Active Beauty
Jak správně postupovat při nachlazení

Jak správně postupovat při nachlazení

V boji proti rýmě a nachlazení děláme stále ty stejné chyby. Nejlepší prevencí proti nachlazení je posilování imunitního systému. Ale někdy nás viróza přepadne i přes sebelepší imunitu a svědomitou hygienu rukou. Když už nás rýma, kašel a bolest hlavy přece jen ochromí, máme částečně ve svých rukou, jak rychle se nachlazení dokážeme zbavit.

7 chyb, které děláme při nachlazení stále dokola

Zůstáváme ležet v posteli

Tělo nejlépe regeneruje během spánku. To souhlasí. Ale ti, kteří tráví v posteli celý den, často nejsou večer unavení, aby dokázali hluboce a kvalitně spát. Proto platí následující: Klidně spěte, ale poté raději vstaňte a během dne si dopřávejte pravidelné pauzy na pohovce, abyste neleželi celý den v posteli. Samozřejmě že pokud máte horečku, jste zesláblí a celkově se cítíte špatně, takže nedokážete vstát, klidně v posteli zůstaňte.

Nezůstávejte doma

Nejlépe se nachlazení zbavíte na čerstvém vzduchu. Protože nejen lehký pohyb a kyslík vám udělají dobře. Také čerstvý vzduch působí blahodárně. Obsah vlhkosti je ve venkovním vzduchu vyšší než u toho v interiéru. To udržuje sliznice zvlhčené, což jim prospívá a pomáhá lépe vyplavovat patogeny z těla. Teple se oblékněte a vydejte se na procházku, ačkoliv se na to ze začátku třeba vůbec necítíte. Uvidíte, že čerstvý vzduch vám prospěje.

Samozřejmě je důležité, abyste aktivitu přizpůsobili svému stavu. Nastavte si pomalé tempo, krátké vzdálenosti a malé přestávky.

Vytápění místnosti? Raději ne

Při nachlazení se často dostaví husí kůže a studené nohy. Toužíme po útulném teple, takže děláme fatální chybu: Pokud zapneme topení na maximum, extrémně se vysuší vzduch v místnosti. Již tak podrážděné sliznice tak dál vysychají, více bolí a poskytují dokonalou živnou půdu pro patogeny. Proto je lepší to s pokojovou teplotou nepřehánět (ideální je kolem 22 °C) a pohodu si zajistit pomocí teplého oblečení, lahví s teplou vodou a koupelí nohou.

Ještě jeden tip: Zvlhčovače vzduchu (nebo jednoduše miska s vodou umístěná na radiátor) zabraňují vysychání vzduchu v místnosti a nejenže vám pomohou se nachlazení zbavit, ale také mu předcházejí.

S nosním sprejem to nepřehánějte

Stříknout si do nosu a za chvilku moci opět volně dýchat. Nosní sprej je skutečným zázrakem, mnohé z nich obsahují pečující ingredience zabraňující vysychání a podráždění. S jeho aplikací se to však nesmí přehánět. V ideálním případě by se sprej pro uvolnění nosu neměl používat déle než tři až čtyři dny po sobě. Jinak by sliznice mohly silně vyschnout, být opět oslabenější a také snáze otékat.

Malý tip: Sprej s mořskou solí lze používat nejen při nachlazení, ale také čas od času pro péči o sliznice a podporu jejich odolnosti.

Citron v horkém čaji vám nepomůže

Citrony obsahují hodně vitamínu C, který pomáhá obranyschopnosti těla. Ale co mnozí nevědí: Vitamín C není tepelně stabilní. V kombinaci s vroucí vodou ztrácí svůj účinek. Citronovou šťávu proto vždy smíchejte s vlažnou vodou nebo vlažným čajem. Tuto vitamínovou bombu popíjejte několikrát denně. Tělo totiž nemůže vitamín C ukládat a přebytečné množství jednoduše vyloučí.

Koupel proti nachlazení nesmí být horká

Koupele proti nachlazení uvolňují díky éterickým olejům nos, uvolňují svaly a zahřívají tělo, což je dobré. Avšak jen do chvíle, kdy si napustíte příliš teplou vodu. Klidně si koupel dopřejte, ale ne horkou. Teplo zatíží oběhový systém natolik, že se po koupeli budete cítit slabí, mohou se dostavit i závratě. A ve vodě byste neměli zůstat déle než 15 až 20 minut, zvláště pokud jste nachlazení.

Sauna působí preventivně, ale nachlazení vás nezbaví

Pro saunu platí to samé jako pro horkou koupel: Teplo zatíží oběhový systém, přitom by mělo tělo celou svoji sílu použít na boj proti virům. Ty se v horku navíc šíří rychleji. Sauna vám nepomůže zbavit se nachlazení, ale může mu předcházet. Změna mezi horkem v sauně a následným ochlazením zlepšuje termoregulaci, sliznice se lépe prokrvují, čímž se do nich dostane více imunitních buněk.