Active Beauty
Cestování – Kapverdy

Cestování – Kapverdy

Cítíte se vyčerpaní? Zima vám už leze krkem? Potřebovali byste načerpat novou energii? Na Kapverdských ostrovech, ležících západně od africké pevniny, svítí slunce až 350 dní v roce. A slovo „stres“ tu znají jen z vyprávění. Vydejte se na cestu – alespoň ve svých představách.

Občas bychom se nejraději jako mávnutím kouzelného proutku přenesli na nějaké neznámé místo. Daleko od domova a kolotoče všedního dne. Již při pouhém pomyšlení na zemi vzdálenou tisíce kilometrů pocítíme lehké vzrušení a začneme toužit po klidu a odpočinku, exotice i nových zážitcích. Představujeme si, jak noříme nohy do jemného písku, koupeme se v křišťálově čisté vodě a hodiny se procházíme bujnou tropickou přírodou…

Takovým vysněným místem mohou být i ve skutečnosti právě Kapverdy. Na mapě je snadno přehlédnete, z Evropy jsou však vzdálené jen několik hodin letu. Celkem patnáct ostrovů, z toho devět obydlených, leží v Atlantském oceánu 570 kilometrů západně od afrického pobřeží, jižně od španělských Kanárských ostrovů.

Kapverdy nazývané také ostrovy zeleného mysu zůstávaly dlouhou dobu neobydlené. Teprve v 15. století byly objeveny portugalskými mořeplavci. Pestrá směs evropských i afrických vlivů vede k pohodové a přátelské atmosféře. Pokud sem zavítá životem uštvaný turista, místní obyvatelé, ze kterých čiší radost ze života, ho přivítají tak srdečně, že z něj veškerý stres okamžitě spadne. „No stress!“ by ostatně mohlo být mottem celého souostroví. Život zde plyne svým vlastním, nerušeným tempem.

Jediný náznak shonu zažijete na ostrově Sal, když připlouvají rybáři s čerstvými úlovky. Místní kuchyně je vyhlášená rybími pochoutkami a mořskými plody. Právě zde máte ideální příležitost ochutnat langusty. V přístavním městečku Santa Maria se na dřevěném molu nabízí čerstvé makrely, tuňáci, parmy a další, mnohdy neznámé druhy. Muži na zemi ryby čistí, ženy sedící na kulatých stoličkách mají na starost jejich prodej.

Ve znamení rovnoprávnosti

Kapverdy celkově vůbec nezaostávají v otázce emancipace něžného pohlaví. Ženy působí sebevědomě, mladé dívky často nosí džíny a krátké vlasy. Samozřejmostí jsou ženy ve vedoucích pozicích v soukromém i státním sektoru, dokonce i na ministerských postech. V posledních volbách stačilo málo a Kapverdy se mohly pyšnit premiérkou. Na rozdíl od mnoha jiných afrických zemí jsou Kapverdy známé i svým liberálním postojem k homosexuálům. Jejich práva jsou dokonce od roku 2014 ukotvena v zákoně.

Ochrana zvířat a životního prostředí

Mezinárodní aliance Ethic Traveler oceňuje nejen přístup Kapverd v sociálních oblastech, ale také jejich postoj v ekologických otázkách. Dodávky elektrické energie na ostrov bývají problematické. Přesto, nebo možná právě proto, jsou podporovány obnovitelné zdroje energie. Do roku 2020 by měla energie z větrných a slunečních elektráren pokrýt polovinu celkové spotřeby energie. Kvůli úspoře pitné vody, která je zde nedostatkovým zbožím, využívá mnoho hotelů ve sprchách odsolenou mořskou vodu.

Na Kapverdách se nachází jedna z největších populací ohroženého druhu mořských želv, karety obecné, které jsou zde od roku 2002 zákonem chráněné. Celá řada ekologických organizací a projektů se snaží zachovat pláže v takové čistotě, aby zde želvy mohly bez obav klást vejce a zároveň je chránit před predátory a nájezdy pytláků.

Na Kapverdách na vás čeká sluneční záře, křišťálově čisté moře a pestrá mozaika barev, chutí a zážitků.

Skrytý ráj

Vysoký počet slunečných dní, stabilní politická situace a dostupná vzdálenost z Evropy nepatří k jediným důvodům, proč navštívit Kapverdy. Velkým lákadlem je i místní rozmanitost. Každý z ostrovů představuje jedinečný klenot. Sal, Boa Vista a malý ostrůvek Maio jsou spíše ploché, suché a lemované kilometry kouzelných písečných pláží. Mnoho zálivů zůstává stále nedotčených, jinde však vyrůstají hotelové komplexy jako houby po dešti.

Pokud vás nelákají cesty za památkami a kulturou, budete se na těchto třech ostrovech cítit jako v ráji. Na ostrově Sal si užijete koupání nejen v křišťálově čistém moři, ale i v lávových jezírkách v oblasti Buracona. V Shark Bay se zase můžete setkat se žraloky citronovými.

Přírodní bohatství

Protiklad ke zmiňovaným plochým ostrovům tvoří horské ostrůvky plné bujné vegetace, jako je Santo Antao, Brava nebo Fogo s téměř 3.000 metrů vysokým vrcholem Pico de Fogo. Ostrov Sao Nicolau, kde se kromě strmých skal tyčí do výše i banánovníky, papája nebo kukuřice, je tajným tipem pro milovníky pěší turistiky. Cestovateli však dosud nebyl příliš objeven, proto tu nenajdete ani mnoho možností ubytování. O to víc si zde však vychutnáte tradiční kuchyni, jako je například cachupa, směs kukuřice, fazolí, masa a ryb.

Hlavní město ostrova Ribera Brava představuje optimální výchozí bod, odkud vedou turistické trasy do výše položeného městečka Cachaca. Cestu lemují palmy, kolem pobíhají usměvavé děti a volně zde rostou také ohromné dračince. V přírodním parku Monte Gordo se nachází celosvětově nejzachovalejší vegetace těchto fascinujících stromů.

Největší ostrov Santiago nabízí ode všeho trochu, zatímco ostrov Sao Vicente je tepajícím kulturním srdcem celého souostroví. Živá hudba, nádherná příroda, možnosti koupání i výletů. Každý si zde přijde na své. Mezi ostrovy však existuje jen sporadické lodní a letecké spojení. Proto je ideální naplánovat si na dovolenou pobyt pouze na jednom, maximálně dvou ostrovech. Koneckonců, nejde o to, vidět toho v nejkratším čase co možná nejvíc, ale skutečně si navštívené místo vychutnat. Zároveň tak budete mít o důvod navíc, vypravit se na Kapverdy znovu.

Zaposlouchejte se do melodií z Kapverd