Active Beauty
Udržitelné teplo: Topte v zimě méně

Zachumlání

Udržitelné teplo: Topte v zimě méně

Milujete zimu s dlouhými procházkami ve sněhu, odpoledne strávené na sáňkách nebo na kluzišti a návštěvy vánočních trhů s vašimi blízkými. A na co se po takových dnech vždycky nejvíc těšíte? Na návrat do vašeho útulného, teplého bytu. Letos chcete topit méně, a ušetřit tak náklady na vytápění, aniž byste se vzdali útulného tepla.

Těchto šest triků vám pomůže topit méně

1. Věnujte pozornost pokojové teplotě

Většina z vás dělá v zimě tu chybu, že zapne topení, až když je vám chladno. V důsledku toho máte tendenci topit více, než je nutné. Optimální pokojová teplota je přibližně 21 stupňů, zatímco v kuchyni (která se zahřívá vařením a pečením) stačí 18 a v ložnici 19.
Za určitých okolností může být užitečný i tzv. noční setback. To znamená, že teplota v místnosti se během noci sníží nejméně o tři stupně. Noční zpomalení lze ovládat centrálně nebo ručně pomocí regulátorů na jednotlivých topných tělesech. Zde je však třeba u každého bytu individuálně rozhodnout, zda je takový postup skutečně energeticky úsporný, nebo zda se při opětovném ranním vytápění bytu spotřebuje více energie, než by se ušetřilo v noci. V každém případě je důležité, aby teplota v místnosti v noci neklesla pod 16 stupňů, jinak by mohlo dojít k růstu plísní. Pokud se vám noční vytápění vyplatí, ztlumte topení hodinu před spaním, protože vychladnutí trvá déle.

2. Zatemnění oken

V létě se většina tepla dostává do domu okny. V zimě nastává opačný problém. Velká část tepelných ztrát vzniká okny, a proto se musí více topit. Stejně jako proti horku pomáhá zatemnění oken i proti úniku tepla. Žaluzie a závěsy by proto měly být vždy stažené, když je venku tma nebo když se místnost nepoužívá. Tímto způsobem se ztrácí o 20 % méně tepla, což je udržitelnější a šetří se tak náklady na vytápění.
Nelze podceňovat ani velké mezery pod dveřmi. Pokud zaznamenáte trvalý průvan, měli byste tyto mezery utěsnit, aby nemohl unikat teplý vzduch.

3. Rozumná větrací strategie

Další tip se týká větrání. V létě se názory na vhodnou dobu větrání různí. V zimě naopak platí jasné pravidlo. Na denní či noční době nezáleží, rozhodující je doba větrání. Nemá smysl vyklápět okna, ale několikrát denně na několik minut vyvětrat, aby došlo k výměně vzduchu. Tímto způsobem získáte dostatek čerstvého vzduchu, aniž byste ztráceli příliš mnoho tepla nebo dokonce podporovali růst plísní. Je to proto, že plísně mají tendenci vznikat ve vlhkém prostředí a pokud se méně topí, vzduch se tolik nevysušuje.

4. Zútulněte svůj byt

Stylové dlaždice samozřejmě v zimě působí spíše chladně než útulně. Díky velmi světlému nábytku a čistému designu se pokoje zdají být chladnější. Pokud je tedy váš obývací prostor jednoduchý, vyplatí se ho na zimu zařídit trochu útulněji. Například následující doplňky vytvoří útulnou atmosféru, a tím nebudete muset místnost tolik vytápět:
  • tlusté koberce
  • hebké deky na gauči
  • (veganské) kožešiny přes křesla
  • nepřímé osvětlení/světlo svíček
  • teplé, neutrální barvy stěn

5. Udržujte se v teple
Chodit v zimě doma jen v tričku a naboso není ani ekonomické, ani ekologické. Přiznejte si, že jste v chladném období, a chovejte se podle toho. Noste proto doma dlouhé rukávy a kalhoty, natáhněte tlusté ponožky a dopřejte si šálek horkého čaje, zatímco se uvelebíte na gauči a budete číst dobrou knihu. Oslavte letos zimu ve všech jejích podobách a pojmy „energetická krize“ nebo „změna klimatu“ vás ani nenapadnou, zatímco budete šetřit náklady na vytápění a zdroje.
Například nevytopení ložnice nemusí být nutným zlem, ale může sloužit jako příležitost k tomu, abyste se s partnerem více mazlili nebo si s sebou do postele přinesli lahev s horkou vodou. Vše je jen otázkou úhlu pohledu.

6. Údržba radiátorů

Ve většině domácností se teplo rozvádí po celém domě pomocí radiátorů. Pokud je chcete využít co nejlépe, je třeba pamatovat na několik věcí. Aby byl jejich potenciál plně využitý, je třeba radiátory pravidelně udržovat. Samotné topení by se mělo kontrolovat jednou ročně, ale je také vhodné, aby se na radiátory pravidelně podíval instalatér. Pokud radiátory přestanou fungovat nebo po zapnutí vydávají bublavé zvuky, je třeba je vždy odvzdušnit. Teprve když může vzduch uniknout, lze opět využít plný topný výkon.
Dalším důležitým aspektem je, že před radiátor nebo na něj nesmí být umístěný žádný nábytek ani jiné předměty. Pokud je radiátor schovaný za policí nebo stolem, teplý vzduch se nemůže šířit v místnosti a my topíme zbytečně. Ze stejného důvodu je lepší nesušit příliš často ručníky, osušky nebo oblečení přímo na topení.