Active Beauty
Fit z pohodlí domova

Fit z pohodlí domova

Chcete zlepšit svou fyzickou kondici, ale nemůžete dojíždět do fitness centra? Pusťte se do cvičení v domácím prostředí.

Jak dobře víme, pohyb hraje pro zdravé tělo zásadní roli a přináší důležitou kompenzaci k pracovnímu dni. Pokud se nemůžeme zúčastnit hromadného cvičení ve fitness centrech, musíme hledat jinou, pro nás vhodnější alternativu. Těžko najdete něco lepšího, než zůstat doma a přitom absolvovat plnohodnotný trénink.

V domácím prostředí pro sebe totiž máme dostatek prostoru, nikdo po nás nepokukuje, pauzu si dáváme podle vlastní potřeby. Navíc nemusíme zvedat žádné zátěže a vystačíme si pouze s vahou vlastního těla. Učíme se mu tak zároveň lépe porozumět, jelikož v průběhu takového cvičení věnujeme pozornost pouze sami sobě.

Tip: Jste začátečníci a nevíte si úplně rady? Najděte si internetu videa, která vám ukáží správné provádění jednotlivých cviků v pohodlí domova.

Jak se nejlépe motivovat?

Jednoznačnou výhodou domácího cvičení je fakt, že ho lze provozovat kdykoli. Na druhou stranu však tato volnost často vede k tomu, že v nás při pohledu na pohovku převáží pohodlnost a trénink odsuneme na neurčito. Abychom přelstili svého vnitřního lenocha a podpořili motivaci, doporučují odborníci zapsat si trénink do diáře jako pravidelnou činnost. Podobně, jako to děláme s jinými důležitými termíny a schůzkami.

Cvičení v pohodlí domova má i další plusy. Můžeme při něm poslouchat svoji oblíbenou hudbu, kterou si pustíme nahlas, aniž by nám překážela sluchátka v uších. Pokud se nám navíc podaří zapojit do tréninků i rodinu, máme napůl vyhráno. Při cvičení ve dvojici nebo ve skupině se můžeme vzájemně podporovat a pomáhat si udržet potřebnou morálku a vytrvalost.

Jaké vybavení budu potřebovat?

Základní vybavení je vcelku zanedbatelné. Stačí pohodlné sportovní oblečení z prodyšného materiálu, boty a podložka na cvičení. Využít můžete i klasickou podložku na jógu. Fitness podložky však bývají o něco silnější a odolnější, proto se lépe hodí pro trénink v obuvi a provádění určitých druhů cviků – například na posílení břišního svalstva.

Postupně můžete přidávat další klasické pomůcky. Časem určitě zjistíte, že činky se drží mnohem lépe než láhve vody a usnadňují tak trénink. Thera-Band neboli posilovací guma představuje univerzální cvičební pomůcku, která skýtá bezpočet možností k procvičení celého těla. Pro potřebnou relaxaci po náročném tréninku se vyplatí pořídit si masážní válec. Díky němu se svaly i vazy lépe prokrvují a regenerují. Předcházíte tak nepříjemnému namožení svalů a svalové horečce.

Jak najdu nejvhodnější trénink?

Abyste se neztratili v záplavě videí na YouTube, DVD, aplikací pro mobilní telefony a knížek k tomuto tématu, promyslete si předem, jaký je váš cíl a jaký typ cvičení vlastně hledáte. Kolik času chcete cvičení věnovat? Mělo by být raději dynamické nebo posilovací? Zajímá-li vás spíše krátký intenzivní trénink, hledejte klíčová slova jako Tabata nebo HiTT-Training. Pokud si chcete zacvičit i pro zábavu, vyzkoušejte například videa s tanečními prvky. Co takhle zumba? Jestliže se chcete naučit po náročném pracovním dni relaxovat, dobře se protáhnout a zlepšit držení těla nemůžete šlápnout vedle, zvolíte-li lekce jógy nebo pilates.

Čeho se mám vyvarovat?

Doma trénujete sami, což může svádět k tomu, že začnete cvičení provádět ledabyle. Nikdo vás totiž nesleduje a neopravuje. Pro udržení té správné motivace je nutné si uvědomit, že právě vy jste těmi nejlepšími pozorovateli a trenéry. Pokud půjdete do cvičení naplno, budete se poctivě soustředit na jednotlivé cviky a jejich správné provedení, budete se brzy moci radovat z viditelných úspěchů. Důležitou součástí cvičení, kterou byste neměli opomínat, je rozehřátí před cvičením a protažení po jeho ukončení.

BUCH TIPP Tip na knihu

V knize Posilování s vlastním tělem představuje Helena Jarkovská společně s dcerou Markétou ucelený soubor cvičebních jednotek. Přináší téměř 500 cviků, které jsou demonstrovány na názorných fotografiích. Vydalo nakladatelství Grada.

Na co si dát pozor při stravování?

Po tréninku tělo volá nejen po osvěžující sprše, ale také po doplnění energie. Pro růst svalstva a posílení pohybového aparátu dbejte na dostatečný přísun aminokyselin, vitamínů a minerálů. Nejvhodnější je pestrá strava skládající se z kvalitních surovin, pokud možno regionální a sezónní produkce. Sacharidy z celozrnných produktů, čerstvé ovoce a zelenina, kvalitní bílkoviny, prospěšné tuky z ořechů, avokáda či rostlinných olejů doplní ztracenou energii.

Po zakončení cvičení si tak můžete vychutnat zaslouženou svačinku klidně i na pohovce. A to s čistým svědomím a dobrým pocitem, že se o své tělo správně staráte.

Inspirace pro domácí trénink:

YouTube

  • Yoga With Adriene: Přes 350 videí pro začátečníky i pokročilé, pro ty, kteří chtějí cvičením jen relaxovat, i pro ty, kteří touží shodit pár kilogramů.
  • POPSUGAR Fitness: Přes 1.000 videí obsahuje velmi široké spektrum cvičebních jednotek – od tanečních prvků až po posilování svalstva.

Aplikace pro mobilní telefony

  • Freeletics Bodyweight: V aplikaci naleznete přes 900 variací cviků v trvání od 5 do 30 minut, všechny s posilováním pomocí vlastní váhy.
  • 30denní program cvičení: Každý den, po dobu jednoho měsíce, v pohodlí domova. Aplikace navržená profesionálem vám pomůže zlepšit kondici i zhubnout.

Ideální playlist ke cvičení: