Active Beauty
Trápí vás plíseň nehtů? Takhle se jí zbavíte

Pedikúra

Trápí vás plíseň nehtů? Takhle se jí zbavíte

Plíseň nehtů dokáže být poměrně úporná. Včasným a důsledným ošetřením ji však lze odstranit. 
Hned na začátek bychom měli říct, že plíseň nehtů je ve většině případů sice nepříjemná, ale není nebezpečná. Přesto je potřeba se jí co nejdříve zbavit, protože se může šířit. Zásadní je včasné rozpoznání, důsledná léčba a v případě potřeby i konzultace s lékařem ohledně příčin. 

 

1. Co je to plíseň nehtu?

Jde o infekci, která se obvykle šíří v nehtovém lůžku. Spousta druhů nehtové plísně je nakažlivých a člověk ji může chytit víceméně všude, kde se pohybuje naboso. Pokud vás samotné plíseň trápí, do společných sprch rozhodně noste pantofle. Přestože plíseň postihuje především nehty na nohách, může se ve vzácných případech objevit i na rukou.

Sama nezmizí a je potřeba ji léčit. Jinak se může snadno rozšířit na další nehty a napadnout je natolik, že nakonec odpadnou. To pak vede k bolestivým zánětům.

 

2. Jaké jsou příčiny vzniku?

Plíseň mohou vyvolat kvasinky, ale nejčastější příčinou jsou dermatofyty. Zvýšené riziko infekce je na veřejných místech, kde se lidé pohybují bez bot. Starší lidé jsou k jejímu vzniku náchylnější kvůli slabšímu imunitnímu systému.

U sportovců se zase objevuje z jiných důvodů: Plísně milují vlhko a teplo, takže v propocených botách se jim náramně daří. Riziko představuje i příliš těsná obuv, protože stlačení prstů v botě může způsobit drobná poranění nehtů na nohou, do nichž pak plísně pronikají o to snadněji.

 

3. Jak se nehtové plísni vyhnout?

Abyste předešli plísni nehtů, měli byste kromě zmíněných opatření také dbát na zdravé klima svých chodidel:
 • Vyhněte se syntetickým materiálům.
 • Vlhké ponožky si vždy okamžitě vyměňte za suché.
 • Ponožky měňte denně a perte je v horké vodě.
 • Dopřávejte si koupele nohou.
 • Noste ponožky a obuv z kvalitních materiálů, abyste zabránili pocení nohou.
 • Nenoste stejné boty každý den, ať mají čas vyvětrat se a vyschnout.
 • Prostory mezi prsty vždy pečlivě vysušte.
 • Pravidelně pečujte o nehty.

4. Jak poznáte plíseň nehtů?

Hlavním problémem je, že plíseň se často nepozná, dokud není pozdě. Přitom včasná akce je velmi důležitá. Následující příznaky vám napoví, že by mohlo jít právě o infekci:
 • Nehet je mírně matný.
 • Nehet má viditelné bílé nebo nažloutlé pruhy.
 • Nehet nerovnoměrně zesílí.
 • Nehet praská, až se nakonec zcela zničí a odpadne.
První příznaky berte vážně, a pokud máte podezření, okamžitě zahajte vhodnou léčbu.

 

5. Co dělat v případě plísně nehtu?

Pokud správně interpretujete hned první příznaky plísně, můžete ji obvykle léčit lokálně. K tomuto účelu existuje nespočet produktů, ať už jde o speciální oleje nebo tyčinky.

Aby bylo ošetření účinnější, je třeba odstranit vrchní vrstvu nehtu. Abyste se vyhnuli zraněním, je lepší svěřit se do rukou lékaře, který ví, co dělá. Poté můžete produkty aplikovat.

Léčba plísně nehtů může být velmi zdlouhavá. Je však nutné v ní pokračovat, dokud nehet nedoroste zcela zdravý. U pomalu rostoucích nehtů na nohou to může trvat až rok.

 

6. Kdy jít k lékaři?

V zásadě platí, že pokud máte plíseň nehtů, je vhodné vyhledat ho okamžitě. Návštěva je však nezbytná, pokud jsou infikovány více než tři nehty nebo pokud jsou postiženy více než dvě třetiny povrchu nehtu. V tomto případě nestačí čistě lokální léčba, ale obvykle je třeba užít navíc antibiotikum. Čistě homeopatická léčba je vědecky sporná a její účinnost nebyla dosud s jistotou prokázána. V každém případě se doporučuje konzultace s lékařem.