Active Beauty
Trvanlivost kosmetiky: Skladovat nebo vyhodit?
Text: Nina Horcher, Paula Rausch

Všechno čerstvé?

Trvanlivost kosmetiky: Skladovat nebo vyhodit?

Vzorek krému z časopisu či parfém k narozeninám: Časem se naše poličky v koupelně zaplnily a my už nevíme, co bylo dřív. Je nejvyšší čas na úklid, protože i trvanlivost kosmetiky je omezená. Datum expirace je spíše orientační. Řešením je produkt protřepat, přivonět si a zkontrolovat konzistenci.

Podle data spotřeby & pocitu: Jak rozpoznat dobu použitelnosti kosmetiky

Svědí vás kůže? Objevujete stále více pupínků a zarudnutí? Nejdřív vás napadne, že jde asi o nesnášenlivost, ale možná je to něco úplně jiného: Trvanlivost make-upu a dalších výrobků je totiž omezená. Jak dlouho lze kosmetické přípravky používat, jak je nejlépe skladovat a jak poznat, kdy je čas se s nimi rozloučit, závisí na typu výrobku. Máme pro vás seznam nejčastěji používaných kosmetických přípravků.

1. Pleťový krém a tělové mléko

U otevřených krémů si poměrně rychle všimnete, že už nejsou použitelné. Kromě uvedené doby trvanlivosti (obvykle dvanáct měsíců) od otevření (vzadu na obalu je uvedena malá otevřená nádobka s počtem měsíců) se můžeme spolehnout na své smysly. Čich, zrak, hmat. Je na výrobku něco divného nebo se změnila vůně? Pak je lepší ho už nepoužívat.
Co se týče trvanlivosti kosmetiky, je třeba vzít také v úvahu, že pokud ve skříňce naleznete neotevřené tuby krémů, možná si ještě zaslouží šanci. A to i v případě, že se výrobek již usadil, tj. je na něm tekutina. Je to způsobeno použitými emulgátory, jedná se o běžný proces například v přírodní kosmetice s esenciálními oleji a jílem. Pokud však již nelze krém spojit do jednotné konzistence protřepáním, je čas se s ním rozloučit. Přírodní kosmetika se kvůli svým složkám obecně rychleji kazí.

2. Opalovací krém

Každý rok na začátku léta vyvstává otázka: Můžu stále ještě používat opalovací krém z minulého roku? S otevřeným opalovacím krémem z minulé sezóny raději nepočítejte. Vzhledem k tomu, že jste výrobek obvykle rok nepoužívali, raději se pojistěte a investujte do nového opalovacího krému.
A neotevřený opalovací krém? Podle společnosti AGES mohou být neotevřené výrobky skladované déle než 30 měsíců, pokud je u nich uvedena taková doba použitelnosti. Ale jen za předpokladu, že si pamatujete, kdy jste krém koupili. Tip: Nalepte na produkt štítek s datem otevření.

3. Make-up a korektor

Pro tekutý make-up nebo korektor platí totéž, co pro krém na obličej. Zda jsou ještě použitelné, můžete nejlépe posoudit sami. Pokud divně zapáchají nebo se změnila jejich konzistence, raději se jich zbavte. Mimochodem, skutečnost, že se trvanlivost kosmetiky po otevření zhoršuje, souvisí s bakteriemi a zárodky, které mohou proniknout vzduchem nebo prsty během aplikace. Proto se při nanášení make-upu ujistěte, že nepřicházíte do přímého kontaktu s pokožkou (např. pipetu nejprve kápněte do dlaní a následně naneste emulzi na obličej). Dalším důvodem kratší trvanlivosti kosmetiky je nesprávné skladování. Zejména produkty na tekuté bázi by měly být skladovány na chladném místě (klidně v ledničce) a chráněny před slunečním zářením.

4. Řasenka

Zvláště opatrní byste měli být u přípravků, které se používají na oči nebo sliznice, protože může dojít k jejich zánětu. Totéž platí i pro oční krémy. Řasenku nepumpujte dovnitř a ven, protože tím se do obalu dostane vzduch, což může mít negativní dopad na dobu použitelnosti, která je tři až šest měsíců. Ze stejného důvodu se po použití ujistěte, že jste víko pevně zašroubovali. Pokud si nejste jistí, je lepší starý otevřený výrobek nepoužívat. Prošlý výrobek poznáte především podle suché, drobivé konzistence a někdy i podle zvláštního zápachu.

