Active Beauty
Micro Habits

Micro Habits

Spokojený život nevyžaduje ze dne na den kompletní obrat o 180 stupňů. I mikro změny dovedou bez vynaložení velké snahy dát věci do pohybu.

Sotva zaťuká nový rok na dveře, už se k nám opět nenápadně připlazí: novoroční předsevzetí. Každý rok tak rozehrajeme hru sami se sebou, i když někde vzadu v hlavě moc dobře víme, že skončí stejně jako vždy. Přesto se pokaždé první lednový den probouzíme s tím, že tentokrát už to opravdu vyjde. Tentokrát ano!

Často se totiž snažíme rozjet z nuly rovnou na sto. Gaučoví povaleči chtějí ze dne na den uběhnout půlmaraton, lenoši se odhodlají, že místo objednávání pizzy
si budou každý den připravovat čerstvé jídlo a všichni nepořádníci si myslí, že ode dneška nebude v jejich bytě jediné smítko.

Změna začíná malými úkoly, které můžeme snadno provádět každý den. Pokud něco často opakujeme, stane se to naším zvykem.

První dny, někdy dokonce týdny běží vše podle plánu, pak se postupně začne zatahovat a nejdéle po dvou měsících se vše opět ustálí ve starých kolejích, ve kterých dojedeme zase až k dalšímu Silvestru. Neboť jak ve své knize Atomic Habits píše autor James Clear, často jsme překvapení, že velký úspěch vždy vyžaduje velká opatření. Výsledky se nikdy nedostaví rychle, takže nakonec vždy sklouzneme ke staré rutině.

Raději si zvykněte na maličkosti

Předsevzetí často vycházejí z touhy po změně. Tento pojem v sobě nese poselství, že doteď se nám asi něco nedařilo úplně podle našich představ. A tak se na každý nový plán okamžitě naváže obava z neúspěchu, u nějž ale v žádném případě už nikdy nechceme skončit.

Ale kde tedy vzít sílu posunout se kupředu, aniž by nás ovládal strach z dalšího neúspěchu? Kouzelné slůvko zní: mikro změny. Zvyk, který je tak malý, že se zpočátku zdá až směšný, ale postupem času se ukáže, že je pro nás téměř nemožné se ho vzdát. Chcete začít více sportovat? Udělejte každý den jednu sklapovačku. Plánujete začít číst více knih? Přečtěte každý den před spaním jednu stránku. A kdo touží po vnitřní vyrovnanosti, měl by každý den věnovat jednu minutu hned po probuzení meditaci.

Síla těchto malých návyků spočívá v dlouhodobém efektu, který na nás mají. Mít disciplínu a každý den udělat danou věc a skutečnost, že plníme, co jsme si předsevzali, jsou malým úspěchem, který v nás vzbudí pozitivní naladění a zvedne sebevědomí.

Jak to funguje?

Nejlépe se vám podaří věci, které snadno začleníte do každodenních činností. Pět dřepů během čištění zubů se brzy stane rutinou. Nejde o samotnou podstatu dané činnosti, ale o cestu, na niž nás navede. V ideálním případě by si měl každý najít tři až pět takových mikro návyků a vytvořit si pro ně záznamový arch, na němž si každý den odškrtne splnění. I to nás totiž motivuje do dalších dní, protože vidíme, co už jsme zvládli.

Konfucius, čínský filozof

»Je lepší rozsvítit, byť jen malou svíčku, než proklínat temnotu.«

Nic se nezmění během noci

Tak jako vidinu velkého úspěchu v cíli musíme zmenšit na každodenní úspěch při vykonání jednoho úkolu, měli bychom zmírnit také nároky a očekávání. Žádné velké dílo nevzniklo ze dne na den, vše vyžaduje svůj čas. Zároveň si musíme uvědomit, že když jeden den porušíme pravidlo zdravé stravy, nestoupne nám automaticky rafička na váze. Čas od času polevit a vynechat je zkrátka přirozené. Nebezpečí nastává až ve chvíli, kdy začneme svůj malý zvyk odsouvat čím dál častěji. Hrozí totiž, že jednoho dne už si na něj ani nevzpomeneme.

A tak čím směšnější nebo nepatrnější se mohou drobné zvyky zprvu zdát, tím důležitější roli mají. Položí totiž základní stavební kámen pro hrad, kterým se můžete o dalším Silvestru pyšnit.

Micro Habits pro každý den

Pro tělo

Saháte hned po probuzení po telefonu, abyste zkontrolovali novinky na sociálních sítích? Chyba! Místo toho se raději zhluboka nadechněte, protáhněte si celé tělo a tento proces zopakujte alespoň třikrát. Nezapomeňte na úsměv!

Pro duši

Když přijdete po práci domů, na chvilku se poseďte a opět zhluboka dýchejte. Úklid nákupu i příprava večeře klidně chvilku počká. U postele mějte položený malý deník, do kterého si každý večer před spaním zapiště něco hezkého, co jste ten den prožili. Někdy je na to potřeba celá věta, jindy stačí jediné slovo.

V práci

Seznam povinností na daný den nebo týden vám pomůže zorientovat se ve všech nadcházejících úkolech. Každý vždy dokončený bod si odškrtněte, napijte se bylinkového čaje a pusťe se do dalšího.