Active Beauty
Cítíte to? Takhle voní zima

Cítíte to? Takhle voní zima

Zatímco v létě hledáme především lehké a svěží vůně, v chladných dnech naopak naše čichové buňky ocení i těžší, kořeněné parfémové kreace. Protože i když venku převládá mráz a pošmourno, dokáže nás správně zvolená vůně vnitřně zahřát a zlepšit nám náladu. Kteří aktéři ovládnou podzimní a zimní měsíce?

Dřevité & zemité vůně

Pačuli

V 19. století obklopovalo pačuli zejména tanečnice, herečky a ženy lehčích mravů. Své vábivě svůdné volání si tento rostlinný olej zachoval dodnes.

Santalové dřevo

Smyslná vůně santalového dřeva zastupuje lásku a náklonnost. Tento drahocenný olej se získává ze santalovníků, které musí na východoindických ostrovech zrát minimálně 25 let.

Vetiver

Olej z kořene vetiveru používali lidé do vonných produktů již před mnoha lety v antice. Tato těžká dřevitá vůně se sladkotrpkým nádechem se pyšní vynikající výdrží.

Myrha

Pryskyřice a olej z myrhy vydávají teplou, balzamickou sladkou vůni, která se hojně využívá zejména v orientálních parfémech.

Živočišné vůně

Ambra

Sladká ambra se někdy označuje jako dar moře. Tato látka produkovaná vorvani pluje po otevřeném moři ve velkých hroudách. V parfémovém odvětví se ale dnes častěji využívá syntetická varianta této látky.

Kůže

Kůže patří k nejstarším vonným látkám, které se používají při výrobě parfémů. Tento trpký tón tvoří součást mnoha pánských parfémů, ale pořádnou sílu umí dodat i dámským vůním.

Med

Med se díky svým pečujícím vlastnostem stal již právoplatnou součástí a velmi oblíbenou surovinou při výrobě kosmetiky. Výjimkou nejsou ani parfémy. Tuhle teplou, svůdnou vůni můžete v ulicích cítit zejména v chladných dnech.

Pižmo

Tato složka se již dávno nezískává ze žláz kabara pižmového, ale vyrábí se naštěstí uměle. Jeho erotický účinek při tom však absolutně neutrpěl.

Kořeněné & ovocné vůně

Vanilka

Jemné aroma vanilky v nás probouzí pocit bezpečí i vzpomínky z dětství. Není divu, že patří k nejoblíbenějším parfémovým složkám, které muži upřednostňují u svých partnerek.

Pomeranč

Éterický pomerančový olej se lisuje ze slupek plodů uzrálých na slunci. S touto svěží, radostnou vůní se vždy šíří dobrá nálada, jako by s sebou přinášela slunce a světlo.

Skořice

Oleji ze skořicovníku jsou připisovány afrodiziakální účinky. Vůně skořice je intenzivní, hřejivá a silná a skvěle okoření podzimní i zimní dny.

Fazole tonka

Fazole z jihoamerického stromu se využívá zejména ke zjemnění sladkých pokrmů. Parfémům tonka dodává lákavou gurmánskou nótu.