyžaduje svůj čas. Soustřeďte se na to, co je pro vás důležité, oprostěte se od všeho, co nutně nepotřebujete, a dejte svému tělu a mysli prostor na vkročení do nového období.