Active Beauty
Velký průvodce make-upy: Co všechno byste měli vědět

Velký průvodce make-upy: Co všechno byste měli vědět

Každý, kdo hledá ideální základ pro sjednocení své pleti, se orientuje především podle odstínu, struktury nebo schopnosti krytí. Podle toho, kolik nerovností a začervenání potřebuje zakrýt, aby vyčaroval dokonale sjednocenou pleť bez pórů. Make-up musí vyhovovat především typu pleti, jelikož smíšená, mastná a suchá pleť má odlišné potřeby.

Jak se všech BB krémech, tónovacích krémech a make-upech vyznat? Pomůžeme vám se v nich zorientovat a prozradíme vám, které produkty pomohou jakému typu pleti dosáhnout dokonalého vzhledu.

Správný základ pro každý typ pleti

Zkoušet a hledat tak dlouho, dokud konečně neobjevíte ten pravý make-up? To je zábava pouze pro normální, bezproblémovou pleť. Pokud je naopak mastná, suchá nebo náchylná k nečistotám, může být výsledek nekonečného hledání frustrující. Avšak díky našemu průvodci konečně zjistíte, co hledáte.

Make-up pro suchou pleť

BB krémy: V nejlepším případě se krémový základ o suchou pleť postará a dodá jí hydrataci. Pokud tomu tak není, vstupují do hry BB krémy. Ty jsou obvykle bohatší než CC krémy, takže je můžeme chápat jako tónovací hydratační péči s trochu větší krycí schopností. Pokud potřebujete skrýt opravdu hodně nedokonalostí, můžete použít BB krém jako podklad a na něj aplikovat make-up.

Tónovací krém: U suché pleti patří především jedno pravidlo: Vyhýbejte se pudrovým produktům, protože ty suché partie pleti ještě více zvýrazní, místo aby je zakryly. Tónovací krém proto oceníte i v zimě, jelikož zakryje podráždění a zarudnutí pokožky, aniž by ji ještě více vysušil.

Make-up pro mastnou nebo smíšenou pleť

Make-up bez olejů: Na začátku je vše v pořádku, ale na konci dne vám make-up doslova stéká z tváře? Ti, kteří mají mastnou pleť, by měli vybírat z make-upů bez oleje, aby nedodali pleti ještě více mazu. Kvůli oleji se make-up nejen leskne, ale také může ucpávat póry a způsobit nedokonalosti. Proto sáhněte raději po složení bez oleje, které póry tolik neucpává.

Pudrový make-up: Matující make-up v pudrové formě, takzvaný kompaktní, většinou představuje dobré řešení pro mastnou nebo smíšenou pleť. Zakrývá zarudnutí smíšené pleti a rychle zmatní mastné partie, jako je T-zóna.

Make-up pro pleť citlivou a s nečistotami

CC krém: CC znamená Colour nebo Complexion Correction (korekce barvy nebo pleti) a již to prozrazuje, proč jsou CC krémy vhodné pro pleť s nečistotami. Jsou lehčí než make-up, ale zarudnutí a pupínky zakryjí lépe než BB krém, a proto se hodí pro citlivou pleť více.

Neparfemovaný make-up: Kdo má pleť s tendencí k nečistotám a podrážděním, obvykle chce tyto nedokonalosti zakrýt. To skvěle zvládne krémový make-up, který mívá velmi dobré krytí. Líčení by však nemělo ucpávat póry, jelikož to pak podporuje vznik černých teček a pupínků. Proto věnujte pozornost složení a volte make-up bez parfemace.

Make-up pro normální pleť

Tekutý make-up: Normální pleť bývá většinou v rovnováze a jen občas se potýká s malými nedokonalostmi. Proto pro tento typ pleti stačí tekutý make-up s lehkým krytím. Jestliže upřednostňujete přirozený vzhled, můžete použít také tónovací denní krém a tekutý make-up aplikovat pouze na vybrané partie.

Správné nanášení make-upu: Se štětcem, nebo bez?

Nakolik rozdílné jsou složení a konzistence make-upů, tak se liší také možnosti, jak je nanášet. Podle typu make-upu zpravidla záleží hlavně na tom, co používáte nejraději. Hlavně nezapomeňte kosmetické pomůcky pravidelně čistit!

Pomocí prstů: Tekutý nebo krémový make-up můžete nanášet pomocí prstů. Ideálně začněte na nose a konečky prstů rozmažte make-up směrem ven.

Pomocí štětce: Kromě pudru lze pomocí speciálního většího štětce aplikovat také tekutý make-up. I zde platí, že byste měli postupovat krouživými pohyby směrem ven. Nezapomeňte štětec pravidelně čistit.

Pomocí houbičky: Také beauty blender ve tvaru vajíčka se hodí pro aplikaci tekutého make-upu. Na obličej rozprostřete pár kapek make-upu a pomocí kulaté hrany houbičky ho jemně vtlačte a rozmístěte po celé tváři. Špičatá strana se hodí také pro přesnější aplikaci v určitých partiích, například kolem nosu.

Orientační pomocník pro výběr správného odstínu

Existuje spousta různých barevných odstínů, ale jen některé vám budou lichotit. Chcete-li zjistit, které to jsou, raději byste měli odstín před zakoupením make-upu otestovat na okraji čelisti. Tam hned uvidíte, zda odstín umožňuje plynulý přechod z obličeje na krk. Tip: Pokud si nejste jistí, je lepší použít mírně tmavší odstín, protože na příliš jasném světle působí pleť ještě bledějším dojmem.