Active Beauty
Jak vybrat opalovací krém

Jak vybrat opalovací krém

Už ve chvíli, kdy první sluneční paprsky definitivně odzvoní zimě a přivítají jaro, bychom se měli začít zajímat o sluneční ochranu. V nejlepším případě bychom měli používat přípravky s ochranným faktorem během celého roku. Avšak ruku na srdce, na to dbá málokdo z nás. Nyní však nastává nejvyšší čas začít svou pokožku chránit. UV záření působí pořád, i když se slunce schovává za mraky a nám se zdá, že prožíváme další z pošmourných dní, kdy si na sluneční ochranu ani nevzpomeneme.

Podle jakých kritérií si vybíráte opalovací přípravky? Většina lidí nejprve zkoumá výši ochranného faktoru, způsob nanášení a vůni. Svou roli však také hraje složení a ochranné filtry. Pokožku totiž můžeme chránit pomocí chemických, anebo minerálních filtrů.

Příroda, nebo chemie?

Většina konvenčních opalovacích přípravků chrání pokožku pomocí chemických filtrů. Ty se do ní vstřebávají, váží na sebe ultrafialové záření a přeměňují jej v neškodné tepelné záření. Alternativu k nim v přírodní kosmetice představují minerální filtry. Působí na bázi mikropigmentů, které se usazují na povrchu pokožky, kde vytváří jakousi bariéru, která jako zrcadlo odráží škodlivé záření. Jelikož mikropigmenty minerálních filtrů nepronikají do těla, mají mnohem lepší kožní snášenlivost a nezpůsobují časté alergické reakce. Kromě toho chrání tyto filtry pokožku okamžitě po nanesení.

Není bílá jako bílá

Přírodní přípravky na opalování sestávají z kombinace pečujících extraktů z rostlin, jako je protěž alpská, klanopraška čínská nebo smetanka lékařská, a minerálů, jako je oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. Nevýhodou těchto minerálů je, že na pokožce zanechávají bělavý film. Čím větší je velikost částeček a ochranný faktor, tím více světla odrážejí. Lidské oko si tyto odrazy vyhodnocuje jako bílou barvu kůže. Ačkoliv se tomuto bílému oblečku mnohdy bráníme, on se ve skutečnosti bije za naši zdravou pokožku.
V posledních letech viditelně stoupla kvalita i konzistence opalovacích prostředků na bázi minerálních filtrů. Kromě toho už i ony zvládnou ochránit pokožku i před ostrým sluncem a nabízejí produkty s ochranným faktorem 50.
Tak jako tak, klasická pravidla platí neustále. Po dovádění ve vodě se nezapomeňte znova namazat. I když produkt garantuje voděodolnost, nikdy neuškodí trošku mu pomoct. Nebraňte se vysokým ochranným faktorům a pobyt na přímém slunci omezte na minimum. Svůdné opalování sice zní lákavě, avšak vede od něj jen krátká cesta ke škodlivým následkům na pokožce.