Active Beauty
Odstranění pupínků? Face mapping prozradí, proč vznikají

Odstranění pupínků? Face mapping prozradí, proč vznikají

Jsou otravné a nikdo s nimi nechce mít nic společného. Přesto bychom se na ně měli podívat blíže, než pupínky a další nečistoty na pleti odstraníme. Protože to, kde se na obličeji objeví, prozradí hodně o našem těle. Ne, nejde o žádný bláznivý trend z TikToku: Face mappingu bychom měli věnovat větší pozornost všichni. Protože krása vychází zevnitř a kdo dokáže ve své tváři číst jako v mapě, naučí se posoudit, co mohlo vyvolat černé tečky nebo červené pupínky. Díky tomu jim pak může ještě účinněji předcházet.

Face mapping je metoda vycházející z přístupu tradiční čínské medicíny. Tvář se rozdělí do několika zón, z nichž každá představuje konkrétní orgán nebo oblast těla. Pupínky na nose? Možná značí problémy se srdcem. Ale jednotlivé nedokonalosti nemusí vždy souviset přímo s některým z orgánů. Nejčastějším důvodem špatné pleti stále zůstává nevyvážená strava.

Pokud se však na určitém místě opakovaně objevují nečistoty, jako jsou tmavé flíčky nebo zarudnutí, stojí kromě důkladného čištění pleti také za zvážení prozkoumání jejich příčin.

Hned na začátek: Jak správně odstranit černé tečky

Sice nejsou tak nápadné jako červené pupínky, ale minimálně tak otravné ano: černé tečky. Sami doma bychom si je neměli vymačkávat, protože přílišným tlakem dosáhneme jen zbytečně dalšího podráždění pleti. Proto je vždy lepší nechat odstranění na profesionálovi v kosmetickém studiu. Předcházet vzniku těchto nečistot můžete pravidelným čištěním pleti a peelingem vhodným pro daný typ. Nadměrná tvorba kožního mazu, která spouští proces ucpávání pórů, se dá ale bohužel zastavit jen částečně.

Face mapping: Co vězí za nečistotami pleti

Na nose: Oblast nosu zastupuje podle TCM naše srdce a v další řadě krevní tlak. Nadměrná konzumace kyselinotvorných potravin, jako je sůl, káva, maso a alkohol, může způsobit vznik nečistot a zarudnutí pleti.

V okolí úst a na bradě: Tato oblast odráží naši hormonální rovnováhu. Pokud dochází k výkyvům, například během periody, stimulují se mazové žlázy a ženám se na pleti objeví pupínky. Podle TCM mohou být nečistoty v této oblasti také důsledkem nevyvážené stravy, protože i hladina cukru v krvi ovlivňuje hormonální rovnováhu.

Na čele: Pokud je náš zažívací nebo detoxikační systém zatížený – tedy žluč, játra a močový měchýř – může se to projevit pupínky na čele. Důvodem však může být také užívání léků, nevyvážená strava nebo potravinová intolerance.

Na tvářích: Tato oblast znamená podle TCM dýchací orgány, zejména plíce. Kromě vnějších bakteriálních vlivů (například kvůli přikládání telefonu) může hrát roli také kouření a znečištěné ovzduší.