5. Pudr

„Ten pudr mám v kabelce pro případ nouze... Ale stejně vydrží věčně!“ To si asi někdy pomyslela většina z nás. A je na tom něco pravdy. Podle společnosti Stiftung Warentest může být trvanlivost suché pudrové kosmetiky, jako je pudr, tvářenka nebo oční stíny, v uzavřeném stavu až dva roky. Pokud jsou výrobky otevřené, záleží na způsobu jejich skladování. Například v koupelně by mohl pudr, který necháte otevřený, vlivem vlhkých par začít plesnivět. V takovém případě se nesmí výrobek v žádném případě používat, protože může dojít k podráždění, v nejhorším případě i k podpoře rakoviny kůže. Proto suché kosmetické přípravky vždy pevně uzavřete a uložte je do kosmetického sáčku. Naopak teplo a sucho na výrobky nemají vliv.

6. Rtěnka a lesk na rty

Na tomto místě je třeba rozlišovat mezi rtěnkou a leskem na rty. Podle Stiftung Warentest vydrží rtěnka také přibližně dva roky. Kromě toho si obvykle velmi rychle všimnete, kdy byste výrobek již neměli používat. Pokud je rtěnka cítit žluknutím nebo se barva na rtech rozpadá, patří produkt do koše. Lesk na rty má naopak kratší trvanlivost kvůli svému mastnému složení. Měl by se proto používat pouze jeden rok.
Z hlediska skladování lze v tomto případě také optimálně podpořit trvanlivost kosmetiky. Produkty na rty mají nejdelší trvanlivost při pokojové teplotě. Do lednice je raději nedávejte, protože se vlivem trvalého chladu mohou začít drolit a tím ztratit i barvu.

7. Houbičky a štětce

Samozřejmě, že data spotřeby se na tyto výrobky nevztahují, ale i tak je třeba brát je v úvahu. Štětce a houbičky na make-up se také uchovávají na suchých místech. Kromě toho je nezbytné pravidelné čištění (u houbiček by se mělo provádět po každém použití). Pokud štětce myjete, je nejlepší nechat je poté uschnout na rovné skleněné nebo keramické desce, aby ležely ve vodorovné poloze a ve štětinách se nehromadilo příliš mnoho vlhkosti.
Navzdory pečlivému čištění se houbičky bohužel mohou rychle stát líhní bakterií. Proto by se měly vyměňovat nejpozději každé tři měsíce. Pokud jsou používány příliš dlouho nebo nejsou správně čištěny, mohou se ze štětců a houbiček přenášet bakterie na odličovací přípravky, které je často předčasně znehodnotí.

8. Lak na nehty

Skvělou vlastností laku na nehty je, že se díky svému chemickému složení nemůže zkazit. Může se však stát, že zaschne nebo se jednotlivé vrstvy usadí. Pokud je váš lak na nehty při nanášení příliš suchý, lepkavý nebo dokonce žilnatý, existuje několik vychytávek, které vám pomohou. Buď přidejte do laku kapku odlakovače, aby byl opět hladký, nebo ho dejte na několik minut do mrazáku.
Pokud jste lak na nehty dlouho nepoužili a zjistili jste, že se v horní části lahvičky usadila průhledná vrstva, stačí s ní zatřepat, dokud se vše opět nespojí.

9. Vůně

Vysoký obsah alkoholu přispívá k delší trvanlivosti kosmetiky. Vůně skladované na tmavém a chladném místě lze proto používat po dobu tří let. Neexistuje žádné obecné datum expirace. Pokud se změní barva, vůně nebo se konzistence stane mastnou, měli byste se s ní rozloučit. Ale ani vůně nepatří do ledničky. Vhodným místem pro jejich uložení jsou proto krabice nebo skříňky, ve kterých jsou jen zřídka vystaveny přímému slunečnímu záření.
Ne vždy je tak zřejmé, že jsou vůně „vyvoněné“, ale může se také stát, že pouze ztratí intenzitu. Pozitivní je, že ani taková vůně nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Nebudete ji však chtít znovu používat, proto se vyplatí pečlivé skladování. Není také rozumné vlastnit příliš mnoho vůní najednou, protože je pravděpodobně nestihnete spotřebovat.