Active Beauty
5 nových hvězd anti-agingu
Text: Margit Hiebl, Eva Pohn

Účinné látky

5 nových hvězd anti-agingu

Diskuze o dalších a dalších účinných látkách se neustále opakují a každý rok se objevují nové. My vám tentokrát představíme svých pět nejoblíbenějších účinných látek, které opravdu pomáhají v boji proti stárnutí.

Probiotika

Známe je spíše z jogurtových nápojů, ale mají co dočinění i s kosmetikou proti stárnutí. Vyživují kožní flóru, podporují množení dobrých bakterií a funkci přirozené ochrany pokožky. Díky svým protizánětlivým vlastnostem také zmírňují akutní kožní problémy. Bakterie mléčného kvašení navíc pozitivně ovlivňují hodnotu pH pokožky, která se v průběhu let mění a vede k odbourávání kolagenu.


Niacinamid

Nové výzkumy ukazují, že niacinamid, derivát vitamínu B3, je skutečným odborníkem. Má antioxidační vlastnosti, chrání pokožku před volnými radikály a pomáhá zlepšovat její bariéru, takže ukládá vlhkost. Zklidňuje, pomáhá zjemnit rozšířené póry a má antibakteriální účinky, proto se doporučuje na problematickou pleť s nečistotami. Vyšší koncentrace (od 5 %) dokonce zmírňují hyperpigmentaci.

Retinol

Jen málokterá účinná látka je tak dobře prozkoumaná a její účinky jsou natolik prokázané studiemi, jako je tomu u retinolu (vitamín A). Tento stimulátor syntézy kolagenu v pokožce stimuluje dělení a obnovu buněk a redukuje pigmentové skvrny. Deriváty vitamínu A jsou v péči o pleť poněkud šetrnější a pleť je lépe snáší než čistý retinol. Nově se jedná například o fytoretinoly, které stejně jako originál zajišťují sjednocenou a pevnou pleť a pokožka je velice dobře snáší.


Věděli jste, že…?

Vzhledem ke svému exfoliačnímu účinku může retinol zpočátku způsobovat pnutí, zarudnutí a olupování, zejména u citlivé pleti. Proto je potřeba pleť na přípravky s retinolem zvykat pomalu a zpočátku je používat pouze obden a jejich množství postupně zvyšovat.


Spermidin

Tato přírodní, tělu vlastní látka se nachází téměř ve všech živých organizmech. Spermidin hraje klíčovou roli při autofagii – endogenním procesu, při němž buňky rozkládají a recyklují své vlastní staré nebo poškozené části. Jinými slovy: Jedná se o druh samoopravy, kdy buňka likviduje svůj odpad, avšak zůstává nadále funkční. Četné studie ukazují, že koncentrované množství spermidinu působí proti procesu stárnutí buněk a podporuje udržení buněk zdravých.


Kyselina hyaluronová

Žádná jiná látka neukládá hydrataci tak dobře jako kyselina hyaluronová. Proto není divu, že se vyskytuje i v naší pokožce. Pleť ji velice dobře snáší a zároveň ji lze kombinovat s mnoha dalšími látkami, které zvýší její účinek. Moderní výrobní procesy umožňují úpravu stavebních kamenů kyseliny hyaluronové v laboratoři na menší velikost, aby mohla látka proniknout ještě hloubeji do pokožky. Většina inovativních kosmetických produktů obsahuje molekuly různých velikostí, takže kyselina se usazuje ve všech vrstvách a dochází k dlouhodobému, vypínacímu a hydratačnímu účinku. Kyselina hyaluronová je zkrátka stálicí v anti-age péči.